- Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej odnotowuje w ostatnim czasie dużo większe zainteresowanie służbą w formacji, niż przed kryzysem. Niestety, w związku ze zmianą modelu funkcjonowania WOT ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy nie ma teraz możliwości rozpoczęcia służby. Wszystkich zainteresowanych służbą w WOT zachęcamy do złożenia deklaracji drogą e-mailową - mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT.
Sprawdź: Koronawirus w Wielkopolsce: Sprawdź aktualną liczbę zakażeń [WIELKOPOLSKA MAPA ZAKAŻEŃ]
Więcej:
Jak zostać żołnierzem WOT?
Obecnie wszyscy chętni, by zostać terytorialsem mogą jedynie przesłać swoją deklarację na adres mailowy: [email protected]. W zgłoszeniu trzeba podać imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, wskazać WKU właściwe dla miejsca zameldowania oraz podać informację, czy jest się żołnierzem rezerwy. Jakie warunki należy spełnić?
Wspieramy Lokalny Biznes!
Kandydat na żołnierza WOT musi:
- być pełnoletni,
- mieć polskie obywatelstwo,
- być zdrowy,
- być niekarany.
Nie można także pełnić służby w innych rodzajach wojsk czy niektórych służbach mundurowych. Pełne wyszkolenie terytorialsa trwa trzy lata.
Odpowiedzi na zgłoszenie można się spodziewać, gdy wznowione zostaną powołania do WOT. Tymczasem w MON nadal trwają prace, by znowelizować rozporządzenie, które ułatwiłoby powołanie do WOT rezerwistów, którzy opuścili szeregi wojska w ciągu ostatnich dwóch lat.
- Resort liczy przy tym na powrót do wojska specjalistów, których kompetencje mogą zostać wykorzystane w walce z koronawirusem - tłumaczy płk Pietrzak.
Sprawdź:
Terytorialsi prowadzą akcję "Odporna Wiosna"
Na dziś w WOT służy 25 tys. żołnierzy. Od 18 marca prowadzą pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem "Odporna Wiosna". Z kolei pierwsze działania związane z walką z pandemią COVID-19 zostały podjęte już od początku marca.
- Celem operacji "Odporna Wiosna" jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych. Terytorialsi dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne i samorząd terytorialny, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego. Wśród innych działań należy wymienić wsparcie policji, straży granicznej czy służb lotniskowych
- wylicza płk Pietrzak.
Czytaj również: Myśliwi też nie mają wstępu do lasów. Ministerstwo Środowiska zadecydowało, ze do 11 kwietnia jest zakaz polowań
Zobacz też:
Koronawirus: 17 zasad, które należy stosować. Czy można wyjś...
Mity na temat koronawirusa. Nie powinieneś w to wierzyć!
Sprawdź też:
- Oszuści i naciągacze poszukiwani przez wielkopolską policję. Rozpoznajesz ich?
- 12 zawodów mężczyzn, które najbardziej odstraszają kobiety
- Tych produktów nigdy nie zamrażaj!
- 15 najlepszych dowcipów o Poznaniu i poznaniakach
- Te imiona nosi najmniej osób w Polsce!
- Nauczyciel płakał, jak poprawiał [ZDJĘCIA Z KLASÓWEK]
Koronawirus w Poznaniu - zobacz wideo sprzed szpitala:
Koronawirus w Polsce - mapa na żywo:
🔔🔔🔔
Pobierz bezpłatną aplikację Głosu Wielkopolskiego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.
Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.
