Niskie poparcie społeczne dla prezydenta i premier Francji
Jedynie 32 procent respondentów wskazało, że jest zadowolonych z władzy Macrona, co jest spadkiem o dwa punkty procentowe w porównaniu do poprzedniego badania tej sondażowni. Oznacza to najniższy wynik od trzech lat.
Z kolei szefowa francuskiego rządu, Elisabeth Borne, może liczyć na zaufanie jedynie 29 procent respondentów. Jest to najniższy rezultat od czasu, kiedy objęła stery władzy we Francji w maju 2022 roku.
„Rządzący ponoszą konsekwencje zaproponowanej przez siebie reformy emerytalnej” – komentuje wyniki badania dziennik „Le Figaro”.
Francuzi przeciwni podwyższeniu wieku emerytalnego
Tak jak na początku 2020 roku, tak i teraz, za główną przyczynę spadku notowań francuskiego przywódcy jest próba reformy systemu emerytalnego. Obecny projekt, który wzbudził ogromne protesty społeczne we Francji zakłada wydłużenie wieku, po którym można przejść na emeryturę z 62 do 64 lat.
Inny sondaż, którego wyniki niedawno opublikowano, wskazuje, że przeciwko zmianom w systemie emerytalnym jest aż 67 procent Francuzów.
Największe centrale związków zawodowych we Francji zapowiadają kolejną falę strajków i protestów, jeśli władze na czele z Macronem oraz Borne nie wycofają się z projektu podwyższenia wieku emerytalnego.
Źródła: Bloomberg, PAP
