Kim są Warsaw Mets? Nowy klub szybko podbija stolicę

Filip Bares
Filip Bares
Darek Jacek
Warsaw Mets to warszawska drużyna futbolu amerykańskiego, która powstała w odpowiedzi na oczekiwania samych zawodników. Chcieli stworzyć silny zespół, który z powodzeniem powalczyłaby o mistrzostwo Polski, a do tego zbudowałaby solidną grupę kibiców tego sportu w stolicy. Co ciekawe, Warsaw Mets zarządzają dwie kobiety. Stadion przy Konwiktorskiej nie jest już tylko domem Polonii Warszawa, bo właśnie na tym obiekcie swoje mecze rozgrywa również Warsaw Mets - drużyna futbolu amerykańskiego, która powstała dzięki lokalnym sportowcom pod okiem fanki tej dyscypliny Anny Kadzikiewicz.

Do niedawna futbol amerykański był w Polsce niuansem - w kraju, gdzie miliony interesują się głównie piłką nożną był nawet często mylony z rugby. Dziś jest to prężnie rozwijający się sport i z roku na rok w znaczący sposób powiększa swoją bazę kibiców.

- Kilka lat temu mój brat poszedł z ciekawości na trening i od razu wciągnął się w ten sport, a przy okazji pasją do futbolu zaraził także mnie- mówi Anna Kadzikiewicz, która od 2018 roku jest współwłaścicielką i prezesem drużyny Warsaw Mets.

W stolicy powstał nowy klub mający na celu zrzeszenie wszystkich warszawiaków uprawiających futbol amerykański. Nie był to jednak pomysł Kadzikiewicz, a samych zawodników.

- Ten pomysł zrodził się już kilka lat temu. Warszawa zasługuje na to by mieć jedną, bardzo silną drużynę, która będzie odnosiła sukcesy nie tylko w Polsce, ale i Europie. Zamiast się rozdrabniać postanowiliśmy się zjednoczyć - wyjaśnia Paweł Brodzki, który jest obecnie zawodnikiem Mets, a wcześniej reprezentował barwy m.in. niemieckiego Berlin Rebels.

Zainteresowana od lat futbolem amerykańskim Kadzikiewicz postanowiła pomóc inicjatywie. W sierpniu zeszłego roku rozpoczęły się już poważne rozmowy na ten temat, w październiku powstał koncept i nawet zatrudniono trenera Matheusa Diasa, który w przeszłości pracował w USA, Brazylii, ale też w Polsce. Kolejnych dwóch szkoleniowców dołączyło w styczniu.

- To świetne uczucie być częścią takiego projektu od samego początku. Jako trener cieszę się, że mój głos ma znaczenie w powstawaniu tego klubu - tłumaczy Dias.

Do tej pory Kadzikiewicz nie była profesjonalnie związana ze sportem, ale prywatnie jest właścicielką dwóch firm, więc zarządzanie i organizacja nie są jej obce. Ze sportem do czynienia miała natomiast Karolina Hytrek - Prosiecka, która pracowała w piłkarskiej Ekstraklasie, a dziś jest wiceprezesem klubu. Razem udało im się stworzyć drużynę o jakiej warszawscy zawodnicy marzyli.

- Naszym największym zmartwieniem było to, czy czy ambitni faceci, którzy do tej pory rywalizowali ze sobą w przeciwnych klubach, będą w stanie współtworzyć jedną drużynę. Szybko okazało, że tworzą jedność i są prawdziwym zespołem - powiedziała Kadzikiewicz.

W obecnej kadrze znajduje się ponad 80 zawodników. Większość z nich reprezentowała wcześniej barwy warszawskich zespołów takich jak Sharks, Monarchs, Dukes czy Eagles, ale na pokładzie znaleźli się również gracze z Radomia i TJ Richardson - Amerykanin urodzony w Maryland, który za sobą ma już występy na Ukrainie, Węgrzech, we Włoszech czy w Niemczech.

- Warszawa to świetne miasto. Jest bardzo zróżnicowane i bardzo szybko się rozwija ekonomicznie i społecznie. Teraz jest idealny moment by tu mieszkać - powiedział zawodnik.

Mets rozgrywają swoje mecze na stadionie przy Konwiktorskiej, gdzie urzęduje również Polonia Warszawa. Klub uzyskał patronat prezydenta Rafała Trzaskowskiego i zgodę od miasta.

- Od naszego obiektu zależy atrakcyjność spotkań, a stadion przy Konwiktorskiej jest do tego świetny. Dobrze usytuowane i zadaszone trybuny, perfekcyjna widoczność na murawę i przyjemna lokalizacja to wielkie plusy - wyjaśnia Kadzikiewicz.

Mecze futbolu amerykańskiego to nie tylko świetna rozrywka dla pasjonatów sportu, ale również dla tych co szukają nowych atrakcji i rodzin z dziećmi. Podczas spotkań dostępne są najróżniejsze foodtrucki, gry i zabawy oraz atrakcje dla najmłodszych. Klub posiada również Kartę Dużej Rodziny, dzięki czemu takie wyjścia niewiele kosztują - na spotkania dzieci mogą wejść za darmo, a rodzice ze zniżką. Aktywność Warsaw Mets patronatem objął już Minister Sportu i Turystyki oraz Prezydent Warszawy, a Ambasada USA w Polsce została oficjalnym partnerem drużyny.

Na ten moment Warsaw Mets są w czołówce tabeli grupy północnej LFA 1. Swoje kolejne spotkanie rozegrają w sobotę w Białymstoku, a kolejny mecz domowy już w niedzielę 02 czerwca przy Konwiktorskiej przeciwko Rhinos Wyszków. Impreza będzie połączona z Dniem Dziecka. Cena biletów od 5 do 20 złotych. Dzieci do lat 12 wchodzą za darmo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl