
Spis treści
Japoński lądownik SLIM zbliża się do Księżyca
Wystrzelony we wrześniu 2023 roku SLIM (Smart Lander for Investigating Moon – Inteligentny lądownik do badania Księżyca) jest już coraz bliżej naturalnego satelity Ziemi.
W poniedziałek japońska agencja kosmiczna JAXA poinformowała, że pojazd rozpoczął i zakończył z sukcesem przygotownia do lądowania na Księżycu. Według podanych informacji, sam proces zniżania się do powierzchni ma się rozpocząć około północy czasu japońskiego, w nocy z piątku na sobotę (czyli około 16:00 czasu polskiego) i ma zająć mniej więcej 20 minut.
To będzie „20 minut strachu”
Jak napisała JAXA w komunikacie, proces lądowania będzie obserwowany z „zapartym tchem”.
„Spodziewamy się, że rozpoczęcie zniżania się do powierzchni Księżyca będziemy śledzić z zapartym tchem. Będzie to 20 minut strachu” – napisano jeszcze przed startem misji.
Transmisja z lądowania na Księżycu lądownika SLIM będzie dostępna w internecie, na oficjalnym profilu agencji JAXA na platformie YouTube. Ma ona się rozpocząć około godziny przez planowanym rozpoczęciem procesu lądowania.
SLIM został wystrzelony z kosmodromu Tanegashima 7 września 2023 roku. Znajdował się on na pokładzie rakiety H-IIA. Lądownik jest określany mianem „księżycowego snajpera”, właśnie z powodu bardzo precyzyjnego sposobu podejścia do powierzchni naturalnego satelity Ziemi.
25 grudnia 2023 roku znalazł się on na orbicie Księżyca i przesłał stamtąd już pierwsze zdjęcia.
Badania powierzchni Księżyca
Jeśli misja się powiedzie, będzie to ogromny sukces dla agencji JAXA. Japonia stanie się piątym krajem, którego pojazd pomyślnie wyląduje na Srebrnym Globie. Do tej pory dokonały tego USA, Związek Sowiecki, Chiny oraz Indie, których pojazd wylądował na Księżycu w sierpniu 2023 roku. Kraj Kwitnącej Wiśni już dwukrotnie próbował tego dokonać, jednak do tej pory bezskutecznie.
Również w sierpniu ubiegłego roku do ziemskiego satelity zbliżyła się rosyjska sonda Łuna-25, będąca kontynuatorką sowieckiego programu Łuna, jednak misja zakończyła się niepowodzeniem, gdyż pojazd rozbił się o powierzchnię Księżyca.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
ag