Ekolodzy z Litwy przejdą Bałtyk dookoła. Celem uświadomienie problemu Morza Bałtyckiego

Damian Kelman
Wideo
od 16 lat
Ekolodzy z Litwy nie chcą czerpać wzorców z Zachodu organizować kontrowersyjnych happeningów. Zamiast tego zdecydowali się na niezwykłą misję - zamierzają przejść Morze Bałtyckie dookoła. Cel jest szczytny, bo jest nim zwrócenie uwagi na problemy naszego morza.

Szalony pomysł litewskich ekologów

Litewski zespół złożony z naukowców, aktywistów i wolontariuszy ekologicznych organizuje niezwykłe wydarzenie. W ramach akcji "Save the Baltic", Litwini zamierzają pokonać około 5500 kilometrów i przejść Morze Bałtyckie dookoła.

Celem akcji jest podniesienie świadomości społeczeństwa na temat "stanu krytycznego" morza, które uznawane jest za jedno z najbardziej zanieczyszczonych na świecie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Zespół 11 marca wyruszy w wędrówkę, która trwać będzie aż 250 dni. W tym czasie przejdą osiem krajów, aby pobudzić działania, jakie "należy podjąć, aby zachować i przywrócić ekosystemy morskie" Morza Bałtyckiego". Aktywiści pojawią się w Polsce, Niemczech, Danii, Szwecji, Finlandii, Estonii i Łotwy.

Podczas wyprawy ekologów nie zabraknie również wydarzeń edukacyjnych otwartych dla każdego - będą laboratoria, dyskusje, wykłady czy spotkania organizowane we współpracy z lokalnymi organizacjami.

Skąd się bierze zanieczyszczenie Bałtyku?

Biolog morski Laura Stukonyte przypomina, że naukowcy od dawna alarmują o złym stanie Morza Bałtyckiego i obawiają się o jego przyszłość.

Podstawowym problemem jest ograniczone połączenie z oceanem, co powoduje niezwykle powolną odnowę ców i "uwięzienie" zanieczyszczenia na dłuższy czas, przez co stopniowo zatruwają się ekosystemy.

- Morze Bałtyckie znajduje się pod presją wielu czynników – zmiany klimatu, intensywnych połowów, a także zanieczyszczeń, które wciąż trudno kontrolować. Jedną z głównych „chorób” Morza Bałtyckiego jest eutrofizacja spowodowana nadmiarem azotu i fosforu, która prowadzi do powstawania ogromnych martwych stref, w których życiu morskiemu brakuje tlenu – mówi Stukonytė.

Ścieki pochodzące z niezrównoważonego rolnictwa śródlądowego oraz niewłaściwie oczyszczone ścieki fabryczne i domowe również zanieczyszczają morze szkodliwymi substancjami zanieczyszczającymi.

źródło: euronews

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl