Subwariant Omikronu BA.2 wykryto już m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Szwecji i Norwegii. Najbardziej jednak dominuje on w Danii, gdzie zakaziło się nim już ponad 80 proc. mieszkańców tego kraju.
Eksperci nazywają ten podwariant "ukrytym Omikronem", ponieważ nie jest on tak łatwo wykrywalny przez tradycyjne testy, jak pozostałe warianty koronawirusa.
Chorowałeś na COVID-19 i co dalej? Zobacz, co dolega lub moż...
Omikron BA.2 jakie są jego objawy
Brytyjscy naukowcy wyróżnili kilka objawów, które nieco odróżniają Omikron BA.2 od pozostałych wariantów. Są to:
- gorączka,
- skrajne zmęczenie,
- kaszel,
- ból głowy,
- osłabione mięśnie,
- podwyższone tętno
Nie oznacza to jednak, że w przypadku nowego podwariantu u zakażonych nie występują symptomy już wcześniej nam znane. Nadal przy zakażeniu mogą się pojawić:
- katar,
- ból głowy,
- zmęczenie,
- kichanie,
- ból gardła
Nowe, nietypowe objawy koronawirusa: Niska temperatura ciała...
Czy szczepionki chronią również przed podwariantem Omikron BA2?
Jak donoszą eksperci, objawy, które zgłaszają osoby zakażone Omikronem często przypominają przeziębienie. Zdarza się to szczególnie u osób już zaszczepionych.
- Już wcześniej wykazano, że Omikron w odróżnieniu od innych wariantów SARS-CoV-2 kieruje się przede wszystkim nie do płuc, ale do górnych dróg oddechowych. W praktyce przekłada to się na znacznie mniejszą liczbę pacjentów z ciężkim zapaleniem płuc, niewydolnością oddechową, a zatem i mniejszą liczbę zgonów z powodu zakażenia. - COVID-19 w przebiegu infekcji Omikronem może przebiegać lżej, a objawy koncentrują się głównie w górnych, a nie dolnych drogach oddechowych
– mówi w rozmowie z portalem ABC Zdrowie prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie oraz prezes zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.
Mimo że Omikron BA.2 rozprzestrzenia się o ok. 30 proc. szybciej niż jego poprzednik, to medycy nie mają jednak wątpliwości co do skuteczności szczepionek również w przypadku nowego podwariantu. Po dwóch tygodniach od przyjęcia drugiej dawki, ochrona przed zakażeniem utrzymuje się na poziomie 70 proc.
Czy szczepionki są niebezpieczne? Popularne internetowe mit...
