FSB dostanie jeszcze więcej władzy. Będą mogli bezkarnie zabijać więźniów

Grzegorz Kuczyński
FSB odpowiada m.in. za działania antyterrorystyczne
FSB odpowiada m.in. za działania antyterrorystyczne AA/ABACA/Abaca/East News
Deputowani złożyli w Dumie Państwowej, czyli rosyjskim parlamencie, projekt ustawy, która pozwoli FSB przejąć kontrolę nad głównymi aresztami śledczymi w kraju. Dotychczas podlegały one Federalnej Służbie Więziennej (FSIN). Dokument został opublikowany w elektronicznej bazie danych Dumy.

SPIS TREŚCI

W sumie w Rosji jest siedem centralnych aresztów śledczych, w tym tzw. kremlowska Centrala w Moskwie. Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) jest najpotężniejszą służbą specjalną w Rosji – z niej wywodzi się Putin – coraz bardziej przypominającą sowieckie KGB.

Jeszcze więcej władzy dla FSB

W uzasadnieniu do projektu autorzy wyjaśniają konieczność wprowadzenia zmian faktem, że wraz z rozpoczęciem pełnoskalowej inwazji na Ukrainę znacznie wzrosła liczba spraw karnych dotyczących zdrady stanu, poufnej współpracy z obcokrajowcami i szpiegostwa, w których większość oskarżonych jest przetrzymywana w aresztach śledczych.

Wasilij Piskariew, deputowany rządzącej partii Jedna Rosja, jeden z autorów projektu ustawy, powiedział, że potrzebne są środki w celu „stłumienia prób zagranicznych agencji wywiadowczych i organizacji terrorystycznych w celu ustanowienia powiązań ze szpiegami i terrorystami objętymi dochodzeniem”.

Pogorszy się sytuacja więźniów

Proponuje się, aby FSB otrzymała prawo do tworzenia ośrodków tymczasowego aresztowania, zatrzymywania osób zaangażowanych w sprawy podlegające jurysdykcji służby, a także do ich transportu i eskortowania. Projekt ustawy proponuje również zezwolenie funkcjonariuszom FSB na użycie broni podczas konwojowania podejrzanych i oskarżonych. Specjalne środki będą mogły zostać użyte, jeśli dana osoba „swoim zachowaniem daje powody, by sądzić”, że zamierza uciec, wyrządzić krzywdę innym lub sobie. Tak sformułowany zapis pozostawia ogromne pole do interpretacji przez konwojentów z FSB i de facto pozwoli bezkarnie zabić konwojowanego.

- Jeśli ustawa zostanie przyjęta, w regionach powstanie wygodna infrastruktura, podobna do tej w Moskwie, gdzie FSB już kontroluje wszystko w związku z osobą zaangażowaną w sprawę. Oznacza to, na przykład, że nie dostanie on prawnika, którego czekiści nie chcą widzieć - mówi prawnik Iwan Pawłow. Jeśli ustawa zostanie przyjęta, wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych

źr. istories.media

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl