Kiedy Polska dostanie pieniądze z KPO? Beata Szydło zabrała głos

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Beata Szydło: Rząd robi wszystko, żeby środki na Krajowy Plan Odbudowy trafiły do Polski
Beata Szydło: Rząd robi wszystko, żeby środki na Krajowy Plan Odbudowy trafiły do Polski Marek Szwadyn/Polska Press
W piątek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Była premier, europoseł Prawa i Sprawiedliwości Beata Szydło podkreśliła, że Polska wypełniła wszystkie zobowiązania, które były związane z utworzeniem unijnego Funduszu Odbudowy. – Nie ma powodów, żeby do Polski te pieniądze nie trafiły, chyba że Komisja Europejska będzie próbowała stosować jakąś grę polityczną, co - mam nadzieję - nie nastąpi – dodała.

Nowelizacja ustawy o SN uchwalona. Co z pieniędzmi z KPO?

Była premier Beata Szydło uczestniczyła w sobotę w spotkaniu ze świętokrzyskimi działaczami Prawa i Sprawiedliwości. Pytana o piątkową decyzję Sejmu, który uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która według autorów ma wypełnić kluczowy „kamień milowy” dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy z KPO, podkreśliła, że rząd robi wszystko, żeby fundusze europejskie trafiły do Polski.

– Polska zadeklarowała, że chce wziąć udział w tym programie. Konsekwentnie będę powtarzać, że środki na KPO Polska powinna i musi otrzymać. Wypełniliśmy wszystkie zobowiązania, które były związane z utworzeniem tego funduszu. Nie ma powodów, żeby do Polski te pieniądze nie trafiły, chyba że Komisja Europejska będzie próbowała stosować jakąś grę polityczną, co mam nadzieję, nie nastąpi – powiedziała europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

Beata Szydło podkreśliła, że „rząd robi wszystko, żeby środki na KPO trafiły do Polski, ale to skomplikowana sytuacja”. – W piątek został przyjęty projekt ustawy, zaczekajmy do momentu, kiedy Senat zgłosi poprawki do tego projektu, żeby zobaczyć, jak ostateczne ten projekt będzie wyglądał oraz oczywiście na decyzję pana prezydenta – dodała.

PiS chce zmian w Kodeksie wyborczym

Była premier była również pytana o projekt zmian w Kodeksie wyborczym autorstwa posłów PiS. Proponowane zmiany zakładają m.in. zwiększenie dostępu do lokali wyborczych dla mieszkańców małych miejscowości, bezpłatne przewozy dla wyborców w gminach bez publicznego transportu, a także zmiany związane ze sposobem ustalania wyników głosowania przez członków obwodowych komisji.

– Jestem zwolennikiem tego, aby każdy obywatel, który chce wziąć udział w wyborach miał jak najłatwiejszą drogę do tego aktu prawnego. W związku z tym, jeżeli ordynacja wyborcza idzie w tym kierunku, żeby ułatwić obywatelom wzięcie udziału w wyborach, powinniśmy się cieszyć z tego jako obywatele – mówiła.

Dodała, że „wszyscy politycy, każdego ugrupowania politycznego, powinni zaakceptować te zmiany”. – Do wyborów idą nie tylko wyborcy jednego, czy dwóch ugrupowań, tylko idą ludzie, którzy chcą głosować na różne partie. Jeżeli lokali wyborczych będzie więcej i będą łatwiej dostępne, to skorzystają na tym wszyscy, a przede wszystkim skorzysta na tym demokracja w Polsce – powiedziała.

Źródło:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Pytanie retoryczne.

Co ważniejsze pieniądze czy zdrowy wymiar sprawiedliwości ?
Wróć na i.pl Portal i.pl