Ekolodzy z Litwy przejdą Bałtyk dookoła. Celem uświadomienie problemu Morza Bałtyckiego

Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
od 16 lat
Ekolodzy z Litwy nie chcą czerpać wzorców z Zachodu organizować kontrowersyjnych happeningów. Zamiast tego zdecydowali się na niezwykłą misję - zamierzają przejść Morze Bałtyckie dookoła. Cel jest szczytny, bo jest nim zwrócenie uwagi na problemy naszego morza.

Szalony pomysł litewskich ekologów

Litewski zespół złożony z naukowców, aktywistów i wolontariuszy ekologicznych organizuje niezwykłe wydarzenie. W ramach akcji "Save the Baltic", Litwini zamierzają pokonać około 5500 kilometrów i przejść Morze Bałtyckie dookoła.

Celem akcji jest podniesienie świadomości społeczeństwa na temat "stanu krytycznego" morza, które uznawane jest za jedno z najbardziej zanieczyszczonych na świecie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Zespół 11 marca wyruszy w wędrówkę, która trwać będzie aż 250 dni. W tym czasie przejdą osiem krajów, aby pobudzić działania, jakie "należy podjąć, aby zachować i przywrócić ekosystemy morskie" Morza Bałtyckiego". Aktywiści pojawią się w Polsce, Niemczech, Danii, Szwecji, Finlandii, Estonii i Łotwy.

Podczas wyprawy ekologów nie zabraknie również wydarzeń edukacyjnych otwartych dla każdego - będą laboratoria, dyskusje, wykłady czy spotkania organizowane we współpracy z lokalnymi organizacjami.

Skąd się bierze zanieczyszczenie Bałtyku?

Biolog morski Laura Stukonyte przypomina, że naukowcy od dawna alarmują o złym stanie Morza Bałtyckiego i obawiają się o jego przyszłość.

Podstawowym problemem jest ograniczone połączenie z oceanem, co powoduje niezwykle powolną odnowę ców i "uwięzienie" zanieczyszczenia na dłuższy czas, przez co stopniowo zatruwają się ekosystemy.

- Morze Bałtyckie znajduje się pod presją wielu czynników – zmiany klimatu, intensywnych połowów, a także zanieczyszczeń, które wciąż trudno kontrolować. Jedną z głównych „chorób” Morza Bałtyckiego jest eutrofizacja spowodowana nadmiarem azotu i fosforu, która prowadzi do powstawania ogromnych martwych stref, w których życiu morskiemu brakuje tlenu – mówi Stukonytė.

Ścieki pochodzące z niezrównoważonego rolnictwa śródlądowego oraz niewłaściwie oczyszczone ścieki fabryczne i domowe również zanieczyszczają morze szkodliwymi substancjami zanieczyszczającymi.

źródło: euronews

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl