Jaka inflacja w Polsce na koniec 2023 roku? Minister Waldemar Buda: Może być niższa, niż zakłada to prognoza OECD

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
W siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Technologii odbyła się prezentacja raportu OECD
W siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Technologii odbyła się prezentacja raportu OECD Pixabay/Chronomarchie
Zdaniem ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy, inflacja w Polsce w tym roku może być niższa, niż zakłada to prognoza OECD. Ile zatem może wynosić?

Inflacja w Polsce

– Jeśli chodzi o 2023 rok, prognoza OECD zakłada inflację w Polsce na poziomie 12,7 proc. Myślę, że taka perspektywa była jeszcze najbardziej prawdopodobna kilka miesięcy temu, ale wszystko na to wskazuje, że w związku z tym, że kryzys energetyczny został dość dobrze opanowany i ta górka, która miała się pojawić w pierwszym kwartale, nie jest tak znacząca w Polsce, jakbyśmy się jej spodziewali, to myślę, że ten 2023 rok z końcem pokaże nam lepszy wynik niż 12,7 proc. - ocenił minister Waldemar Buda.

Odnosząc się do wieku emerytalnego minister rozwoju i technologii przypomniał, że rząd stworzył instrumenty pozwalające na dłuższą pracę, czyli zerowy PIT dla osób, które po osiągnięciu wieku emerytalnego chcą kontynuować pracę. Zapewnił jednocześnie, że rząd nie ma żadnych planów, aby zmieniać wiek emerytalny.

Waldemar Buda poinformował też, że nie trwają prace zmierzające do wprowadzenia dodatkowych podatków związanych z rynkiem nieruchomości.

Prezentacja raportu OECD

W siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Technologii odbyła się prezentacja raportu OECD, który został przedstawiony przez sekretarza generalnego OECD Mathiasa Cormanna. Poinformował on, że prognoza OECD zakłada, iż w tym roku wzrost PKB Polski wyniesie 0,9 proc., a w przyszłym 2,4 proc. Z kolei inflacja CPI ma wynieść odpowiednio 12,7 proc. i 4,6 proc.

– Przewidujemy, że polska gospodarka wzrośnie w tym roku o około 1 proc., a w przyszłym roku będzie to 2,4 proc. (...) Oczekujemy, że NBP będzie nadal działał na rzecz zduszenia inflacji – powiedział Mathias Cormann.

OECD wskazuje, że ryzykiem dla prognoz pozostaje przedłużanie się konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Raport wskazuje, że polska gospodarka niejednokrotnie zaskoczyła pozytywnie w okresach kryzysowych, na przykład podczas kryzysu finansowego lat 2008-2009 czy kryzysu pandemicznego.

Z raportu OECD wynika ponadto, że Polska z powodzeniem poradziła sobie z wyzwaniem napływu obywateli Ukrainy do kraju, a dzięki wdrożonym rozwiązaniom polityki fiskalnej udało się znacząco ograniczyć negatywny wpływ pandemii i inwazji Rosji na Ukrainę na polską gospodarkę.

Niezależnie od obecnego kryzysu związanego z wojną za naszą wschodnią granicą i jej konsekwencjami – przed Polską, jak wskazano w raporcie, są wyzwania strukturalne. Poza zaadaptowaniem rynku pracy do procesów demograficznych i zmieniających się uwarunkowań gospodarczych, Polska podejmuje działania związane z dekarbonizacją gospodarki czy dalszą cyfryzacją gospodarki. Dalsza cyfryzacja gospodarki może pomóc w uwolnieniu potencjału polskich przedsiębiorstw w kraju i na rynkach światowych.

Polska, tak jak pozostałe państwa należące do OECD, co dwa lata poddawana jest przeglądowi gospodarczemu. Efektem przeglądów jest raport o stanie polskiej gospodarki. Składa się on z dwóch części: rozdziału stałego i tematycznego. Pierwszy dotyczy zagadnień makroekonomicznych i ogólnej sytuacji gospodarczo-społecznej w kraju, a drugi kwestii wybranej wspólnie przez OECD i kraj poddawany przeglądowi. W tym roku jest to cyfryzacja polskiej gospodarki.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

mm

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Andy
Polska pod względem inflacji w najbliższym czasie niebezpiecznie odjedzie Europie (...) wzrost cen w kraju będzie wyraźnie wyższy niż w strefie euro (...) wraz z Węgrami, gdzie polityka gospodarcza Orbana doprowadziła do niedoborów wielu produktów i masowych protestów, będziemy w tym roku wyróżniać się negatywnie jako kraje z najwyższym problemem cenowym w Unii

https://www.money.pl/gospodarka/polska-odjezdza-europie-najblizszy-czas-bedzie-trudny-6871003193854560a.html
N
Naiwniak
27 lutego, 16:03, Art B:

Lidia Urban pisowski poinformuj gawiedz o tych złodziejach republikanych to przecie większą afera niz art b

Jak lidia poinfirmuje to brdzie znów zarabiać 3000 zł na rękę, naiwniaku , nie widzisz że druga rasija się tworzy oligarchia a potem biedny blens

A
Art B
Lidia Urban pisowski poinformuj gawiedz o tych złodziejach republikanych to przecie większą afera niz art b
D
Dużo
150 mld zł kosztowała nas inflacja
Wróć na i.pl Portal i.pl