Jest szansa na pokonanie raka trzustki. Z pomocą przyszła sztuczna inteligencja

Kazimierz Sikorski
Wideo
od 16 lat
Dzięki sztucznej inteligencji można będzie identyfikować osoby z wysokim ryzykiem raka trzustki. I to nawet na trzy lata przed postawieniem diagnozy. Jak to możliwe?

Naukowcy odkryli, że sztuczna inteligencja (AI) może identyfikować osoby z wysokim ryzykiem raka trzustki nawet na trzy lata przed postawieniem diagnozy.

Według badań opublikowanych w „Nature Medicine”, diagnoza opiera się wyłącznie na dokumentacji medycznej pacjenta.

To groźna forma raka

Rak trzustki jest jedną z najbardziej śmiertelnych form raka, a to odkrycie daje nadzieję na wcześniejszą diagnozę, a co za tym idzie, większe szanse na przeżycie.

Chris Sander z Departamentu Biologii Systemów w Harvard Medical School, zauważył, że ustalenie, kto jest w grupie wysokiego ryzyka choroby, jest jedną z najważniejszych decyzji, przed którymi stają klinicyści. Zespół badawczy przeszkolił algorytm sztucznej inteligencji na dwóch zestawach danych zawierających informacje o dziewięciu milionach pacjentów z Danii i USA.

Model wykorzystywał kody chorób i czas ich wystąpienia, aby przewidzieć, u których pacjentów istnieje prawdopodobieństwo zachorowania na raka trzustki w przyszłości.

Algorytm niemal doskonały

Naukowcy odkryli, że każda wersja algorytmu sztucznej inteligencji była znacznie dokładniejsza w przewidywaniu, kto zachoruje na raka trzustki, niż obecne szacunki dotyczące całej populacji.
Istotną zaletą narzędzia AI jest to, że można go stosować u wszystkich pacjentów z dostępną dokumentacją medyczną, a nie tylko tych ze znaną historią rodzinną lub genetyczną predyspozycją do choroby.

lena

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl