Koronawirus w Polsce i na świecie - raport na żywo minuta po minucie. Najnowsze informacje dotyczące epidemii wirusa SARS-CoV-2 - 1.04.2020

Kacper Rogacin
Kacper Rogacin
Fot. Polska Press
Udostępnij:
Raport 31 marca 2020: W Polsce zachorowało już 2311 osób. 33 z nich nie żyje. Rząd wprowadza kolejne ograniczenia w poruszaniu się w związku z walką z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 31 marca 2020:

00:07

Zostań w domu! - apelują eksperci i rząd.

23:16

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenia Ministra Zdrowia dotyczące nowych obostrzeń, których celem jest powstrzymanie rozprzestrzeniania koronawirusa w Polsce.

22:55

4 marca wykryto w Polsce pierwszy przypadek zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Dotychczas zachorowało już 2311 osób (we wtorek 256). 33 osoby zmarły.

22:15

We wtorek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało do wszystkich użytkowników telefonów komórkowych Alert SMS z linkiem do strony gov.pl/koronawirus, gdzie szczegółowo opisano najnowsze obostrzenia.

22:07

Szpital w Londynie potwierdził, że 13-letni chłopiec zmarł z powodu koronawirusa.

22:00

We wtorek Słoweńcy poinformowali, że Mistrzostwa Świata w lotach w Planicy odbędą się jeszcze w tym roku, tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Pierwotnie konkurs miał odbyć się dwa tygodnie temu, ale pandemia koronawirusa zmusiła organizatorów do odwołania zawodów.

21:49

Rzecznik rządu Piotr Müller o projekcie ustawy dot. głosowania korespondencyjnego: To propozycja, która w tej chwili będzie przedmiotem dyskusji. Mamy czas na debatę, podyskutujmy o tym, czy możliwe będzie głosowanie w przypadku takiej sytuacji, jak mamy teraz, czy w przyszłości. Bo nie wiemy, kiedy epidemia się zakończy. Pamiętajmy o tym, że może być sytuacja w której nie będzie możliwe głosowanie 10 maja. Przecież nie wiemy, jak się rozwinie epidemia. Ten projekt nie zakłada, że wybory prezydenckie na 100 proc. odbędą się 10 maja. Tworzy tylko warunki do tego, aby w sytuacji, w której jest epidemia, mogło się odbyć głosowanie korespondencyjne. ("Fakty po Faktach", TVN24).

21:20

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy z tzw. Tarczy antykryzysowej.

20:58

Właściciele firm z całej Polski protestowali dziś w Warszawie przeciw tzw. Tarczy antykryzysowej. ZOBACZ postulaty przedsiębiorców i zdjęcia z wtorkowego protestu samochodowego

20:41

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w Polsat News: "Już dzisiaj usiedliśmy do kolejnego pakietu regulacyjnego związanego chociażby z bezpieczeństwem spółek giełdowych, których dzisiaj bardzo niskie notowania giełdowe mogą sprawić, że różne podmioty spoza Europy będą zainteresowane kupnem naszych bardzo atrakcyjnych aktywów, naszych bardzo dobrych przedsiębiorstw. Będziemy rozważać także dalsze wsparcie i to zarówno w zakresie zwolnień na ubezpieczenia społeczne, ale także pewnych ulg podatkowych. Pakiet dla samorządów już wstępnie mamy przeliczony z Ministerstwem Finansów. Na koniec tego tygodnia, najprawdopodobniej w piątek, do parlamentu trafi kolejny pakiet rozwiązań".

20:29

W związku z doniesieniami, dotyczącymi pojawienia się płynu do dezynfekcji rąk PKN Orlen w sprzedaży w sieciach handlowych, informujemy, że takie działanie sklepów stanowi naruszenie warunków współpracy. Dlatego PKN Orlen podjął decyzję o wstrzymaniu dostaw do supermarketów, które te warunki naruszają - czytamy w oświadczeniu koncernu.

20:17

MZ: Mamy 96 nowych przypadków zakażenia koronawirusa potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 57 osób z woj. mazowieckiego, 9 osób z woj. śląskiego, 7 osób z woj. dolnośląskiego, 6 osób z woj. lubuskiego, 4 osób z woj. opolskiego, 3 osób z woj. świętokrzyskiego, 3 osób z woj. wielkopolskiego, 2 osób z woj. podkarpackiego, zachodniopomorskiego i pomorskiego oraz 1 osoby z woj. lubelskiego. Jednocześnie z przykrością informujemy o śmierci 37-letniego mężczyzny zakażonego koronawirusem, który był hospitalizowany w Warszawie. W sumie liczba zakażonych koronawirusem: 2311/33 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

20:10

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin: Proponujemy głosowanie korespondencyjne. Każdy obawiający się o swoje zdrowie będzie mógł zagłosować 10 maja 2020 r. właśnie korespondencyjnie. Nie możemy odkładać wyborów. Jest ważne, by była skuteczna władza w walce z koronawirusem i jego następstwami. Niestety opozycja nie zrozumiała, że na ten czas należy odłożyć spory i nie chce wyjść z utartych kolein.

20:05

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w orędziu: Bez poszanowania prawa nie da się funkcjonować. Stan nadzwyczajny nie może być pretekstem do podważenia demokratycznego porządku. Wybory muszą się odbyć w poczuciu bezpieczeństwa. Dlatego proponujemy głosowanie korespondencyjne. Projekt trafił już do Sejmu. Apeluję do marszałka Senatu o sprawne procedowanie. Ciągłość utrzymania porządku konstytucyjnego powinno być naszym nadrzędnym celem.

Orędzie marszałek Sejmu: "Wybraliśmy właściwe narzędzia do walki z koronawirusem". Pełny tekst orędzia

20:00

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w orędziu: W obliczy zagrożenia pokazaliśmy, że jesteśmy racjonalni. Polacy pokazali, że potrafią się zjednoczyć w obliczu zagrożenia. Pracujemy, by szybko powrócić do normalności.

19:50

Ministerstwo Zdrowia przypomina o zaleceniach dla pracodawców.

19:46

Liczba przypadków śmiertelnych we Francji wynosi 3 523 - alarmuje agencja France 24.

19:40

Z powodu rosnącej liczby przypadków koronawirusa w Waszyngtonie, w całym regionie i w USA, burmistrz stolicy Muriel Bowser wydała nakaz pozostania w domu dla Dystryktu Kolumbii.

19:20

WOŚP informuje: W sumie do 19 szpitali w całej Polsce trafi 150 łóżek do intensywnej opieki medycznej, które zakupiła Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w ramach walki z koronawirusem. Lista powstała we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, znajdują się na niej jednoimienne szpitale zakaźne, ale także szpitale z tzw. pierwszej linii zmagań z epidemią.

19:10

Deutsche Welle: Jena jako pierwsze miasto w Niemczech chce wprowadzić powszechny obowiązek noszenia maseczek we wszystkich placówkach handlowych, środkach publicznego transportu i miejscach publicznych.

18:42

We wtorek Ekstraklasa wysłała oficjalne pismo do PZPN. Podpisały się pod nim wszystkie zespoły najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce i chcą, by związek pilnie podjął uchwałę ws. kontraktów piłkarzy.

Kluby Ekstraklasy wnioskują do PZPN o pilne podjęcie uchwały ws. kontraktów zawodniczych

18:30

W obliczu walki z pandemią koronawirusa FIFA opracowuje plan funduszu ratunkowego wartego setki milionów dolarów. Do tego użyto by pieniędzy z "rezerwy" organizacji, które na ten moment wynoszą prawie 3 miliardy dolarów.

FIFA sięgnie do skarbonki. Prawie 3 mld dolarów na "czarną godzinę"

18:07

Elżbieta Rafalska, była minister rodziny, pracy i polityki społecznej w rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego: KO była przeciwna racjonalnym rozwiązaniom-szybkiej pomocy dla przedsiębiorców, pracowników i polskich rodzin. To szkodliwe działania.

18:07

W wyborach prezydenckich, które mają odbyć się 10 maja, wszyscy wyborcy będą mieli możliwość głosowania korespondencyjnego, czyli za pośrednictwem np. listonosza, który dostarczy do domu kartę do głosowania. Gdyby ta ustawa weszła w życie, głosowanie odbyłoby się pomimoewentualnych ograniczeń związanych z koronawirusem.

PiS chce głosowania korespondencyjnego w wyborach 10 maja 2020

17:47

Od środy gminy i powiaty będą mogą wnioskować o sfinansowanie zakupu laptopów, tabletów oraz dostępu do internetu dla uczniów i nauczycieli, którzy nie posiadają sprzętu potrzebnego do zdalnych lekcji.

17:31

Zakończył się pierwszy dzień 9. posiedzenia Sejmu. Wznowienie prac w piątek 3 kwietnia o godzinie 10:00.

17:28

  • PiS pokazał swoją prawdziwą twarz. To kpina z tych, którzy potrzebują pomocy- powiedział Władysław Kosiniak- Kamysz, lider ludowców. Wielu rzeczy które proponowaliśmy nie ma. Komu ta tarcza ma służyć?- dodał.

17:18

Prawo i Sprawiedliwość odrzuciło poprawki Senatu skreślające z noweli specustawy zmiany w Kodeksie wyborczym i w ustawie o Radzie Dialogu Społecznego. Przepadł wniosek przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Borysa Budki, by każdą z poprawek głosować osobno. Przeczytaj całość.

17:02

Sejm odrzucił poprawki Senatu skreślające z noweli specustawy zmiany w Kodeksie wyborczym

16:58

Ambasada Chin w Polsce ofiarowała 2800 testów wykrywających COVID19 Centralnemu Szpitalowi Klinicznemu MSWiA w Warszawie.

16:51

Zdaniem specjalistów Hiszpania i Włochy niebawem miną krytyczny punkt epidemii. Ale w tych krajach nadal trwa dramatyczna walka o życie zakażonych. Włochom z pomocą przyszli polscy lekarze. Wiecej tutaj.

16:47

393 zgony spowodowane koronawirusem w Wielkiej Brytanii w ciągu doby.

16:31

Dwoje pacjentów wyleczonych z COVID-19 wyszło z jednoimiennego szpitala zakaźnego w Poznaniu- podaje Radio Zet News. - Młoda kobieta i mężczyzna w średnim wieku to pierwsi w regionie ozdrowieńcy. Zostali przyjęci do szpitala 11 i 12 marca- napisano.

16:08

Trwa pierwszy dzień 9. posiedzenia Sejmu. Sejm zajmuje się rządowym pakietem antykryzysowym.

16:04

Szymon Hołownia inicjuje akcję #przełoŻYĆwybory. - Dlatego zwracam się do Was z propozycją wzięcia udziału we wspólnej, obywatelskiej akcji #przełoŻyćwybory. Udział w wyborach nie może być loterią, w której stawką jest utrata zdrowia i życia. Nie pozwólmy władzy na grę w rosyjską ruletkę- czytamy na stronie Szymona Hołowni w mediach społecznościowych.

15:45

Warszawa wprowadza program wsparcia dla przedsiębiorców. Wśród zaproponowanych rozwiązań znajduje się możliwość obniżki czynszu dla przedsiębiorców wynajmujących lokal od miasta. Ponadto Warszawa uruchamia bezpłatne doradztwo księgowe, biznesowe i prawne dla przedsiębiorców w formule online.

15:38

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa RCB wysyła wiadomości w związku z wprowadzaniem kolejnych obostrzeń dla obywateli.

15:33

Inspektorzy Transportu Drogowego prowadzą działania zapobiegające rozprzestrzenianiu się koronawirusa. W działaniach wspierają także Policję.

15:30

Polska przeznacza ponad milion złotych na współpracę ze strażakami Ukrainy i Gruzji. Współpraca Polski z ukraińskimi i gruzińskimi partnerami nabrała szczególnej wagi w obecnej sytuacji rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19.

14:55

Przez pryzmat wzrostu cen w sklepach po ogłoszeniu pandemii można by sądzić, że branża handlowa. Tymczasem praktycznie w ciągu miesiąca zadłużenie branży handlowej wzrosło o 130 mln złotych. Suma należności rośnie również w sektorze spożywczym. Czy sytuację przedsiębiorców pogorszą, spowodowane obecnością w Polsce wirusa COVID-19 - mniejszy ruch w sklepach, ograniczenie zakupów do produktów pierwszej potrzeby oraz zamknięcie galerii handlowych?

14:51

NFZ wypuścił pierwszy podcast z cyklu wsparcie psychologiczne. Od 31 w serwisie YouTube będzie publikowany film: o lęku i strachu, o izolacji i utracie kontroli, o potrzebie wsparcia i natrętnych myślach. W założeniu ma to być pomoc psychologiczna dla każdego, kto zmaga się się z niepokojem i zaburzeniami emocjonalnymi, wywołanymi kryzysem społecznym i zdrowotnym stanu epidemii. Link tutaj.

14:46

Premier Mateusz Morawiecki w trakcie wtorkowej konferencji prasowej przyznał, że polska gospodarka chwieje się w posadach. Epidemia koronawirusa ma wpływ na każdą dziedzinę życia. Prognozuje się duże bezrobocie – szczególnie, że większość polskiego eksportu ukierunkowana jest na Zachód, a tam gospodarki także są zamrożone. Całość tutaj.

14:44

Problemy sektora modowego, z którym jest związanych ponad 300 tys. osób w Polsce, mogą wpłynąć także w istotny sposób na wiele powiązanych sektorów gospodarki oraz rynek pracy. Branża modowa w Polsce daje zatrudnienie 300 tys. osób, ale brak płynności tego sektora - na zasadzie domina - bezpośrednio odbije się negatywnie na kondycji systemu bankowego. Możliwa utrata płynności finansowej branży modowej dotknie również szeregu innych sektorów, jak choćby usług ochroniarskich czy sprzątania powierzchni handlowych, co pogłębi negatywne skutki dla całej gospodarki.

14:41

Jak poinformował belgijski resort zdrowia, zmarła 12-letnia dziewczyna, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem. Do tej pory w Belgii z powodu koronawirusa zmarło już ponad siedemset osób– podały serwis AFP i AP. Czytaj całość.

14:34

Mamy 83 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych- informuje Ministerstwo Zdrowia.

14:19

Ministerstwo Zdrowia niemal od początku epidemii koronawirusa w Polsce zmaga się z krytyką w kwestii liczby przeprowadzanych testów. Dopiero od niedawna liczba wykonywanych testów rośnie, jednak wciąż jest stosunkowo mała w porównaniu z innymi krajami. Pojawiają się jednak głosy, że oficjalne dane dają niepełny obraz, a sytuacja jest o wiele gorsza. We wtorek rano łączna liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wynosiła 2132, 31 osób zmarło. Więcej tutaj.

14:01

Koniec miesiąca przyniósł dowody na to, że biznesy w kraju już się zwijają – choć na razie problem dotknął przede wszystkim małych firm. Tylko w minionych siedmiu dniach do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wpłynęło ponad 14,5 tys. wniosków o zawieszenie działalności gospodarczej. Całość tutaj.

13:44

Sejm pracuje nad 104 (pogrupowanymi) poprawkami Senatu do ustaw tarczy antykryzysowej. Posiedzenie plenarne jest zaplanowane na godz. 16.00. Głosowania mają zakończyć się przed godz. 21.

13:36

Rząd wprowadza ograniczenie funkcjonowania sklepów budowlanych i nowe obowiązki dla wszystkich sklepów. W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte. Natomiast wszystkie sklepy będą się musiały dostosować do nowych, ostrzejszych zasad bezpieczeństwa: od 2 kwietnia (czwartek) wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach, w godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.

13:33

Instytucje publiczne swoje obowiązki będą wykonywały zdalnie. Wyjątek mogą stanowić jedynie czynności, w których praca zdalna nie gwarantuje możliwości realizacji ich kluczowych obowiązków.

13:29

Zakaz wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego. Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18. roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

13:18

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak: Bardzo poważnie potraktujmy te nowe obostrzenia. To jedyna recepta na rozprzestrzenianie się wirusa. Żołnierze WOT rozwożą żywność. Żołnierze WP zapewnia transport lotniczy, taki, jaki jest potrzebny. Codziennie liczba żołnierzy zaangażowanych we wsparcie wynosi 5 tysięcy. Jeśli będzie taka potrzeba, liczba ta będzie zwiększona.

13:05

Premier Mateusz Morawiecki: Nikt nie wie, jak będzie wyglądać gospodarka. Nie ma szczepionki, nie ma leku. Szczepionka może będzie być może w styczniu 2021 r. Budujemy różne scenariusze. Także ten, że gospodarka będzie zamknięta dłuższy czas, być może krótszy niż w krajach Europy Zachodniej. Wielu mówi, że to kryzys największy od czasów drugiej wojny światowej. USA może w prognozach mieć bezrobocie na poziomie nawet 30 proc. Zleciłem wojsku i służbie zdrowia o przygotowanie nowych miejsc dla chorych by uniknąć scenariusza włoskiego czy hiszpańskiego.

13:00

Premier: Apelujemy do miast o dezynfekowanie przystanków, przycisków itp. Spotkanie z samorządowcami było konstruktywne. Choć nie do wszystkich dotarło, że Polska jest w innym miejscu niż jeszcze miesiąc temu. Proszę wójtów, burmistrzów, prezydentów i marszałków o dokonywanie przeglądu ograniczeń. Drodzy samorządowy: apeluję o wprowadzanie dodatkowych ograniczeń. Musimy ograniczyć rozprzestrzenianie choroby.

12:57

Minister zdrowia: Zmiany nie dotyczą samochodów osobowych. Ale ważne jest, byśmy nie zarażali. Nie szukajmy luk w prawie, by je obejść. Postępujmy z rozsądkiem. Dajemy zalecenia twarde ale i miękkie. Zalecenia wchodzą w życie od 1 kwietnia. Ograniczenia w zakładach pracy zaczną obowiązywać od czwartku, by pracodawcy zorganizowali pracę.

12:52

Premier 80 proc. naszego eksportu to sprzedaż do naszych partnerów w Europie. Ten kryzys sięga głębiej. Jest wielowarstwowy. Jest bardzo groźni i musimy szybko reagować. Jeśli opanujemy ten kryzys, zaczniemy myśleć do luzowania naszego życia biznesowego. Nasz PKB może być poniżej zera. Ten splot naszego reagowania na sytuację zdrowotną i jego wpływu na gospodarkę jest wielopoziomowy i bardzo powiązany. Intencją rządu jest by po 14 dniach myśleć o powrocie do normalności, na ile nam pozwoli sytuacja.

12:49

Minister Łukasz Szumowski: Nie wykorzystujmy tego, co nas spotkało, do joggingu, do poprawienia sobie formy. Jeśli musimy wyjść, zróbmy krótki spacer.

12:47

Premier: Nie myślimy na razie co by było, gdyby po powrocie do normalności zdarzyły się nowe zachorowania. Skupiamy się na walce z obecną pandemią.

12:45

Premier: Policja będzie coraz więcej czasu przeznaczać na kontrolowanie przestrzegania ograniczeń. Wojsko jest w gotowości, na razie pomaga na granicach, pomaga też policji. Służby mundurowe stają na wysokości zadania. Dziękuję policji, wojsku, straży granicznej, kontroli, całej służbie zdrowia, wszystkim Polakom.

12:44

Minister zdrowia: Nie zmieniamy zaleceń ostrych dotyczących kościołów. Nic się nie zmienia w naszych obostrzeniach.

12:41

Premier: Na tym etapie mamy wszystkie instrumenty w walce z koronawirusem i nie ma potrzeby wprowadzania dodatkowego stanu.

12:37

Minister zdrowia Łukasz Szumowski: Nie ma szczepionki, nie ma leku, stąd jedyna nasza walka polega na przestrzeganiu rygorów sanitarnych, które sukcesywnie wprowadzamy. Spędźmy ten czas w maksymalnym skupieniu na przestrzeganiu ograniczeń.

12:34

Minister zdrowia: Wszystkie modele mówią, że wzrost zachorowań jest wykładniczy, czyli podwaja się codziennie. Nie wystarcza zmniejszenie liczby chorych o połowę, musimy to uczynić o 80 proc. Stąd te ograniczenia o których mówił premier.

Czytaj więcej o ograniczeniach wprowadzonych od dziś przez rząd

12:31

Premier Mateusz Morawiecki: Wszyscy chcemy wrócić do normalnego życia. Ale musimy przestrzegać norm i zaleceń. Inaczej nam się to nie uda. Nasze obostrzenia wprowadzamy na najbliższe dwa tygodnie.

12:26

Premier: Osoby przyjeżdżające z zagranicy będą poddane izolacji. Będziemy rygorystycznie przestrzegać ograniczeń. Zabiegi medyczne odwołujemy, konkretnie zabiegi rehabilitacyjne. Zalecanie WHO mówią: przestrzegajmy wszystkich zaleceń i uniknijmy błędów popełnionych przez Włochów, Hiszpanów, Niemców. Wprowadzamy dodatkowe kary za łamanie ograniczeń.

12:24

Premier: Muszą być zabezpieczone w miejscach pracy środki dezynfekujące. To ważne. Ograniczamy działalność hoteli. Podjęliśmy decyzję o zamknięciu hoteli z wyjątkiem tych, w których mieszkają pracownicy budowlani, czy placówki te są przeznaczone na szpitale.

12:14

Premier: Docierają do nas sygnały. Sytuacja jest trudna. Chcemy uniknąć sytuacji jaka spotkała kraje zachodnie, gdzie segreguje się chorych. Stoimy przed trudnym wyborem. Musimy zrobić wszystko, by uniknąć najgorszego scenariusza. Spływają do nas informacje z całego świata i wyciągamy wnioski. Wprowadzamy kolejne obostrzenia. Ograniczamy dystans społeczny, bo było zbyt duże rozprężenie. Tego dotyczą ograniczenia. Widzimy duże przyrosty. Najważniejsza zasada: dystans społeczny - dwa metry od drugiej osoby. Ograniczamy dostęp do parków, plaż, tam dochodzi do zakażeń. Wprowadzamy zakaz wypożyczania rowerów miejskich. Zamykamy gabinety kosmetyczne, fryzjerskie, tatuażu. Ograniczamy poruszanie się po sklepach. Liczba kas razy trzy osoby w sklepie. Także na poczcie - 1 okienko to dwie osoby. Na bazarach wprowadzamy ograniczenia do trzech osób do jednego stoiska. Wprowadzamy też nakaz zakładania rękawiczek. W weekendy zamknięte będą sklepy budowlane. Od godz. 10 do godz. 12 sklepy i inne czynne placówki będą dostępne tylko dla ludzi powyżej 65 roku życia. Apeluję do naszych seniorów o zmiejszenie liczby zakupów. Apteki, drogerie, sklepy spożywcze nadal będą otwarte.

12:10

Czekamy na konferencję prasową premiera Mateusza Morawieckiego, który ma zapowiedzieć kolejne obostrzenia dotyczące wychodzenia z domów.

12:00

Nad szczepionką na koronawirusa pracuje wiele zespołów. Przyznał się do tego też Johnson & Johnson, informując o tym, że prace trwają już od stycznia. Plan jest śmiały: testy szczepionek mają ruszyć już we wrześniu, a pierwsze dawki mogłyby pojawić się na początku 2021 roku.

Zobacz więcej

11:52

Szefowie Premier League chcą za wszelką cenę dograć sezon, aby uniknąć ogromnych strat finansowych. Według dziennikarzy „Independent” możliwe jest skoszarowanie zespołów i rozegranie meczów w krótkim odstępie czasu. Koronawirus sprawił, że zawieszono rozgrywki w niemal całej Europie. Piłkarze chcieliby wrócić na boisko jak najszybciej z przyczyn ekonomicznych.

11:44

W ciągu doby wykonano ponad 4,8 tys. testów na koronawirusa – informuje Ministerstwo Zdrowia.

11:35

Filipiny: Zmarło kolejnych 10 osób zakażonych koronawirusem, odnotowano 538 nowych przypadków zakażenia.

11:26

500 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Rosji. Do tej pory zmarło tam 18 osób zakażonych, a 121 wyzdrowiało. Łącznie wirusa wykryto u 2337 osób.

11:17

Rząd Mateusza Morawieckiego szykuje kolejne ograniczenia w poruszaniu się jako następny krok w walce z koronawirusem. . Według informacji, do których dotarł reporter RMF FM, Patryk Michalski, w Polsce ma być dozwolone tylko pojedyncze wychodzenie z domu. Po ulicach będziemy musieli chodzić, zachowując dwumetrowe odstępy. Nawet, jeśli będzie to spacer z członkami rodzin i najbliższymi.

11:11

Wicepremier Jarosław Gowin podkreślił, na antenie Radia Zet, że jeżeli tempo rozszerzania się epidemii będzie takie jak w ostatnich dniach, to przeprowadzenie wyborów prezydenckich 10 maja nie będzie możliwe. Minister nauki dodał, że jego zdaniem optymalnym rozwiązaniem, aby przełożyć głosowanie, byłaby „jednorazowa zmiana konstytucji”.

11:04

O godz. 12.00 odbędzie się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego dotycząca kolejnych etapów walki z koronawirusem.

11:00

Pandemia koronawirusa wiele zmieni w naszym życiu. Także po przymusowych kwarantannach chętniej będziemy robili zakupy w internecie, a pracodawcy będą mieli mniej oporów przy wyrażaniu zgody na pracę zdalną. Jest też szansa na przyspieszenie cyfryzacji w urzędach. Choć można już wiele spraw załatwić poprzez Profil Zaufany, są dziedziny, które zostały daleko w tyle, a związane z tym rezerwy mogłyby ułatwić wychodzenie z kryzysu po pandemii - np. budownictwo. By wykorzystać tę możliwość trzeba by działania prawne i organizacyjne podjąć już teraz.

Więcej tutaj

10:42

Japonia: Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa przekroczyła we wtorek 2 tys. - nie licząc 712 osób zakażonych na wycieczkowcu Diamond Princess. Łącznie 70 osób zmarło.

10:30

W godzinach porannych na warszawskim lotnisku wylądował samolot, który obok asortymentu zakupionego przez instytucje rządowe, przywiózł środki do walki z COVID-19 przekazane przez rząd chiński – poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W ramach chińskiej pomocy humanitarnej, która trafiła do Polski, znalazło się m.in. 10.000 certyfikowanych testów diagnostycznych COVID-19, a także 20.000 maseczek ochronnych N-95, 5.000 kombinezonów ochronnych, rękawiczki medyczne i inne materiały ochronne, niezbędne do walki z pandemią nowego koronawirusa.

10:00

Tajlandia: 127 nowych przypadków koronawirusa, jedna osoba zmarła. Łącznie w kraju potwierdzono wirusa u 1651 osób, a zmarło 10 osób.

9:43

Tanzania: Zmarła pierwsza osoba zakażona koronawirusem.

9:37

Ministerstwo Zdrowia przedstawia dzienny raport dotyczący koronawirusa.

9:30

Polskie szpitale i instytucje otrzymały w ramach wsparcia od społeczności wietnamskiej i firmy VIFON 4100 szt. testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2.

9:23

Rosja próbuje poradzić sobie z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Od poniedziałku kraj zamknął przejścia graniczne. Mieszkańcy Moskwy są zobligowani do samoizolacji – można wyjść tylko do pracy, apteki i najbliższego sklepu spożywczego. Belsat.eu podaje, że w Rosji wielu zarażonych młodych ludzi musi znajdować się pod intensywną opieką.

Czytaj więcej

9:07

We wtorek o godz. 9.30 rozpocznie się posiedzenie rządowego zespołu kryzysowego. - Tam omówimy w gronie ministrów, to co zostanie podjęte - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak na antenie TVP Info. Błaszczak dodał, że rząd chce wprowadzić takie reguły, jakie „obowiązują na zachodzie Europy”.

9:00

Ministerstwo Zdrowia przypomina zalecenia dla pracodawców.

8:53

Czechy: Liczba zakażonych koronawirusem przekroczyła 3 tysiące. W ciągu ostatniej doby odnotowano 184 nowe przypadki. Łącznie w Czechach zmarły 23 osoby zakażone, a wyzdrowiało 25.

8:40

Mamy 77 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 27 osób z woj. śląskiego, 13 osób z woj. wielkopolskiego, 11 osób z woj. małopolskiego, 9 z woj. świętokrzyskiego, 7 osób z woj. lubelskiego, 4 osób z woj. zachodniopomorskiego, 3 osób z woj. dolnośląskiego i 3 z woj. pomorskiego. W sumie liczba zakażonych koronawirusem: 2132/31 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

8:36

Niemcy: W ciągu ostatniej doby zmarło 128 osób zakażonych koronawirusem - poinformował we wtorek Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Łączna liczba ofiar śmiertelnych to 583. Liczba zarejestrowanych zakażeń wzrosła o 4 615 i obecnie wynosi 61 913.

8:30

Nie żyje pracownik resortu sprawiedliwości, który zakażony był koronawirusem. O jego śmierci poinformowała w mediach społecznościowych rzeczniczka prasowa ministerstwa Agnieszka Borowska.

8:02

Senat po krótkiej i merytorycznej dyskusji nad ustawami z tzw. tarczy antykryzysowej zaproponował poprawki. Senat usunął wprowadzoną przez Sejm zmianę w Kodeksie wyborczym oraz usunął nowe przepisy dotyczące Rady Dialogu Społecznego. Przyjął również nowe rozwiązania mające wspomóc firmy w kryzysie spowodowanym epidemią. Teraz ustawa wróci do Sejmu.

Zobacz co zmienił Senat w Tarczy Antykryzysowej

7:58

Warszawa: Kiedy pani Dorota, która jest pielęgniarką, walczyła z koronawirusem w warszawskim szpitalu zakaźnym, jej dom trawił pożar. Przebywających w budynku siostrę i męża pielęgniarki uratowano, ogień po kilku godzinach akcji ugaszono, lecz budynek nadaje się do generalnego remontu. W internecie ruszyła zbiórka na odbudowę domu Wojcików. Szybko zebrano ponad 88 tys. złotych.

Czytaj więcej

7:51

– Apelujemy do Sejmu, aby jak najszybciej przyjął poprawki Senatu tak, by prezydent mógł podpisać ustawy jeszcze w marcu. Później będziemy kontynuować nasze wysiłki i zgłaszać kolejne inicjatywy ustawodawcze przynoszące jeszcze większą ulgę obywatelom w trudnych czasach epidemii – mówi marszałek Senatu Tomasz Grodzki w nagraniu opublikowanym w social mediach.

7:44

Dziś premier Mateusz Morawiecki ma ogłosić wprowadzenie nowych obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa. – Codziennie rozmawiając z przedsiębiorcami, związkami zawodowymi, pracodawcami, dzisiaj rozmawiałem z samorządowcami, marszałkami województw i z prezydentami miast, codziennie staramy się adaptować i wdrażać nowe rozwiązania i takie rozwiązania zamierzamy również jutro, dodatkowe obostrzenia, rygory sanitarne, epidemiologiczne wdrożyć – mówił w poniedziałek w Senacie szef rządu.

7:33

Rosja próbuje poradzić sobie z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Od poniedziałku kraj zamknął przejścia graniczne. Mieszkańcy Moskwy są zobligowani do samoizolacji – można wyjść tylko do pracy, apteki i najbliższego sklepu spożywczego. Belsat.eu podaje, że w Rosji wielu zarażonych młodych ludzi musi znajdować się pod intensywną opieką.

Więcej tutaj

7:24

Prezydent Andrzej Duda założył konto na TikToku. W swoim pierwszym wpisie zwrócił się do młodych, zapowiadając turniej e-sportowy Grarantanna Cup.

7:13

USA: W Stanach Zjednoczonych łącznie zmarło 3002 chorych na koronawirusa - wynika z danych dziennika „New York Times”.

7:00

Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski skrytykował organizację obrad Senatu w gmachu parlamentu. „W tej małej sali, ze słabą wentylacją, przez ponad godzinę przebywało 10 krotnie‼️więcej niż np. w Świątyni Opatrzności Bożej na Mszy Św.”- napisał na Twitterze.

6:51

O godz. 13.00 rozpocznie się posiedzenie Sejmu na którym zostaną przegłosowane rozwiązania dotyczące Tarczy Antykryzysowej. Nowe przepisy, mające w zamierzeniu ograniczyć gospodarcze skutki koronawirusa, mają zacząć obowiązywać od 1 kwietnia.

6:25

Meksykański sekretarz spraw zagranicznych Marcelo Ebrard, ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa, ogłosił „stan zagrożenia zdrowia” dla całego kraju. Oznacza to zawieszenie wszystkich "niekoniecznych działań" do 30 kwietnia.

6:10

W nocy z poniedziałku na wtorek Senat zagłosował za usunięciem z noweli specustawy ws. koronawirusa wprowadzonych przez PiS zmian w Kodeksie wyborczym. Ponadto senatorowie opowiedzieli się za usunięciem przepisów dotyczących Rady Dialogu Społecznego. Jednocześnie przyjęte zostały poprawki dot. wsparcia dla firm w związku z epidemią koronawirusa. Ustawą zajmie się dziś Sejm.

6:05

LABEL Koronawirus - zobacz, co działo się w Polsce i na świecie w niedzielę 30.03.2020

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Portal i.pl