Dziecięca otyłość to nie tarczyca. "Moda" na chorobę Hashimoto

Agata Pustułka
Łatwiej nam tłumaczyć nadwagę i otyłość u dzieci chorobami tarczycy. Tymczasem wystarczy, że schudną, wyniki badań natychmiast się poprawiają. Mniej komputera - więcej ruchu na świeżym powietrzu
Łatwiej nam tłumaczyć nadwagę i otyłość u dzieci chorobami tarczycy. Tymczasem wystarczy, że schudną, wyniki badań natychmiast się poprawiają. Mniej komputera - więcej ruchu na świeżym powietrzu 123RF
"Moda" na tzw. chorobę Hashimoto u dzieci to ostatnio coraz poważniejszy problem. Wyjaśniamy zatem, co jest prawdą, a co mitem.

Lekarze specjaliści endokrynologii dziecięcej alarmują - rodzice otyłych dzieci zamiast spojrzeć krytycznie na niezdrową dietę i niską aktywność fizyczną swoich pociech, próbują uzasadniać otyłość chorobą tarczycy. Podejrzenie choroby opierają na wiedzy internetowej, gdzie ostatnio szczególnie „modna” jest tzw. choroba Hashimoto.

- To jest już prawie plaga w poradniach endokrynologicznych dla dzieci - mówi prof. Ewa Małecka-Tendera, pediatra i endokrynolog z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach-Ligocie.

Kierowanych na konsultacje jest wiele dzieci z nadwagą i otyłością, u których wynik stężenia TSH, czyli hormonu produkowanego przez przedni płat przysadki mózgowej, jest nieznacznie podwyższony, podczas gdy stężenie fT4, hormonu produkowanego przez tarczycę, jest prawidłowe. Takie wyniki badań hormonalnych są zwykle spowodowane nadmiarem tkanki tłuszczowej, są więc konsekwencją, a nie przyczyną otyłości i normalizują się samoistnie po zmniejszeniu nadwagi.

- Niestety, łatwiej nam tłumaczyć otyłość problemami z tarczycą niż brakiem konsekwencji w stosowaniu odpowiedniej diety, bo to codzienna mozolna walka - dodaje Małecka-Tendera.

Nadrozpoznawalność choroby Hashimoto przez rodziców jest, niestety, związana z epidemią otyłości wśród polskich dzieci. Co piąte dziecko z podstawówki i gimnazjum ma nadwagę lub jest otyłe, a co gorsza, nasze nastolatki tyją najszybciej w Europie.

Aby endokrynolog właściwie ocenił stan tarczycy, trzeba koniecznie wykonać co najmniej dwa badania - wspomniane już oznaczenie TSH oraz fT4, czyli tzw. wolnej tyroksyny - hormonu produkowanego przez gruczoł tarczowy (TSH pobudza tarczycę do jego wydzielania). Norma dla TSH wynosi od 0,5 do 4,5 jednostek.

- Jeśli u pacjenta występuje nieznaczne podwyższenie TSH do np. 6 czy 7 jednostek, to - niestety - rodzic zwykle nie wykonuje już drugiego badania i na podstawie internetowych informacji „diagnozuje” u siebie lub dziecka niedoczynność tarczycy i biegnie do lekarza - twierdzi prof. Małecka-Tendera.

Co gorsza, „moda” na chorobę Hashimoto spowodowała, że w internecie pojawiło się wiele „cudownych” metod jej leczenia, w tym niezwykle restrykcyjnych diet, które mają zapobiegać lub wyleczyć ten przewlekły stan zapalny gruczołu. Ofiarą tych diet padają także najmłodsi pacjenci, którym rodzice wyłączają niepotrzebnie z diety np. pokarmy zawierające gluten czy laktozę.

- Choroba Hashimoto jest chorobą autoimmunizacyjną, w której organizm produkuje przeciwciała niszczące własne tkanki. Taką chorobą jest np. cukrzyca typu 1, zwana dawniej cukrzycą insulinozależną, niedoczynność kory nadnerczy czy niedoczynność przytarczyc. Nie znamy przyczyny tej patologii, wiemy jednak, że nie jest to choroba uczuleniowa ani wynik zakażenia bakteryjnego lub efekt stosowania nieprawidłowej diety. Choroba Hashimoto nie jest również spowodowana niedoborem jodu i nie ma nic wspólnego z celiakią. Stwierdzenie obecności przeciwciał przeciwtarczycowych nie jest także ostatecznym dowodem na konieczność włączenia leczenia lewotyroksyną. Dopiero znaczne, przekraczające 10 jednostek stężenie TSH przy jednoczesnym niskim stężeniu fT4 wymaga rzeczywiście leczenia hormonalnego.
Pomocne w diagnostyce jest również wykonanie badania USG tarczycy. U wielu pacjentów po kilku miesiącach podawania leku można próbować zmniejszyć jego dawkę lub czasowo go odstawić i skontrolować badania hormonalne, ponieważ choroba może ulec samoistnemu wyleczeniu.

- Rodzice są zwykle bardzo wystraszeni wynikami wstępnych badań, choć nieraz powtórne, wykonane po kilku tygodniach badanie TSH wypada prawidłowo. Dziecko wymaga wtedy jedynie okresowej kontroli, żeby stwierdzić, czy funkcja tarczycy nie pogarsza się - mówi specjalistka z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach-Ligocie.

Przemęczenie i nadwaga

Potrzebna fizyczna aktywność

Szczególnej ostrożności wymagają dzieci przed ukończeniem trzeciego roku życia, u których jednak podwyższone stężenie TSH diagnozowane jest w badaniu przesiewowym wykonywanym w okresie noworodkowym i u których nie jest ono spowodowane chorobą Hashimoto.

Jak wyjaśnia prof. Małecka-Tendera, choroba Hashimoto w pierwszym stadium nie wywołuje często żadnych objawów klinicznych. Pacjenci skarżą się jednak często na uczucie zmęczenia, osłabienie, brak koncentracji, przyrost masy ciała, suchość włosów czy skóry. Mogą one jednak wcale nie być konsekwencją dyskretnego podwyższenia stężenia TSH, lecz być związane z ogólnym przemęczeniem pracą czy nauką, różnymi stresowymi sytuacjami, szczególnie częstymi u dzieci w okresie dojrzewania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dziecięca otyłość to nie tarczyca. "Moda" na chorobę Hashimoto - Dziennik Zachodni

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kasia
Witam. Moja córka ma 7lat od trzech lat bierze eutyrox, gdy doszły leki na alergie i astmę, sterydy., zaczęła tyć. Je mało a urosły jej nawet piersi. Przez chorą tarczycę się nie tyje przez alergie też nie, tylko przez hormony i sterydy, które bierze. Chodziliśmy do różnych endokrynologów, i jedyne co mogą to podnosić dawki leków. Ostatnie usg wyszło gorzej, mimo leczenia, pełno torbieli na tarczycy. Dlaczego zabrania się jeździć nad morze, przy niedoczynności tarczycy? W Polsce nie ma chyba opracowanej skutecznej metody leczenia chorób tarczycy, bo większość albo całe życie bierze leki, albo idą wyciąć tarczycę. Pozdrawiam.
i
inger
Zgadzam się z panem.
i
inger
Bardzo złośliwy i głupi tytuł "Moda" na hashimoto,po prostu jedynie do czego pasuje to do treści tych zawiłych wypocin.Modę wymyślamy my ludzie i ubieramy się mając w 100% wpływ na to!!!Czy choroby są do wyboru do koloru? Dlaczego nie można po prostu napisać "pomyłka",czy 'Mylne diagnozy rodziców" -Nie można bo trzeba by było być uczciwym i nie złośliwym typem człowieka,już nie wspomnę o bzdurach i niedouczeniu.
O
Oriana
Choroba Hashimoto polega na tym ze system immunologiczny atakuje komorki gruczolu tarczycy.
Mit polega na tym ze ten "atak" nie nastepuje z przyczyn niewyjasninych ,lub wyjasnieniem jest ze system zle pracuje - system immunologiczny atakuje te tkanki czy cale narzadzy lub ORGANY W KTORYCH TOCZA SIE ZMIANY CHOROBOWE A PACJENT O NICH JESZCZE NIE WIE ALE NIESTETY LEKARZE INFORMUJA ZE TO SYSTEM IMMUNILOGICZNE ZLE DZIALA .DZIALA DOBRZE -BRONI ORGANIZM.LEKARZ MUSI ZNALEZC POWOD DLA JAKIEGO WLASNY SYSTEM ATAKUJE WLASNE TKANKI!!!
Wynik bagania tarczycy 6-7 to jest powazny stan niedobory hormonu tarczycy i zaczyna sie choroba Hashimoto.
Prawidlowy poziom THS wynosi 1,6-1,7-wszystko w gore czy w dol to juz poczatek problemow Z tarczycy.
Trzeba zazywac L- tyroksyne jezeli wynik jest powyzej 1,8 tak dlugo az spadnie do 1,6 i przestac bo inaczej grozi nadczynnosc tarczycy.Po 3 miesiacach zbadac ponownie i badac co pol roku.
Norma od 0,5 -4,5 jest przestepstwem
NORMA TSH WYNOSI 1,4-2,0!!!!
k
karo
Nie wiem kto zapłacił pani "redaktor" za te herezje! TSH 6,7- nieznacznie podwyższone?? Moja endokrynolog powiedziała, że wynik 3 to już za dużo u młodej osoby! Leczenie od TSH 10-bez komentarza. A później się dziwić, że kobiety w ciąży są przeszczęśliwe, kiedy mają TSH 4, bo przecież "w normie", podczas gdy prawidłowe TSH w ciąży powinno być
G
Gość
Niech lekarze robią swoje i rodzice płacą sami za swoje zaniedbania a nie zwalają na mitologiczne Państwo. Jeśli rodzicie źle wychowali i zaniedbali dzieci to niech oni płacą za to a nie dzieci. Dzieci są rodziców a nie Państwa. Państwu nic do tego i Państwo za grosz nie powinno płacić za zaniedbania rodziców to rodzice są winni a nie Państwo. Jeśli dzieci będą cierpieć to jest tylko i wyłącznie wina rodziców a w późniejszym wieku także i dzieci.
b
bez tajemnic
nich lek na tzw. chorobę Hashimoto.
W/g mnie najwyższa pora zacząć zakładać teczki nieodpowiedzialnym rodzicom, w których będą notowane wszelkie przypadki niedojrzałości społecznej opiekunów, które posłużą do pozbawienia praw opiekuńczych.
Młody człowiek utuczony niczym opas nigdy nie podejmie pracy zawodowej, gdyż resztę swojego życia spędzi jako inwalida I lub II grupy, inwalida który cierpi na wszystkie schorzenia związane z otłuszczeniem organizmu. To na takich opasów składają się wszyscy podatnicy, zarówno na opasów do 18 roku życia (500+) jak i opasów po 18 roku życia (renty socjalne).
Wróć na i.pl Portal i.pl