Koronawirus w Polsce i na świecie – archiwalny raport minuta po minucie na żywo o informacjach dotyczących epidemii wirusa Covid-19 [30.03]

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Koronawirus w Polsce i na świecie – archiwalny raport minuta po minucie na żywo o informacjach dotyczących epidemii wirusa Covid-19 [30.03]
Koronawirus w Polsce i na świecie – archiwalny raport minuta po minucie na żywo o informacjach dotyczących epidemii wirusa Covid-19 [30.03] Lukasz Gdak
Raport 30 marca 2020: W Polsce zachorowało już 2055 osób. 31 z nich nie żyje. W poniedziałek Senat zajmuje się uchwaloną przez Sejm tzw. Tarczą antykryzysową. Nowe przepisy, których celem jest łagodzenie gospodarczych skutków koronawirusa, mają wejść w życie 1 kwietnia.

23:10

Piłkarze "Dumy Katalonii" wesprą innych pracowników klubu, tak, by mogli dostać całe pensje. Piłkarze FC Barcelona zgodzili się na obniżkę zarobków o 70 proc. W ten sposób pomogą klubowi w kryzysie spowodowanym przez pandemię koronawirusa. Piłkarze "Dumy Katalonii" wesprą innych pracowników klubu, tak, by mogli dostać całe pensje.;Piłkarze Barcelony zgodzili się na obniżkę pensji, piękna deklaracja Leo Messiego

22:30

Senat zajmie się poprawkami dopiero o godz. 1.00 już we wtorek. Pierwotnie głosowania były zaplanowane na godz. 23.00. Poprawek zgłoszono ponad 100.

PRZECZYTAJ, jakie ważne poprawki zaproponował Senat

21:55

Senackie poprawki do tarczy antykryzysowej to wykreślenie: zmian w kodeksie wyborczym, ograniczeń w Radzie Dialogu Społecznego, niezwiązanych z pandemią uprawnień policji. Dodane 20 mld zł na ochronę zdrowia z funduszy UE, tzw. postojowe do wysokości 75 proc. średniej krajowej, obligatoryjne cotygodniowe testy dla służby zdrowia, testy dla osób ze szczególnego ryzyka, zasiłki dla rodziców dzieci do 12 roku życia, zwolnienie z ZUS na trzy miesiące także dla małych i średnich firm, pożyczka dla firm w wysokości 40 tys. zł zamiast 5 tys. zł z możliwością umorzenia.

21:40

21:20

PZPN okazał spore wsparcie polskim klubom w czasach pandemii koronawirusa, przekazując im 116 mln złotych do podziału. Od tego jesteśmy. Nie prowadzimy i nie zarządzamy klubami, ale w takich sytuacjach czujemy się zobowiązani im pomóc. Jesteśmy chyba jedyną albo jedną z niewielu europejskich federacji, która z czymś takim wystąpiła – mówi w rozmowie z "Przeglądem Sportowym" Zbigniew Boniek, prezes PZPN. Więcej

21:15

Ofiary koronawirusa w USA wg. stanów: Nowy Jork - 66,497, New Jersey - 13,386, Kalifornia - 6,319, Michigan - 5,486, Floryda - 5,473. Liczba zakażonych w USA przekroczyła 150,000, w tym 2,815 pacjentów zmarło.

21:10

Niemcy: 63,929 zakażonych koronawirusem, 560 z nich zmarło.

20:55

BBC News: Alan Merrill, współautor i oryginalny wykonawca hitu "I Love Rock 'N' Roll", zmarł po zarażeniu koronawirusem. Jego córka Laura dodała, że tata miał 69-lat i całkiem niedawno był zdrowy i gotowy do występów. Najbardziej znane wykonanie zaprezentowała Joan Jett w 1982 r. Potem piosenkę wykonała m.in. Britney Spears.

20:08

MZ: Mamy 71 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 26 osób z woj. mazowieckiego, 17 osób z woj. wielkopolskiego, 15 osób z woj. dolnośląskiego, 6 osób z woj. śląskiego, 3 osób z woj. opolskiego, 3 osób z woj. lubelskiego oraz 1 osoby z woj. zachodniopomorskiego. Jednocześnie z przykrością informujemy o śmierci pięciu kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 71-letni mężczyzna, 87-letnia kobieta i 73-letnia kobieta ze szpitala w Radomiu, wszyscy z chorobami współistniejącymi. 73-letnia kobieta ze szpitala w Tychach, która była w stanie ciężkim i miała choroby współistniejące oraz 60-letni mężczyzna ze szpitala w Biłgoraju. W sumie liczba zakażonych koronawirusem jest: 2055/31 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

20:00

W Senacie została ogłoszona przerwa do godz. 23.00. O tej godzinie odbędą się głosowania.

19:55

Głosowanie zostanie przeprowadzone pod koniec posiedzenia Senatu - poinformował prowadzący obrady wicemarszałek Michał Kamiński. Nie wiadomo na razie, o której godzinie głosowanie to nastąpi.

19:51

Senator Lidia Staroń: Trzeba podziękować wszystkim ludziom. W ich rękach jest nasza przyszłość. Potrzebne są poprawki w projektach o których mówimy. Zgłaszam jedną ważną poprawkę. Nie wiemy jaki będzie ten świat po. Jaka będzie sytuacja finansowa. Walczyłam, by w Polsce nie było lichwy. W projekcie są zapisy o kosztach pozaodsetkowych w wysokości 45 proc.

19:42

Nowy Jork: Statek-szpital USNS Comfort dotarł do miasta. Ma odciążyć szpitale stacjonarne w najgorszym z okręgów w USA pod względem zakażeń koronawirusem.

19:28

Pakistan: zachorowania na koronawirusa - 1,690, w tym 21 osób zmarło.

19:15

Senator Bogdan Zdrojewski: Senat był gotowy do współpracy z rządem już na początku marca. Proponujemy m.in. obligatoryjność testów dla pracowników służby zdrowia.

19:12

Afganistan: zachorowania na koronawirusa - 170, w tym dwie osoby zmarły.

19:08

Rzecznik WOT płk Marek Pietrzak informuje: Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wspierają personel medyczny i sanitarny w walce z koronawirusem. Kilka dni temu terytorialsi rozpoczęli działania w nowym obszarze – pobierania wymazów na obecność COVID-19.

18:57

Senator Marek Pęk (PiS): Senacka większość chce zbyt mocno majstrować w procedowanych ustawach. Nie ma na to czasu.

18:47

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz do senatorów: Jeśli odniesiemy sukces, będzie to nasz wspólny sukces.

18:40

Agencja AFP: Około 30 proc. ludzkości jest teraz pod rygorem pozostania w domu.

18:23

Na Facebooku trwa Q&A z prezydentem Andrzejem Dudą.

18:13

Senator Adam Szejnfeld: My tu w Polsce budujemy nowe państwo w którym władza ma być przyjazna dla każdego. W dobie kryzysu stajemy przed największym wyzwaniem od dekad. Mam nadzieję, że będziemy mogli powiedzieć, że my wszyscy razem wygraliśmy z kryzysem. Nie rząd czy PiS.

18:10

Odprawa na specjalne rejsy #LOTdoDomu możliwa jest wyłącznie na lotnisku:

18:02

Sześć osób z personelu medycznego oraz trójka pacjentów szpitala w Brzesku zostało zarażonych koronawirusem. Dyrekcja placówki zdecydowała o zamknięciu oddziałów chirurgii ogólnej, anestezjologii i intensywnej terapii, rehabilitacji oraz bloku operacyjnego. Nie można wykluczyć, że wirus przywlókł do szpitala mężczyzna, który odwiedził jednego z pacjentów.

17:53

W Wielki Czwartek podczas liturgii opuszcza się obrzęd umywania nóg, w Wielki Piątek nie będzie adoracji przy Bożym Grobie. Zabrania się także zwyczajowego poświęcania pokarmów. Biskup opolski Andrzej Czaja wydał dekret nt. obchodów Triduum Paschalnego w opolskiej diecezji. Więcej tutaj.

17:50

  • Niestety, coraz częściej docierają do nas sygnały, że liczby są zaniżone, że szpitale borykają się z kolosalnymi problemami związanymi ze sprzętem, z wyposażeniem w środki ochrony osobistej - senator Beata Małecka-Libera, Przewodnicząca Komisji Zdrowia.

17:32

Prawo i Sprawiedliwość wycofa się z forsowania zmiany kodeksu wyborczego przy okazji uchwalania Tarczy Antykryzysowej- podaje Radio Zet News.

17:25

Nowojorski lekarz Vladimir Zelenko twierdzi, że ma skuteczny lek na koronawirusa. Jak twierdzi, lek oparty na pochodnej chlorochiny skutecznie unicestwia koronawirusa i jego bardzo tani. Więcej przeczytasz tutaj.

17:20

Obraz Vincenta van Gogha "Ogród przy plebanii w Nuenen wiosną" został skradziony z amsterdamskiego muzeum Singer Laren, które było zamknięte w związku z koronawirusem- podała Agencja AFP.

17:15

Polska Policja przypomina: Zostań w domu!

17:07

17:01

Po wypowiedzi min.Szumowskiego, nikt nie powinien mieć wątpliwości, ze egzaminy po 8 klasie powinny być przełożone. Warto pomyśleć o innej formule rekrutacji do liceów i techników- napisał na Twitterze Sławomir Broniarz, Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

16:51

Od najbliższej środy samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze na laptopy, tablety i mobilny dostęp do Internetu.

16:41

  • Zasięg kryzysu się poszerza i są realizowane negatywne scenariusze, dlatego musimy działać szybko. My mamy dzisiaj zapewnione prefinansowanie budżetu na poziomie 77 procent budżetu- mówi Morawiecki.

16:40

Posiedzenie Senatu dotyczące Tarczy Antykryzysowej. Premier Mateusz Morawiecki: To kryzys, który przeora gospodarkę. Więcej tutaj.

16:36

16:32

Ministerstwo Zdrowia przypomina: Od 27 marca osoby, które z powodu zatrudnienia na terenie innego kraju regularnie przekraczają granicę, po znalezieniu się na terenie Polski są obejmowane obowiązkową 14-dniową kwarantanną.

16:27

Morawiecki: Kryzys ma charakter wyścigu kto i jak szybko poradzi sobie z kryzysem. Gospodarka, która jest w stanie zamrożenia, w ślad za rygorami, musi z tego stanu być gotowa do powrotu na ścieżkę wzrostu tak szybko jak to będzie możliwe.

16:22

Morawiecki: Potrzebujemy wielowątkową odpowiedź odpowiedniej mieszanki polityk.

16:19

Premier Morawiecki: Należy ocalić jak najwięcej miejsc pracy i jak najwięcej przedsiębiorstw

16:16

Senat. Premier Mateusz Morawiecki przedstawia założenia "Tarczy Antykryzysowej". "Stoimy wobec wyzwań, wobec których nie stawali nasi poprzednicy. Kryzys, w niespodziewany sposób, dotknął całego świata".

16:13

Sektor wynajmu mieszkań miał się relatywnie dobrze w trakcie ostatniego kryzysu. Powód był prosty. Gdy banki zakręciły kurki z kredytami, przybyło lokatorów chętnych na najem mieszkań. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy w mieszkania inwestują w sposób długoterminowy, a nie spekulacyjny. Czytaj więcej.

16:07

O godzinie 16.00 rozpoczęło się 8. posiedzenie Senatu. Senatorowie rozpatrzą dziś ustawy dotyczące walki z epidemią koronawirusa i jej skutków, stanowiące tzw. tarczę antykryzysową.

15:57

Sektor wynajmu mieszkań miał się relatywnie dobrze w trakcie ostatniego kryzysu. Powód był prosty. Gdy banki zakręciły kurki z kredytami, przybyło lokatorów chętnych na najem mieszkań. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy w mieszkania inwestują w sposób długoterminowy, a nie spekulacyjny.

15:50

W ciągu ostatniej doby w Hiszpanii z powodu koronawirusa SARS-Cov-2 zmarło aż 821 osób. Nowych chorych jest 6875. Ten straszny bilans przeraża tym bardziej, że nie widać końca epidemii. Hiszpania, mimo wdrożenia szeregu restrykcji, nie jest w stanie choćby trochę przygasić pożar koronawirusa. Społeczeństwo hiszpańskie ma też spory problem z dostosowaniem się do zasad kwarantanny. Mimo zakazu, Hiszpanie wychodzą z domów bez potrzeby.

15:44

  • Mamy już 1984 osoby z potwierdzonym zakażeniem i spodziewamy się w najbliższych dniach większych przyrostów. Jestem przekonany, że w najbliższych dniach dojdzie liczba do kilku tysięcy– oznajmił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że została podjęta dystrybucja o 5,2 mln maseczek, prawie 32. tys. kombinezonów, ponad 6 mln rękawiczkach, ponad 30 tys. gogli i 60 tys. pojemników dezynfekcyjnych.

Czytaj więcej

15:13

  • Podjęliśmy decyzję o dystrybucji środków ochrony osobistej nie tylko do szpitali zakaźnych, ale także do pozostałych szpitali, POZ-ów, aptek, ratownictwa medycznego - poinformował minister zdrowia, zapowiadając m.in. 5,2 mln maseczek, 32 tys. kombinezonów, 6 mln rękawiczek.

15:10

  • Spodziewamy się w najbliższych dniach przyrostu liczby zakażonych, obawiam się, że będzie ich kilka tysięcy - przekazał minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Jesteśmy na początku drogi, ale od nas zależy, jak ta droga będzie wyglądała – dodał.

15:05

W niedzielę spadła liczba zgonów i nowych zachorowań we Włoszech. W ciągu ostatniej doby 756 osób zmarło na COVID-19, chorobę będącą następstwem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Łączna liczba zgonów we Włoszech to – zgodnie z wyliczeniami włoskiem Obrony Cywilnej – 756 osób. Aktualnie we Włoszech zakażonych jest ponad 73 tys. ludzi.

15:00

Epidemia koronawirusa w Polsce to także wyzwanie dla pracodawców jaki wszystkich osób poszukujących nowego zatrudnienia. Pod znakiem zapytania stanęły m.in. planowane rozmowy kwalifikacyjne czy kampanie rekrutacyjne. Jednak pracodawcy coraz sprawniej radzą sobie z sytuacją. - Niezależnie od tego jak długo potrwa przerwa w tradycyjnych rekrutacjach, w tradycyjnych działaniach HR, to na pewno pracodawcy jak i druga strona, czyli kandydaci są zainteresowani tym, żeby tę dynamikę procesów rekrutacyjnych w Polsce utrzymać- tłumaczy w rozmowie z AIP Łukasz Marciniak, Grup Pracuj.

ZOBACZ WIĘCEJ

14:54

79 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 25 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 19 osób z woj. małopolskiego, 12 osób z woj. łódzkiego, 8 osób z woj. opolskiego, 4 osób z woj. podkarpackiego, 4 osób z woj. podlaskiego, 4 osób z woj. wielkopolskiego, 2 osób z woj. pomorskiego oraz 1 osoby z woj. zachodniopomorskiego. W sumie liczba zakażonych koronawirusem: 1984/26 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

14:47

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował, że we wtorek premier Matusz Morawiecki przedstawi „kolejny pakiet ograniczeń”, czyli obostrzeń związanych z koronawirusem.

14:43

  • Naszym obowiązkiem jest zapewnienie funkcjonowania państwa, w tym organizacji wyborów. Sytuacja jest dynamiczna, ale na dzień dzisiejszy pracujemy tak, aby one się odbyły - mówił Michał Dworczyk, po telekonferencji premiera Mateusza Morawieckiego z marszałkami województw i prezydentami największych miast. - Mam nadzieję, że samorządowcy będą odpowiedzialni i nie dojdzie do łamania prawa – dodał szef Kancelarii Premiera.

14:30

Ceremonia rozpoczęcia igrzysk w Tokio odbędzie się 23 lipca 2021 roku. Letnie igrzyska zostały przełożone ze względu na pandemię koronawirusa.

14:17

Naukowcy spierają się, jakie zwierzę mogło być gospodarzem pośrednim, który sprawił, że koronawirus zaczął być niebezpieczny dla ludzi. Czy brakującym ogniwem był nietoperz, czy łuskowiec? To wciąż jest dyskusyjne. Chiny i Wietnam oficjalnie zrywają jednak z wielowiekową tradycją spożywania dzikich zwierząt - przepisów prawnych można spodziewać się już wkrótce.

14:14

Prezydent Starogardu Gdańskiego nie widzi możliwości przeprowadzenia wyborów prezydenckich 10 maja br. w sposób bezpieczny. – W związku z szerzącą się pandemią koronawirusa nie chciałbym narażać zdrowia i życia starogardzian – napisał w oświadczeniu do Dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Gdańsku oraz Komisarza Wyborczego w Gdańsku I. Prosi o podjęcie działań zmierzających do zmiany terminu wyborów.

14:10

Sklepy dla klientów nadal będą zamknięte w niedziele niehandlowe – informuje Ministerstwo Rodziny.

13:56

Carla Fernandes była uczestniczką The Voice Kids. To polsko-hiszpańsko-portugalska wokalistka. Wraz z innym artystami młodego pokolenia czynnie wspiera akcję "zostaję w domu". [WYWIAD ONLINE]

13:48

W najbliższych dwóch dniach do Polski przylecą trzy samoloty z Chiny ze środkami ochrony – poinformował prezes KGHM Polska Miedź SA Marcin Chludziński.

13:36

Wynik testu na koronawirusa u Donalda Tuska jest negatywny. Przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej dwa dni temu skończył domową kwarantannę w Brukseli.

13:33

Chińskie władze odtrąbiły sukces w walce z koronawirusem i wróciły do produkcji produktów medycznych na eksport. Kraje europejskie sprowadzają miliony chińskich maseczek i zestawów do testowania. Niestety, sprowadzany za miliardy euro import jest w dużej mierze wadliwy. Reklamacje dotyczą nawet połowy sprowadzanych produktów.

Czytaj więcej o maseczkach z Chin

13:29

W Szwajcarii na koronawirusa choruje obecnie 15 457 osób, a 295 zmarło.

13:24

  • Szpitale, lekarze pracują wiele godzin i nie wiedzą, co ci powiedzieć. Prawdopodobnie dostałem wirusa Corona i prawdopodobnie nigdy się nie dowiem. Jesteś więc sam ze sobą, ze swoim ciałem i wirusem i musisz ufać tylko sobie- opowiada AIP Francesca Jorio, mieszkanka Mediolanu. - Jak długo to będzie trwało? Nie wiem, nikt nie wie- dodaje.

13:15

Francuski Canal+ odmówił wypłacenia 110 mln euro transzy za prawa do transmisji z Ligue 1, ponieważ rozgrywki zostały zawieszone. W Polsce żadna decyzja wciąż nie zapadła.

Cały tekst tutaj

13:09

Hiszpania: Rząd zatwierdził w niedzielę nowe. By walczyć z pandemią koronawirusa, nakazano pozostanie w domu wszystkim Hiszpanom. Do pracy mogą iść tylko ci, których zajęcie jest niezbędne. Pozostali mają przymusowe wolne od pracy. Nowe przepisy nie podobają się jednak niektórym władzom lokalnym.

Więcej tutaj

13:03

Muzeum Etnograficzne w Krakowie rozpoczyna badania, które pokażą, jak wygląda codzienne życie Polaków w czasie pandemii koronawirusa, pod hasłem „Nasze życie w czasach zarazy”. Ankieta złożona z 45 pytań jest dostępna na stronie internetowej instytucji.

13:00

W rozmowie z francuskim dziennikiem "L'Equipe" wiceprezes niemieckiej federacji tenisowej Dirk Hordorff poinformował, że w środę organizatorzy Wimbledonu ogłoszą swoją decyzję o odwołaniu tegorocznej edycji turnieju i nie będzie to niestety primaaprilisowy żart.

12:54

  • Apeluję do marszałek Sejmu Elżbiety Witek, aby zwołała natychmiast posiedzenie Sejmu, a do posłów, aby przyjęli nasze poprawki dot. Tarczy Antykryzysowej - mówił Tomasz Grodzki, dodając, że chodzi o „zamianę nieskutecznej tarczy na solidną tamę przeciw kryzysowi". Grodzki podkreślił, że Senat z całą pewnością usunie z pakietu rządowego pakietu zmian wszystkich zapisów, które nie są związane z walką z pandemią koronowirusa.

12:51

  • Senat będzie stał po stronie Polek i Polaków, Senat będzie dbał, aby nikt nie stracił pracy i bezpieczeństwo każdego zostało zachowane – oznajmił marszałek Senatu Tomasz Grodzki podczas wspólnej konferencji z wicemarszałkami Senatu: Gabrielą Morawską-Stanecką i Michałem Kamińskim oraz senatorem Krzysztofem Kwiatkowskim.

12:49

Aleksandra Mościcka-Strudzińska z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: W normalnych warunkach praca nad szczepionką przeciw COVID-19 zajęłaby około 10 lat.

Zobacz cały wywiad

12:40

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki, mówi na konferencji prasowej m.in. o przyszłości Polski po zakończeniu pandemii koronawirusa

12:31

Według danych WHO, w Izraelu zdiagnozowano już 3865 przypadków koronawirusa, natomiast 106 - na terenie Palestyny. Zmarło 15 osób. (30.03) Z epidemią walczą służby medyczne. Podziały między Żydami a Palestyńczykami odchodzą na dalszy plan - przynajmniej tymczasowo. Poruszającym zdjęciem, które stało się symbolem "zawieszenia broni" jest fotografia wspólnej modlitwy dwóch sanitariuszy.

12:26

W Wielkiej Brytanii mija dopiero tydzień od wprowadzonych obostrzeń mających na celu walkę z koronawirusem. Dr Jenny Harries, zastępczyni głównego lekarza Anglii ostrzega, że taki stan rzeczy potrwać może nawet do pół roku lub dłużej.

12:17

W Narodowym Instytucie Zdrowia w Hamilton przeprowadzono ostatnio badania dotyczące tego, ile czasu koronawirus jest w stanie przetrwać na różnych powierzchniach oraz w powietrzu. Wyniki badań szybko zostały podchwycone przed media. Teraz WHO oświadcza: eksperyment nie dowodzi, że koronawirus przenosi się drogą aerozolową. Nie zarazimy się przez samo oddychanie.

12:10

Hiszpania: 812 ofiar koronwirusa w ciągu doby

12:00

Przez ostatnie tygodnie politycy Prawa i Sprawiedliwości przekonywali, że wybory powinny odbyć się w zaplanowanym terminie, czyli 10 maja 2020 roku. Ostateczna decyzja ma zapaść dopiero po świętach wielkanocnych. Zdecydowana większość Polaków (77,4 proc. ankietowanych) uważa, że ze względu na epidemię koronawirusa wybory prezydenckie trzeba odłożyć o rok. Możliwość przeprowadzenia wyborów w maju wykluczył wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, profesor nauk medycznych Wojciech Maksymowicz. - Nikt nie będzie na siłę robił wyborów - przyznał senator PiS Jan Maria Jackowski. Wiecej tutaj.

11:50

By ratować najemców, rząd poświęca galerie handlowe. A że przepisy dziurawe, te już wiedzą, jak wyjść na swoje. Centra należące do międzynarodowych graczy raczej sobie poradzą, gorzej będzie z polskimi, lokalnymi galeriami. Wiecej przeczytasz tutaj.

11:47

Ministerstwo Zdrowia informuje: W ciągu doby wykonano ponad 3,8 tys. testów.

11:40

"Więcej niż klub"? Nie dla piłkarzy. Leo Messi i spółka jako jedyni ze wszystkich sekcji Barcelony nie zaakceptowali obniżek pensji. Cały artykuł tutaj.

11:34

Piłka nożna zeszła na drugi plan. Piłkarze trenują indywidualnie w swoich domach, a część stadionów, na których na co dzień występują, zarezerwowano na potrzeby walki z koronawirusem. To już rzeczywistość m.in. Hiszpanii, Argentyny, ale i Anglii czy Brazylii. Zobaczcie, które obiekty i w jaki sposób będą wykorzystane w czasie epidemii.

11:24

W Stanach Zjednoczonych rośnie liczba adopcji zwierząt. W niektórych schroniskach boksy pustoszeją dwa razy w tygodniu. Psy i koty z łatwością znajdują domy tymczasowe i na stałe. Całość tutaj.

11:14

ak globalna pandemia wpływa na ruch w Internecie? Nastąpił bezprecedensowy wzrost globalnego ruchu internetowego w bardzo krótkim czasie. Większość sieci odnotowuje wzrosty na poziomie 30-45 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. Przez ostatni miesiąc, w regionach objętych kryzysem, zaobserwowaliśmy zwiększenie ruchu w szczycie o 20-40 proc. co ma miejsce zazwyczaj wieczorami.

11:09

#Stoleczneszyciemasek - to akcja Chorągwi stołecznej ZHP, która w ramach walki z koronawirusem szyje maski dla personelu medycznego w 17 szpitalach w województwie mazowieckim. Ze względów bezpieczeństwa szyją głównie w domach. W akcje oprócz harcerzy zaangażowani są również najbliżsi mieszkańcy. Część z nich szyje, inni wycinają materiał lub gumki a pozostali wspierają w transporcie potrzebnych materiałów oraz dostarczaniu maseczek do konkretnego szpitala. Wiecej o kacji przeczytasz tutaj.

11:04

Od zeszłego tygodnia pojawia się coraz więcej informacji o tym, że lekarzom ogranicza się prawo zabierania głosu. Konsultanci krajowi i wojewódzcy, ale także pracownicy szpitali przestają mieć możliwość mówienia głośno o tym, jakie są warunki ich pracy w czasie epidemii koronawirusa. Głos w tej sprawie zabrał prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, Andrzej Matyja. Przeczytaj więcej!

10:53

W poniedziałek Senat zajmie się trzema ustawami z tzw. Tarczy antykryzysowej, którą w weekend przyjął Sejm. Tarcza ma złagodzić gospodarcze skutki koronawirusa. Posiedzenie rozpocznie się o godz. 15.

10:35

Koronawirus groźny nie tylko dla seniorów. Niemal 25% zakażeń w Polsce to osoby poniżej 30. roku życia

Więcej tutaj!

10:25

Rada Przedsiębiorczości apeluje do premiera Morawieckiego oraz marszałków Sejmu i Senatu o niezwłoczne przyjęcie Tarczy Antykryzysowej i rozpoczęcia prac nad jej nowelizacją.

10:16

Premier Mateusz Morawiecki zaprosił na telekonferencje o 11.30 samorządowców - marszałków województw oraz prezydentów największych miast

09:45

Koronawirus może zabić w USA nawet 200 tysięcy ludzi uważa Anthony Fauci, ekspert od chorób zakaźnych.

09:36

Szef Kancelarii Premier Michał Dworczyk w radiowej Jedynce: Na pewno trzeba będzie bardziej egzekwować decyzje, które już zostały podjęte. Zostaną wzmocnione patrole policji, które będą wzmocnione żołnierzami w niektórych wypadkach, po to, żeby egzekwować te przepisy ze względów bezpieczeństwa nas wszystkich. Drugi kierunek jest taki, żeby analizować dalej i ewentualnie w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin podjąć decyzję o wprowadzeniu jeszcze dodatkowych ograniczeń.

09:32

30 marca w ramach operacji #LotDoDomu przewidziane są rejsy do Warszawy z: Oslo, Zurychu, Bergen, Chicago i Londynu.

09:27

Uchwała Ekstraklasy o obniżce pensji piłkarzy nie ma żadnego umocowania prawnego - ocenia prezes PZPN Zbigniew Boniek.

09:11

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Maksymowicz (profesor nauk medycznych) wykluczył możliwość przeprowadzenia wyborów prezydenckich 10 maja. - (...) Nie mam żadnych wątpliwości niestety, że w ogóle kłótnie dotyczą czegoś, co w ogóle nie będzie miało miejsca. Nie ma żadnych możliwości, właśnie ze względów przyrodniczych - przyznał Maksymowicz w TVN24. - Sugestie wicepremiera Gowina są tutaj chyba słuszne, godne uwagi. Myślę o wyborach za rok - dodał.

08:59

O godz. 9 rozpocznie się próbny egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Arkusze zostały umieszczone na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji, ale strona cke.gov.pl nie wczytuje się.

08:47

43 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Potwierdzone przypadki dotyczą: 9 osób z woj. dolnośląskiego, 8 osób z woj. śląskiego, 6 osób z woj. lubelskiego, 5 osób z woj. małopolskiego, 4 osób z woj. podlaskiego, 3 osób z woj. lubuskiego, 3 osób z woj. świętokrzyskiego, 3 osób z woj. wielkopolskiego oraz po 1 osobie z woj. warmińsko-mazurskiego i pomorskiego. Zmarły cztery osoby: 71-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu, 83-letnia kobieta ze szpitala w Tychach, 32-letnia kobieta i 80-letni mężczyzna ze szpitala w Łańcucie. Wszyscy pacjenci mieli współistniejące choroby.

08:00

Marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki zwołał na poniedziałek, na godz. 15, posiedzenia Senatu. Senatorowie zajmą się ustawami z tzw. Tarczy antykryzysowej uchwalonymi w nocy z piątku na sobotę przez Sejm. Nowe regulacje, których celem jest łagodzenie gospodarczych skutków koronawirusa, mają wejść w życie 1 kwietnia.

07:38

Niemcy: Z powodu koronawirusa zmarło już 455 osób. Do tej pory stwierdzono ponad 57,2 tys. zakażeń.

07:29

Liczba zapytań kredytowych spadła o ponad 30 proc. - informuje poniedziałkowy "Puls Biznesu". Jednym z największych wyzwań dla banków było przejście na pracę zdalną. "Najtrudniejszym zadaniem było przeniesienie i ustawienia bezpiecznych łączy dla pracowników odpowiedzialnych za kluczowe obszary, głównie pionu IT, odpowiedzialnego za bezproblemowe funkcjonowanie systemów związanych z płatnościami elektronicznymi i gotówkowymi" - wyjaśnia "PB".

07:15

Przeznaczamy kolejne 60 mln zł na walkę z koronawirusem - zapowiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. W niedzielę dotarł do Warszawy pierwszy transport ok. 1,6 mln z 7 mln masek, które trafią m.in. do Agencji Rezerw Materiałowych.

07:11

Zdecydowana większość Polaków, bo aż 77,4 proc. uważa, że zaplanowane na 10 maja wybory prezydenckie trzeba odłożyć o rok. Z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" wynika, że zmianę terminu wyborów popierają w zbliżonym stopniu wyborcy prezydenta Andrzeja Dudy (74 proc.) jak i Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (88 proc.).

06:59

Ze względu na koronawirusa samorządowcy sprzeciwiają się organizacji wyborów prezydenckich w zaplanowanym terminie, czyli 10 maja 2020 roku. Obawiają się o zdrowie i życie wyborców oraz członków komisji wyborczych. PiS przekonuje, że wybory powinny odbyć się w maju. Coraz więcej samorządów protestuje. Zobacz nasz raport z polskich miast i gmin.

06:40

Prezydent USA Donald Trump przedłużył obostrzenia, których celem jest zachowanie "dystansu społecznego" do 30 kwietnia, mimo że wcześniej chciał, by kraj wrócił do normalności tuż przed Wielkanocą. „Nie ma nic gorszego niż ogłoszenie zwycięstwa przed zwycięstwem” - powiedział Trump, którego cytuje CNBC. Trump podkreślił, że jego administracja pracuje nad utrzymaniem liczby ofiar śmiertelnych poniżej 100 000. Szczyt zachorowań w Stanach ma przypaść za około dwa tygodnie.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl