Kolejna rocznica wstąpienia Polski do NATO
„Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego i tak już od 24 lat. Dziś mija kolejna rocznica wstąpienia Polski do NATO, największego i najstarszego sojuszu obronnego w historii, którą cały czas wspólnie piszemy zapewniając bezpieczeństwo obywatelom” – napisał na Twitterze wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Polska, Czechy i Węgry otrzymały zaproszenie do członkostwa w Pakcie Północnoatlantyckim podczas szczytu w Madrycie w 1997 roku. Ministrowie spraw zagranicznych przekazali dokumenty ratyfikacyjne sekretarz stanu USA Madeleine Albright w amerykańskim mieście Independence 12 marca 1999 roku.
Czym jest NATO?
NATO to międzynarodowa organizacja polityczno-wojskowa utworzona na mocy podpisanego 4 kwietnia 1949 Traktatu północnoatlantyckiego, obowiązującego od 24 sierpnia 1949 roku.
W chwili utworzenia głównym celem istnienia NATO była obrona militarna przed atakiem ze strony ZSRR i jego państw satelickich, od 1955 zorganizowanych w strukturę Układu Warszawskiego. Po rozpadzie ZSRR i rozwiązaniu Układu Warszawskiego w 1991 roku, NATO odgrywa rolę stabilizacyjną, podejmując działania zapobiegające rozprzestrzenianiu konfliktów regionalnych. NATO pełni także funkcję gwaranta bezpieczeństwa zewnętrznego państw członkowskich. Opiera się na zasadzie kolektywnej obrony, zgodnie z jego podstawowym założeniem, że napaść zbrojna na jednego z członków uważana jest za atak przeciw wszystkim członkom.
