Fuzja gigantów. Bez pracowników nic by się nie udało

Prof. Zbigniew Krysiak
Prof. Zbigniew Krysiak
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas konferencji na temat połączenia Orlenu z PGNiG
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas konferencji na temat połączenia Orlenu z PGNiG Adam Jankowski
W ramach rozwoju polskiego koncernu energetycznego, który w pierwszej kolejności obejmował połączenie PKN ORLEN z Lotosem, a obecnie dołączenie PGNiG widoczne jest nowe podejście do procesu fuzji spółek, a szczególnie tych o kluczowym znaczeniu dla Polski.

Niektórzy analitycy i ekonomiści przyzwyczaili się do starych paradygmatów i schematów fuzji, w których jako swego rodzaju zasadę uznawano konieczność zwolnień pracowników i kontynuowania dotychczasowego modelu biznesowego przedsiębiorstwa, które przejmuje inny podmiot.

Jak wyglądał model gospodarczy po transformacji

Takie podejście miało głównie na celu zwiększanie skali działalności, aby w efekcie zwiększać zyski dla akcjonariuszy, co działo się często kosztem interesariuszy, czyli pracowników i kooperantów oraz społeczeństwa. Podobna postawa w dalszej kolejności redukowała potencjał rozwoju gospodarczego całego kraju. Tego typu fuzje, co prawda w mniejszej skali, można było obserwować w Polsce. W dalszej kolejności zwiększały one eksploatację polskiego rynku i wzrost zysków dla obcego kapitału, które były transferowane za granicę. Podobny mechanizm nie budował rodzimego kapitału, gdyż z jednej strony zwalniani pracownicy nie mogli partycypować w tworzonych zyskach, z drugiej zaś korporacje zachodnie niewiele inwestowały w strategiczne obszary ważne dla tworzenia przewagi konkurencyjnej polskiej gospodarki wobec innych krajów.

Model gospodarczy wdrażany w Polsce po transformacji charakteryzował się silną eksploatacją przez kapitał zagraniczny zasobów materialnych, majątku narodowego i ludzi, co utrudniało budowanie polskich biznesów o wysokiej wartości dodanej, czyli wysokich marż. Zamiast tego tworzono warunki dla silnego wzrostu importu z Niemiec, Francji i Holandii. Rozwój polskiej gospodarki wymaga budowania przedsiębiorstw, które będą konkurowały z zachodnimi, prowadząc do redukcji importu na rzecz produkcji rodzimej.

Gospodarka oparta na solidaryzmie społeczno-gospodarczym

W Polsce od kilku lat rozwój gospodarki opiera się na solidaryzmie społeczno-gospodarczym, który polega z jednej strony na tworzeniu warunków do wzrostu potencjału ekonomicznego

polskich rodzin i obywateli, zaś z drugiej strony tworzy mechanizmy oraz narzędzia prawne i ekonomiczne, które zwiększają konkurencyjność polskich przedsiębiorstw i strategicznych spółek wobec podmiotów zagranicznych.

Przykładem budowania siły ekonomicznej Polaków, a zarazem polskich spółek i polskiej gospodarki jest model fuzji PKN Orlen z Lotosem i PGNiG oraz ostatnio proponowane rozwiązania, dotyczące oprzyrządowania prawno-organizacyjnego strategicznych spółek, które prowadzą jednocześnie do stabilizacji funkcjonowania podmiotów w polskiej gospodarce.

Połączenie PKN Orlen z PGNiG postawiono na silnym fundamencie gwarancji stabilności i warunków zatrudnienia dla pracowników w długim okresie. Udowadnia to, że pracownicy są kluczowi dla koncernu, który jest nie tylko solidarny wobec losu ludzi, ale także rozumie jak ważni są doświadczeni i wykwalifikowani specjaliści.

W tym momencie należy przypomnieć jak podczas tzw. „krwawej” prywatyzacji polskich przedsiębiorstw, podczas transformacji gospodarczej, wyrzucano ludzi na bruk, w tym wysoko wykwalifikowanych inżynierów, techników i innych specjalistów, którzy bardzo często uzyskiwali bardzo dobre posady na emigracji w swoim zawodzie. Inaczej postępuje PKN ORLEN, co jest nie tylko nowatorskim i ludzkim podejściem, ale bardzo racjonalnym, które powinno cechować każde rozumnie prowadzone przedsiębiorstwo, w którym pracownicy są gwarantem dobrego i skutecznego rozwoju. PKN Orlen, ze względu na potrzeby i interes polskiej gospodarki, ma na celu w długiej perspektywie istotną zmianę profilu działalności, w czym przekwalifikowanie i rozwój zawodowy pracowników będzie niezbędny.

Po co fuzja PKN Orlen z PGNiG?

Celem połączenia przedmiotowych spółek jest nie tylko wzmocnienie pozycji negocjacyjnej przy zakupach gazu i ropy, co będzie prowadzić do zmniejszenia ceny dla klientów, ale zwiększenie siły kapitałowej dla inwestycji w takie nowe źródła energii jak: wodór, atom, wiatr, słońce i elektryczność. Siła kapitałowa połączonych spółek pozwala na wspieranie nie tylko rozwoju polskiej gospodarki, ale także konkurowanie na rynkach zagranicznych, co już na obecnym etapie widać jak ważną pozycję posiada PKN Orlen za granicą, a sama fuzja będzie jeszcze bardziej wzmacniać rolę polskich firm na innych rynkach.

Wydaje się, że przeciwnicy tej fuzji nie wyciągnęli wniosków z pandemii, wojny w Ukrainie i kryzysu energetycznego. Z tych zdarzeń wynika, że gospodarka narodowa powinna być tak kształtowana, aby była jak najbardziej odporna na różne kryzysy, a to oznacza, że powinna w kluczowych obszarach być maksymalnie samodzielna.

Szczególnym rodzajem kryzysu są także różne formy agresji militarnej ze strony wroga. W takiej sytuacji kluczowe obszary takie jak energia elektryczna i cieplna, transport,

telekomunikacja, zbrojenia, edukacja, żywność, media i zabezpieczenie w wodę powinny być pod specjalną kontrolą instytucji państwowych. Podczas pandemii można było zauważyć jak instytucje UE, czy też firmy zagraniczne nie były w stanie wspierać potrzeb poszczególnych narodów, gdyż były one skoncentrowane na swoich interesach, bądź też nie dysponowały odpowiednimi narzędziami.

Czy Niemcy nam pomogą w razie zagrożenia?

Dobitnym tego przykładem jest zachowanie Niemców w sytuacji wojny w Ukrainie, gdzie ich bierność, a nawet oczekiwanie na wygraną Rosji zmusza do postawienia pytania, jak Niemcy zachowaliby się w przypadku agresji Rosji na Polskę. Pewnie niektórzy odpowiedzą, że oczywiście jako sojusznik w NATO Niemcy podjęliby się obrony, ale, niestety, nie jest to takie oczywiste. Dlatego tworzenie modelu gospodarki niezależnej od wpływu kapitału obcego w obszarach strategicznych jest bez wątpienia podstawowym wyzwaniem. W tym kontekście należy patrzeć na węgiel jako źródło energii, będące „czarnym złotem”, które posiadamy w Polsce. W sytuacji wojny nie uda się być może go importować, dlatego też w tym zakresie należałoby powrócić do odbudowy zamkniętych kopalń.

Jednym z mechanizmów, które prowadzą do redukcji zależności od czynników zewnętrznych oraz wrogich wpływów na Polską gospodarkę i prowadzą do stabilizacji zarządzania strategicznymi, dla polskiej gospodarki, podmiotami jest propozycja Rady ds. Bezpieczeństwa Strategicznego.

Wydaje się, że w sytuacji zagrożenia ze strony Rosji, rozwijanie podobnych mechanizmów prawnych i ekonomicznych jest niezbędnym wyzwaniem. W tym kontekście skuteczne budowanie wysokiej samodzielności gospodarki narodowej musi się odbywać w solidarnym współdziałaniem z pracownikami przedsiębiorstw, tak jak to realizuje koncern PKN Orlen. Model solidarności społeczno-gospodarczej, który jest skierowany do ludzi i wspierany przez ludzi, wydaje się najpewniejszym sposobem dla budowania siły państwa i narodu, szczególnie w warunkach kryzysów, co udowadnia solidarna postawa Polski i Polaków wobec Ukrainy. Można na koniec bez wątpliwości stwierdzić, że pominięcie przez zarząd PKN Orlen pracowników, doprowadziłoby do porażki w procesie fuzji.

rs

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl