Pasek artykułowy - wybory

Iga Świątek kolejną "ofiarą" trimetazydyny. Polka podzieliła los mistrz olimpijskiego w pływaniu, czy gwiazdy łyżwiarstwa figurowego

Mateusz Pietras
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Stosowana w leczeniu choroby niedokrwiennej serca trimetazydyna (TMZ) była przyczyną pozytywnego wyniku testu antydopingowego Igi Świątek i zawieszenia tenisistki na miesiąc. Substancja ta wspomaga krążenie krwi i od 2014 roku znajduje się na liście środków zakazanych w sporcie. Wielkie nazwiska ukarane za stosowanie tego leku.

Spis treści

Co to za niedozwolona substancja stosowana przez Polkę?

Trimetazydynę wykryto w organizmie Polki, ówczesnej liderki światowego rankingu tenisistek, w badaniu przeprowadzonym poza zawodami 12 sierpnia, krótko przed jej startem w turnieju WTA w Cincinnati.

Trimetazydyna to organiczny związek chemiczny stosowany jako lek w chorobie niedokrwiennej serca, m.in. zapobiegający jej napadom. Działa ochronnie na komórki mięśnia sercowego. Zmniejszając zapotrzebowanie serca na tlen przyczynia się do likwidacji głównej przyczyny powstawania objawów choroby niedokrwiennej serca, tj. niewystarczającej podaży tlenu w stosunku do potrzeb. Jako lek umożliwia większy przepływ krwi do serca i ogranicza szybkie zmiany ciśnienia krwi. Hamuje również zaburzenia pracy błędnika.

– To substancja, która należy do grupy S4 środków i metod zabronionych. Działa w sposób ochronny na układ krążenia, na mięsień sercowy. Do tego powoduje zwiększony metabolizm na poziomie komórkowym. Może w pewien sposób przyczynić się do zwiększenia wydolności organizmu

– tłumaczył dyrektor Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA) Michał Rynkowski.

– W przeszłości była wykrywana m.in. u chińskich pływaków czy rosyjskiej łyżwiarki figurowej Kamiły Walijewej, a także polskiego piłkarza Jakuba Świerczoka. Ten ostatni został także na pewnym etapie postępowania uniewinniony, bo także wykazał, że w preparacie, który stosował, ta substancja się znajdowała i w sposób nieświadomy ją przyjmował

– przypomniał.

Nie tylko Iga Świątek

Problemy z dopingiem z powodu trimetazydyny miał w 2014 roku chiński pływak i 3-krotny mistrz olimpijski Sun Yang, który z tego powodu został zawieszony na trzy miesiące.

Jak tłumaczył zawodnik, środek został mu zalecony przez lekarzy z powodu problemów z sercem i występujących omdleń.

Z kolei Kamiła Walijewa, która ostatecznie została zdyskwalifikowana na cztery lata, broniła się, że przez przypadek zażyła leki na serce należące do jej dziadka.

W 2022 roku Rosyjski Komitet Olimpijski został mistrzem olimpijskim został mistrzem olimpijskim. Jednak został zdyskwalifikowany za stosowanie niedozwolonej substancji przez... Walijewę, która była w składzie złotych medalistów i odegrała kluczową rolę w rywalizacji.

(PAP)

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl