Czy na zakażenie koronawirusem może mieć wpływ jakość powietrza, czyli smog?
Dr Szczepan Cofta, pulmonolog, dyrektor Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu: Generalnie nie ma jednoznacznego przełożenia. Wirus działa w sposób nagły, w ciągu zaledwie kilku dni - od 5 do 9 - dochodzi do zakażenia i zaczynają występować objawy. Natomiast w przypadku smogu mamy do czynienia z narażeniem przewlekłym, z czynnikiem drażniącym drogi oddechowe. Nie można więc jednoznacznie powiązać smogu z obecnością w powietrzu cząstek szkodliwych dla dróg oddechowych.
Sprawdź też:
Koronawirus w Indiach: Opustoszałe ulice w New Delhi. Jakość powietrza w mieście zdecydowanie się poprawiła:
Na kogo negatywnie wpływa smog?
Smog to przewlekłe drażnienie, które kumulując się, sprawia, że osoby które są narażone na zanieczyszczenie powietrza częściej chorują na przewlekłe zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc. Potwierdzono już w latach 80., że gdy jest nasilenie smogu, to więcej osób trafia do szpitalnych oddziałów warunkowych, jest więcej infekcji.
Jesteśmy w stanie obronić się przed zanieczyszczeniami powietrza?
W Poznaniu najgorzej jest w miejscach najniżej położonych, czyli w dolinie Warty. Sam mieszkam w tych okolicach i wiem, że w sezonie grzewczym przybywa czynników drażniących. Pulmonolodzy mówią, że wygodniej i zdrowiej jest mieszkać na wzgórzach, gdzie jest przewiewnie, gdzie zanieczyszczenia są usuwane, np. na Wichrowym Wzgórzu, gdzie stale jest wiatr od północnego-zachodu.

Waldemar Wylegalski
Co jednak zrobić, gdy nie możemy się przeprowadzić?
Wietrzmy pomieszczenia, unikajmy komunikacyjnych szkodliwości. Warto polecać wyjazdy do lasów, do Puszczy Zielonki, Wielkopolskiego Parku Narodowego, Puszczy Noteckiej, gdzie są zielone płuca Wielkopolski, lasy sosnowe, wzmacniające naszą odporność.
Niejednokrotnie poruszaliśmy na naszych łamach temat maseczek antysmogowych. Czy dziś, gdy musimy maseczkami chronić się przed koronawirusem, chronimy się też przed smogiem?
Teoretycznie tak. Są dowody naukowe na to, że część maseczek zwłaszcza te chirurgiczne, ale także bawełniane, mają funkcje ochronne. Należy jednak pamiętać, że pyły drażniące są tak małe, że bez problemu przenikną przez każdą powierzchnię.
Zobacz, które czynności niosą za sobą najmniejsze i największe zagrożenie zakażenia:
Gdzie najłatwiej, najszybciej można się zakazić koronawiruse...
Maski antysmogowe - czy naprawdę chronią przed wdychaniem za...
Sprawdź też:
