Koronawirus w Polsce i na świecie. Liczba zakażonych przekroczyła 12 tys. Zmarło 596 osób. Raport na żywo minuta po minucie z 28.04

Przemyslaw Swiderski/ Polska Press
Raport minuta po minucie, 28 kwietnia 2020. Do 12 218 wzrosła liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce. 596 osób zmarło z powodu COVID-19. Do 24 maja pozostaną zamknięte szkoły, przedszkola oraz żłobki. Matury rozpoczną się dopiero 8 czerwca. Premier Mateusz Morawiecki wraz z minister sportu Danutą Dmowską-Andrzejuk przedstawili plan stopniowego „odmrażania” sportu. Piłkarska Ekstraklasa wróci do gry w ostatni weekend maja.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Archiwalny raport, informacje - 28 kwietnia 2020

 • Zakażonych 4 886 154
  + 33 480
 • Zmarło 105 194
  + 33
 • Szczepienia 51 564 403
  + 19 509
Zakażenia w regionach:
 • 1. śląskie:+5 502
 • 2. mazowieckie:+4 978
 • 3. dolnośląskie:+3 363
 • 4. pomorskie:+3 226
 • 5. małopolskie:+2 540...więcej
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

22:53

Istnieje możliwość wirtualnej wizyty w 5 amerykańskich parkach narodowych w technice 360 stopni. "To świetny sposób podziwiania piękna natury dopóki nie możemy tam pojechać osobiście" - przekonuje Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce.

22:36

"Rozmawiałem z panem Gowinem. Byliśmy zgodni, że wybory nie powinny być 10 maja i że powinna organizować je PKW. Wiem, że były podchody pod posłów PSL, pod naszych posłów stąd wynika, że atmosfera w PiS jest nerwowa. Liczę, że pan premier Gowin wytrwa w swoim postanowieniu" - powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki w TVN24.

22:25

W Stanach Zjednoczonych wykryto już ponad milion przypadków koronawirusa.

22:00

Według Głównego Inspektora Sanitarnego mało prawdopodobne jest, by koronawirus przenoszony był poprzez żywność. Nie oznacza to, że należy rezygnować ze środków ochronnych, przy zakupach żywności.

21:47

Zagadkowy wpis Jolanty Turczynowicz-Kieryłło, byłej szefowej kampanii Andrzeja Dudy.

21:32

"Jako prezydent miasta mam obowiązek działać w granicach obowiązującego prawa i chronić dobro jego mieszkańców, dlatego świadomie unikając politycznej oceny tej sytuacji, a kierując się przesłankami formalno-prawnymi oraz poczuciem obowiązku i troski o bialczan, podjąłem decyzję o nieprzekazywaniu zarządowi Poczty Polskiej chronionych prawem danych osobowych mieszkańców naszego miasta" - pisze w swoim oświadczeniu prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk.

21:16

"Ryszard Terlecki o głosowaniu w Sejmie nad ustawą którą obecnie zajmuje się Senat: 'komuś się zatnie komputer, komuś wyłączy się światło, ktoś się pomyli - no zobaczymy'. Można jeszcze pomyśleć o zatrzaśnięciu się drzwi w toalecie, albo w windzie panie Marszałku" - pisze Leszek Miller.

21:00

"W dobie epidemii i równoległej walki z żywiołem ognia, który zaatakował Biebrzański Park Narodowy, po raz kolejny zdajemy sobie sprawę jak wielkimi bohaterami są strażacy. Za Waszą gotowość do niesienia pomocy i odwagę należą się słowa najwyższego uznania!" - napisał Michał Dworczyk.

20:47

"Wiem, że były podchody pod posłów PSL-u, a od Budki, że także i pod naszych posłów. To świadczy, że przeciąganie posłów Porozumienia nie bardzo wychodzi" - powiedział marszałek Tomasz Grodzki w TVN24.

20:39

"Masek pozbyli się tuż przed epidemią. Zboża pozbywają się na początku suszy. Górników wspierają węglem z Kolumbii. Bronią szpitali przed prywatyzacją, do której tylko sami mogą dopuścić. A „w tej chwili” dbają o Konstytucję „jak nigdy” wcześniej" - napisał Marek Belka.

20:28

"To jest jeden wielki skandal. Art. 7 Konstytucji RP mówi, że władza działa na podstawie i w granicach prawa. Jeżeli prawa jeszcze nie ma, to jakim cudem wydaje się publiczne pieniądze na karty, które mogą okazać się niepotrzebne?" - dodał.

20:20

"Zaczyna wśród senatorów dominować pogląd, że ta ustawa nie nadaje się do poprawiania i w tym kształcie jest po prostu do wyrzucenia i do zawetowania. To nie jest w zasadzie ustawa. To jest zbiór odnośników do rozporządzeń" - stwierdził marszałek Senatu Tomasz Grodzki w TVN24.

20:11

"Opozycja chce awantury. Cały czas chce podgrzewać atmosferę, chce się awanturować. Chce także wymienić pewnie kandydatkę, bo nie bardzo wyszło. To po prostu niepoważne. My nie możemy pozwolić na to, żeby Polska wpadła w stan anarchii" - dodał wicepremier.

20:02

"Jesteśmy w stanie nie tylko przeprowadzić Polaków przez epidemię, walczyć z kryzysem ekonomicznym, który nadchodzi, a także spełnić obowiązki demokratyczne, podstawowe, czyli przeprowadzić wybory" - powiedział wicepremier Piotr Gliński w Polsat News.

19:52

LABE "Nie jestem ojcem kandydatury Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, to jest decyzja konwencji, kilkuset członków PO" - dodał Schetyna.

19:41

"To nie zależy od Jarosława Gowina, ale od większości, którą, jestem przekonany, zbudujemy. Mam nadzieję, że także z posłami Porozumienia do 7 maja. Jeżeli nam się to uda, to wybory skutecznie przesuniemy na jesień lub wiosnę przyszłego roku" - powiedział Grzegorz Schetyna w Polsat News pytany o datę wyborów prezydenckich.

19:33

W ostatnim czasie ponad połowa Polaków negatywnie ocenia działalność prezydenta - wynika z najnowszego sondażu.

19:21

"Nazwijmy wreszcie rzecz po imieniu: to władza bojkotuje dziś zasadę uczciwych i legalnych wyborów, nie obywatele odmawiający udziału w ich parodii" - napisał Donald Tusk.

19:13

"Z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przyznano już 1,34 mld zł" - informuje Ministerstwo Rodziny.

19:02

Piłkarz Cracovii Janusz Gol, który nie chciał zgodzić się na obniżkę pensji o 50 proc., w związku z epidemią koronawirusa, został ukarany odebraniem mu opaski kapitana klubu.

18:50

Koronawirus zakończył sezon w Argentynie i uchronił przed spadkiem... Diego Maradonę.

18:37

"Gdyby doszło do tzw. głosowania kopertowego to Polacy za granicą nie mogliby korzystać ze swoich konstytucyjnych praw. Znaczna większość spośród nich byłaby wyłączona z uprawnień wyborczych, co oznaczałoby, że głosowanie miałoby charakter niepowszechny" - powiedział senator KO Bogdan Klich.

18:26

"To nie była propozycja idealna. Zmiana konstytucji w takiej jednostkowej sprawie jest wątpliwa. Przedłużenie kadencji już trwającej jest wątpliwe. Mieliśmy wiele zastrzeżeń do tej propozycji pana prezesa Gowina, ale uznaliśmy w Porozumieniu, jak i szerzej w Zjednoczonej Prawicy, że należy to poprzeć w imię szukania jakiegoś kompromisu" - dodał Bielan.

18:15

"Ktoś, kto zagłosuje przeciwko wyborom korespondencyjnym, weźmie na siebie odpowiedzialność za olbrzymi bałagan, który wtedy w Polsce zapanuje. A to ostatnia rzecz, jakiej teraz Polska potrzebuje" - stwierdził Adam Bielan w PR24.

18:00

Eksperci w USA obawiają się, że epidemia koronawirusa doprowadzi w tym kraju do wzrostu liczby samobójstw - podaje "Rzeczpospolita".

17:51

Specjalnie dla fanów piłki nożnej przygotowaliśmy poradnik, dotyczący powrotu rozgrywek piłkarskich w Polsce.

17:42

Jak przedstawiają się dane dot. zachorowań w Polsce dzień po dniu? Szczegóły możecie znaleźć W TYM MIEJSCU.

17:33

129 nowych przypadków koronawirusa w Polsce - informuje Ministerstwo Zdrowia. Jednocześnie poinformowano o 26 kolejnych przypadkach śmiertelnych.

17:26

"Nie po raz pierwszy mam z Donaldem Tuskiem identyczne zdanie. Pseudowybory w maju nie mogą się odbyć. Ze względów bezpieczeństwa, gwałtu na Konstytucji i zwykłej przyzwoitości. Tej farsy nie można autoryzować" - napisała Małgorzata Kidawa Błońska.

17:17

"Jesteśmy po drugim etapie naszej kontroli poselskiej. Dziś odkryliśmy rzecz bezprecedensową, która nas osobiście zbulwersowała i myślę, że zbulwersuje opinię publiczną. Okazuje się, że nadzór nad wydrukiem kart wyborczych sprawuje i zleca nie wicepremier Jacek Sasin, a minister Mariusz Kamiński. Wybory w Polsce mają się odbywać pod nadzorem służb specjalnych. To informacja szokująca w kontekście także publicznych wypowiedzi polityków PiS-u" – powiedział na konferencji prasowej sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński.

17:09

Ekstraklasa wraca pod koniec maja, a eksperci już robią wyliczenia. Które kluby najwięcej stracą na braku kibiców?

17:00

Dziennik Bałtycki: Sytuacja epidemiczna na Pomorzu od dłuższego czasu dawała powody do optymizmu. Do tej pory główne epicentra nowych zakażeń były lokalizowane na Mazowszu i w województwach południowych, a w naszym regionie przyrost sprowadzał się do zaledwie kilku przypadków dziennie. Epidemia kroczyła, jednak wydawała się daleka i ograniczona.

16:45

BBC News: JetBlue Airways stanie się pierwszą amerykańską linią lotniczą, która będzie wymagać od pasażerów noszenia osłon na twarz podczas lotów. Od 4 maja pasażerowie będą musieli nosić maski zakrywające usta i nos od momentu odprawy do momentu wyjścia z samolotu.

16:30

Francja: Sezony piłkarskie Ligue 1 i Ligue 2 nie zostaną wznowione do września.

16:05

Trzy komisje senackie: Ustawodawcza, Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej 28 kwietnia 2020 r. zajęły się ustawą o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r.

15:50

Prezydent USA Donald Trump zapowiada szybką acz bezpieczną drogę do łagodzenia restrykcji.

15:35

Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa ogłosił, że stan wyjątkowy Portugalii zakończy się w niedzielę, 2 maja 2020 r. Jednakże ostrzegł, że to nie koniec epidemii, i podkreślił, że ponowne otwarcie gospodarki będzie procesem powolnym i stopniowym.

15:20

Holandia: Całkowita liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Holandii wzrosła o 171 do 38 416. Odnotowano 48 nowych zgonów. W sumie zmarło 4 566 osób.

14:50

We wtorek na stronach Sejmu został opublikowany rządowy projekt nowelizacji niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Chodzi o tzw. tarcze antykryzysową 3.0.

14:30

Krzysztof Bosak: Zagłosuję przeciwko. Tak jak cała Konfederacja. Chodzi o tzw. ustawę kopertową.

14:08

Poczta Polska: Ruszyła kampania wizerunkowa "Jesteśmy z wami każdego dnia. Dziękujemy za zaufanie!"

13:45

Kilkanaście dni temu powstała idea stworzenia niezwykłego utworu inspirowanego niecodzienną sytuacja, w jakiej od wielu tygodni wszyscy się znajdujemy. Ponad 30 wokalistów i muzyków wspólnie nagrało utwór pt. „Matka Ziemia Epidemia”. Do utworu powstał także klip wideo. Dziś premiera klipu o godz. 14.15.

13:19

Doradcy podatkowi napisali specjalny przewodnik po przepisach tarczy antykryzysowej 2.0, który ma pomóc przedsiębiorcom w czasie kryzysu wywołanego koronawirusem. W przystępny sposób wyjaśniają w nim, na jaką pomoc od rządu może liczyć biznes i jakie warunki trzeba spełnić, żeby ją uzyskać.

12:52

Od połowy marca świat się zmienił, świat deweloperski również się zmienił. Skutki tej zmiany zobaczymy dopiero po następnym kwartale. Jednak prawdą jest, że początek roku był rewelacyjny.

12:35

Sejm zbierze się jutro na kolejnym posiedzeniu. W środę posłowie zajmą się m.in. pierwszym czytaniem rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Posiedzenie będzie kontynuowanie również w czwartek oraz w dniach 5-7 maja.

12:25

Rzecznik rządu: Jutro premier Mateusz Morawiecki przedstawi datę oraz zakres kolejnego etapu znoszenia restrykcji w II etapie.

12:10

Viki Gabor, laureatka konkursu Eurowizja Junior 2019: Co robi w domu w czasach kwarantanny? Co czyta? Co Ogląda? Co nowego muzycznie? Za czym tęskni najbardziej? Czego jej brakuje? Co będzie robić w czasie majówki? Kiedy ukaże się pierwsza płyta?

12:00

Apelujemy do sumień ludzi odpowiedzialnych za dobro wspólne naszej Ojczyzny, zarówno do ludzi sprawujących władzę, jak i do opozycji, aby w tej nadzwyczajnej sytuacji wypracowali wspólne stanowisko, dotyczące wyborów prezydenckich – pisze Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski, w apelu skierowanym do polskich polityków.

11:50

Poczta Polska o bezpieczeństwie pracowników:

11:35

– Chcę zapewnić o jednym. Jeżeli będzie susza, będzie także pomoc ze strony polskiego państwa. Tak, jak powiedzieliśmy, rolnicy nie zostaną bez pomocy. Będziemy czynili wszystko, żeby w każdej trudnej sytuacji ta pomoc do rolników dotarła – mówił prezydent Andrzej Duda na briefingu prasowym.

11:23

Kardynał Kazimierz Nycz: Postanowiliśmy, że przełożymy beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego na taki czas, kiedy będzie można ją zrobić w Warszawie w sposób godny, uroczysty, a równocześnie skromny. Uroczystość miała się odbyć 7 czerwca 2020 r. na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

11:15

 • Nie będę 10 maja uczestniczył w procedurze głosowania przygotowanej przez ministra Jacka Sasina i PiS – oświadczył były premier i były szef RE. Donald Tusk namawia Polaków, aby poszli w jego ślady.

11:03

Marcin Gortat: - Nie oszukujmy się, taki Cristiano Ronaldo czy Lionel Messi, a nawet ja, gdzie jestem za nimi sto lat świetlnych, też bym mógł zrezygnować z połowy pensji czy nawet z całego roku wypłat, ponieważ mój jeden kontrakt roczny z NBA wystarczy mi na całe życie.

10:33

Jak podał portal gazeta.pl, podczas niedzielnej mszy św. w Sanktuarium Kalwaryjskim w Wielu (woj. pomorskie), ks. Jan Flisikowski namawiał wiernych do ściągnięcia maseczek. Powoływał się na przepis, mówiący o prawie dyrektora zakładu do zdjęcia obowiązku ze swoich pracowników. - Możecie zdjąć maseczki - mówił proboszcz. Teraz bije się w pierś i prostuje swoje słowa. - Poszedłem zbyt szeroko i zostałem pouczony. Nigdy nie kwestionowałem zarządzeń władz - tłumaczy.

10:12

Ministerstwo Zdrowia informuje o kolejnych ośmiu osobach, które zmarły z powodu koronawirusa. Większość z nich miała choroby współistniejące.

10:04

187 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (72), pomorskiego (35), dolnośląskiego (24), kujawsko-pomorskiego (16), wielkopolskiego (16), małopolskiego (8), zachodniopomorskiego (6), lubelskiego (3), opolskiego (3), świętokrzyskiego (3), podkarpackiego (1). Liczba zakażonych koronawirusem: 12 089/570 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

10:00

Węgry: Jedenaście osób chorych na koronawirusa zmarło w ciągu ostatniej doby. Wykryto też 66 nowych zakażeń – poinformowano na rządowej stronie poświęconej pandemii. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła tym samym na Węgrzech do 291, a wszystkich stwierdzonych zakażeń do 2 649.

9:25

60 proc. Polaków boi się, że w okresie epidemii koronawirusa ich dane osobowe wpadną w niepowołane ręce. Ale bardziej niż hakerów, którzy włamią się do ich komputera, obawiają się wycieków danych z urzędów i firm. Wskazuje na to 54 proc. badanych.

Czytaj więcej

9:14

9:01

O godz. 11.00 zbierze się rządowy zespół zarządzania kryzysowego. Tematem rozmów będzie kwestia ewentualnego rozpoczęcia II etapu poluzowania obostrzeń i regulacji wprowadzonych w wyniku epidemii koronawirusa - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

8:44

8:30

USA: Prezydent Donald Trump zasugerował władzom stanów, by „poważnie się zastanowiły” nad szybkim otwarciem szkół jeszcze tej wiosny. Sugestie przywódcy spotkały się ze sceptyczną reakcją - pinformuje agencja Associated Press.

8:13

8:02

Irlandia: Liczba zmarłych z powodu pandemii koronawirusa zwiększyła się o kolejne 18 osób, wskutek czego łączny bilans ofiar śmiertelnych COVID-19 wzrósł w tym kraju do 1102. To jednak spadek w stosunku do 26 ofiar śmiertelnych, o których informowano w niedzielę, a zarazem najmniejsza liczba zmarłych na koronawirusa od 12 kwietnia.

7:40

7:11

Na całym świecie odnotowano już ponad trzy miliony zakażeń koronawirusem, zmarło ponad 200 tysięcy osób, a wyzdrowiało - ponad 900 tysięcy.

6:40

6:26

USA: O 1303 powiększył się w ciągu doby bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa - wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Od początku epidemii w Stanach Zjednoczonych zmarły 56 144 osoby.

6:15

W ciągu ostatniej doby w Chinach kontynentalnych stwierdzono sześć przypadków zakażenia COVID-19 wśród osób, które nie wyjeżdżały z tego kraju i 23 przypadki wśród repatriantów. W prowincji Shaanx wykryto 20 zakażeń wśród pasażerów rejsu linii Air China z Moskwy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl