Drony Bayraktar trafią na wyposażenie polskiej armii. Ekspert z zakresu obronności: Muszą być elementem większego systemu

Mateusz Zbroja
Bayraktary już dziś trafią na wyposażenie polskiej armii. O tym, w jaki sposób będą funkcjonować opowiedział ekspert z zakresu obronności i bezpieczeństwa narodowego Artur Dubiel.
Bayraktary już dziś trafią na wyposażenie polskiej armii. O tym, w jaki sposób będą funkcjonować opowiedział ekspert z zakresu obronności i bezpieczeństwa narodowego Artur Dubiel. Fot. Wikimedia Commons
- Drony będą funkcjonować w nieco większym systemie i należy je traktować właśnie w tej kategorii. Należy dbać, aby całościowo kreować i tworzyć system pola walki, aby był on kompletny, skuteczny i aby dawał nam możliwości obrony i odstraszania potencjalnych agresorów - powiedział w rozmowie z portalem i.pl Artur Dubiel, specjalista z zakresu bezpieczeństwa narodowego oraz autor podcastu "Na celowniku".

12. Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu (woj. zachodniopomorskie) ma w piątek otrzymać pierwszy zestaw zdolnych do przenoszenia uzbrojenia tureckich dronów Bayraktar TB2. O to, jak tureckie drony mogą sprawdzić się na polu walki, portal i.pl zapytał Artura Dubiela, specjalistę z zakresu obronności i bezpieczeństwa narodowego.

- Drony będą funkcjonować w nieco większym systemie i należy je traktować właśnie w tej kategorii. Jeżeli dobrze stworzymy system i odpowiednio ulokujemy drony, nie tylko Bayraktary, to powinno to być skuteczne - powiedział Artur Dubiel w rozmowie z portalem i.pl.

Drony muszą być elementem większego systemu

Autor podcastu "Na celowniku" został również zapytany o to, co jest potrzebne, aby drony jak najlepiej realizowały swoje zadania oraz co powinno wchodzić w skład większego systemu.

- Potrzebne jest wszystko, czego wymaga współczesne pole walki. Począwszy od systemu dowodzenia, łączności, przekazywania informacji w czasie rzeczywistym, stosowaniu elementów wykorzystujących sztuczną inteligencję. Ważna jest możliwość podejmowania decyzji "tu i teraz", a wszystko musi współgrać z żywym żołnierzem, który podejmuje różne czynności, takie jak prowadzenie działań bojowych, naprowadzających czy logistycznych. Ważnym elementem są również satelity. Jeżeli wszystkie te elementy będą tworzyły jednolity system, to będzie on skuteczny - powiedział Dubiel.

Podkreślił również, że jeżeli w którymś elemencie pojawią się mankamenty, to wpłynie to na całość jakości systemu.

"Przed nami wiele wyzwań"

Autor podcastu "Na celowniku" odniósł się również do tego, jak Polska jest przygotowywana militarnie oraz w którą stronę powinna zmierzać nasza polityka obronna.

- Wyzwań jest przed nami na pewno wiele. Zakupy muszą być jednak robione z głową. Potencjalny agresor musi zdawać sobie sprawę z tego, że jesteśmy przygotowani na różne ewentualności i będziemy w stanie wyprzeć przeciwnika. Często polega to również na pokazie siły. Budowanie własnego potencjału militarnego jest kwestią bardzo ważną. Funkcjonujemy jednak w czasach sojuszu polityczno-militarnego, jakim jest NATO i warto jest rozwijać współpracę w tym kierunku. Należy dbać zarówno o własny potencjał militarny jak i o współpracę międzynarodową w zakresie obronności - podsumował Artur Dubiel.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl