Dramatycznie rośnie liczba zachorowań na odrę, świnkę i różyczkę. Dlaczego choroby zakaźne wracają?

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
W tym roku w porównaniu jest dwukrotnie więcej zachorowań na odrę i świnkę oraz trzykrotnie na różyczkę
W tym roku w porównaniu jest dwukrotnie więcej zachorowań na odrę i świnkę oraz trzykrotnie na różyczkę fot. PAP/Łukasz Gągulski
W Polsce rośnie liczba przypadków odry, świnki i różyczki – wynika z danych epidemiologicznych. W tym roku w porównaniu z 2021 r. jest dwukrotnie więcej zachorowań na odrę i świnkę oraz trzykrotnie na różyczkę. O przyczyny tego zjawiska portal i.pl zapytał specjalistę chorób zakaźnych lek. Agnieszkę Szarowską.

Zestawienia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH Państwowego Instytutu Badawczego pokazują, że od 1 stycznia do 31 października tego roku zanotowano w Polsce 24 przypadki odry, podczas gdy w tym samym okresie 2021 r. – 12. W pierwszych dziesięciu miesiącach 2022 r. wykryto 779 przypadków świnki, a rok temu – 392. Jeśli chodzi o różyczkę, to w tym roku potwierdzono 117 przypadków, w tym samym czasie ubiegłego roku – 42.

Dlaczego w Polsce rośnie liczba przypadków chorób zakaźnych?

O to, jaka jest przyczyna tego zjawiska, portal i.pl zapytał specjalistę chorób zakaźnych lek. Agnieszkę Szarowską.

- Wynika to, przede wszystkim, z niechęci do szczepień i unikania ich przez coraz większą liczbę osób. Widzimy to w statystykach pokazujących, ile jest odmów przyjmowania szczepień, z różnych powodów, a także w ilości zaświadczeń wydawanych przez pediatrę, mówiących o tym, że można odstąpić od szczepienia dziecka - stwierdziła.

- Drugą przyczyną jest migracja i przypływ ludzi, którzy nie są szczepieni - dodała. Jak zaznaczyła, nie chodzi tylko o uchodźców z Ukrainy. - Wszystkie ruchy migracyjne doprowadzają do wzrostu liczby chorób zakaźnych - tłumaczyła.

Zdaniem lekarki, miały na to również wpływ wyjazdy z małymi dziećmi do krajów Europy Zachodniej, gdzie rodzice nie przestrzegali często zasad dotyczących szczepień. Takie dzieci, po powrocie do kraju, miały luki w kalendarzach szczepień.

Z czego wynika niechęć do szczepień?

- Widzimy świnkę, różyczkę, odrę, krztusiec i błonicę. Coś, co przez kilkanaście lat się nie zdarzało, teraz coraz częściej spotykamy na oddziałach zakaźnych i pediatrycznych - podkreśliła.

Według lek. Agnieszki Szarowskiej, ruchy antyszczepionkowe, które mocno uaktywniły się w czasie pandemii koronawirusa, spowodowały wzrost niechęci do szczepień.

- Pojawiały się informacje o tym, że szczepionki rujnują zdrowie i umożliwiają komuś kontrolę nad światem. Ta i wszystkie inne teorie na ten temat doprowadziły do tego, że rodzice przestali szczepić dzieci - stwierdziła.

- To, że tylko ok. 50 proc. populacji w ogóle przyjęło szczepionkę przeciwko COVID-19, doprowadziło do tego, że rodzice małych dzieci uznali, że nie warto szczepić, skoro szczepionki są tak złe i powodują tak wiele niepożądanych reakcji - dodała.

Komu zagrażają choroby zakaźne?

Dopytywana, czy choroby zakaźne zagrażają osobom, które są już na nie zaszczepione, zaznaczyła, że to niebezpieczeństwo przede wszystkim dla dzieci, które takich szczepień nie mogły przyjąć z różnych przyczyn medycznych.

- Stosowane szczepionki są preparatami o wysokiej immunogenności, w związku z tym dzieci szczepione są zabezpieczone. Zawsze problemem pozostają dzieci w immunosupresji, które nigdy zaszczepione nie mogły być. Dzieci z chorobami nowotworowymi, z chorobami przewlekłymi, poddane jakiemukolwiek leczeniu obniżającemu odporność, będą po prostu umierały ze względu na kontakt z chorobami zakaźnymi - powiedziała.

- Trzeba szczepić, rozmawiać z rodzicami, zachęcać, wymagać. Nie ma innego rozwiązania. Im więcej będzie zaszczepionych dzieci, tym większe będzie bezpieczeństwo i dzieci zaszczepionych, i tych, które szczepionki przyjąć nie mogą. Nie może powstać luka zakaźnicza w środowisku, doprowadzająca do tego, że pojawią się osoby wrażliwe, które będą przenosiły zakażenia i doprowadzały do tego, że ilość chorób zakaźnych będzie rosła - podkreśliła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl