Tomasz Kuczyński
Po zremisowanym meczu z GieKSą w Katowicach GKS Tychy zagrał w Łęcznej z Górnikiem. Lucyna Nenow / Polska Press
W sobotę 1.10.2022 r. w meczu 12. kolejki Fortuna 1. Ligi GKS Tychy przegrał w Łęcznej z Górnikiem 2:3 (0:1). Dwa razy na listę strzelców wpisał się Marcin Biernat z drużyny gospodarzy, choć tylko raz trafił do właściwej bramki.

Górnik Łęczna przystąpił do meczu z tyszanami z serią trzech spotkań bez wygranej (porażka i dwa remisy), 8 punktami i w strefie spadkowej w tabeli. GKS Tychy przed przerwą na reprezentację zremisował w Katowicach z GieKSą 1:1 i po 11 kolejkach miał 15 punktów.

GKS od 14. minuty przegrywał 0:1, kiedy po interwencji VAR sędzia podyktował rzut karny. Damian Gąska pewnie strzelił z 11 metrów. Dwie minuty później goście mogli odpowiedzieć, ale Maciej Gostomski obronił strzał Antonio Domingueza i dobitkę Mateusza Czyżyckiego. W końcówce pierwszej połowy sytuacje mieli Czyżycki, Nemanja Nedić i Daniel Rumin, jednak piłka nie wpadła do siatki i Górnik schodził do szatni z zaliczką jednego gola.

Piłkarze trenera Dominia Nowaka od początku drugiej części nadal szukali wyrównującego gola. W 49. minucie z rzutu wolnego strzelił Dominguez, a Gostomski popisał się świetną obroną. W 56. minucie zabrakło naprawdę bardzo niewiele. Podawał Krzysztof Wołkowicz, strzelił Dominguez, ale strzał Hiszpana z linii bramkowej wybił obrońca! Trener gości robił zmiany, w tym potrójną na kwadrans przed końcem meczu.

Ataki GKS-u w końcu przyniosły efekt w 81. minucie. Krzysztof Wołkowicz trafił w słupek, a po dobitce swoją "cegiełkę" dołożył Marcin Biernat, zaliczając samobója. Trzy minuty później Górnika uratowała poprzeczka po uderzeniu Patryka Mikity.

Skoro nie strzelili goście, to zrobili to łęcznianie. Najpierw z bliska trafił... Marcin Biernat, a w doliczonym czasie po kontrze GKS na 3:1 strzelił Hubert Sobol. To nie był koniec, bo GKS Tychy zdobył jeszcze drugą bramkę. Karny podyktowano po analizie VAR, a wynik ustalił Wołkowicz.

Górnik Łęczna - GKS Tychy 3:2 (1:0)

Bramki: 1:0 Damian Gąska (14-karny), 1:1 Marcin Biernat (81-samobójcza), 2:1 Marcin Biernat (86), 3:1 Hubert Sobol (90+4), 3:2 Krzysztof Wołkowicz (90+9-karny)

Górnik: Maciej Gostomski - Damian Zbozień, Marcin Biernat, Souleymane Cisse (46. Szymon Lewkot), Daniel Dziwniel - Dawid Tkacz, Wiktor Łychowydko, Egzon Kryeziu (90. Ruben Lobato), Serhij Krykun (76. Patryk Pierzak) - Łukasz Grzeszczyk (76. Karol Podliński), Damian Gąska (57. Hubert Sobol).

GKS Tychy: Konrad Jałocha - Krzysztof Machowski (90. Gracjan Jaroch), Petr Buchta, Nemanja Nedić, Kamil Szymura (76. Maciej Mańka), Krzysztof Wołkowicz - Antonio Dominguez, Jan Biegański, Wiktor Żytek (76. Patryk Mikita), Mateusz Czyżycki (75. Marcin Kozina) - Daniel Rumin (64. Tomas Malec).

Żółte kartki: Kryeziu, Biernat, Lewkot

Sędziował: Piotr Urban (Warszawa)

Widzów: 1.036.