
Zdaniem Pawła Kukiza, kandydat opozycji na premiera Donald Tusk, będzie musiał podpisać jakieś dokumenty w Brukseli. Wszystko, aby uzyskać pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy. Dokumenty, jakie zdaniem Kukiza podpisze Tusk, będą wstępem do federalizacji Unii Europejskiej.
Kukiz: Tusk już jedno wykonał. Propagandę
On już jedno zadanie wykonał, czyli propagandę, która doprowadziła do tego, że ludzie nie głosowali w referendum i Unia będzie mogła — w momencie zakończenia konfliktu na Ukrainie - bezproblemowo powołać się na to, że ponieważ Ukraińcy stracili status uchodźcy, a 60 procent Polaków nie ma nic do sprowadzania uchodźców, to sprowadzą nam tych z Paryża, po których jeszcze nie mogą dogasić sklepów — powiedział Paweł Kukiz.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!
Lider Kukiz'15 odniósł się do nurtującego od kilku dni tematu, czyli planach federalizacji UE. Okazuje się, że Kukiz jest zwolennikiem tej federalizacji, ale na pewno nie w tej chwili. Kukiz powiedział też, że ma pewien warunek. Jest nim to, że wszystkie podmioty, które wejdą w skład tej federacji, będą sobie równe.
Jestem ogromnym zwolennikiem federalizacji Europy w dalekiej przyszłości, ale pod warunkiem, kiedy wszystkie podmioty, które miałyby wejść w skład tej federacji, będą mniej więcej równe sobie pod względem ustrojowym czy materialnym. Nie jest to możliwe w obecnej sytuacji. To jest tak, jakby Polska przyjęła w ramach federacji Etiopię — stwierdził Kukiz.
KPO dla Polski. Ile się należy?
KPO dla Polski zostało zaakceptowane przez KE w czerwcu 2022 roku. Z tego tytułu krajowi miało zostać wypłacone 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy. Pieniądze te nie zostały wypłacone i były przedmiotem sporu w ostatniej kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi.
KPO, czyli dokładnie Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności, jest programem składającym się z 54 inwestycji i 48 reform. Ma na celu wzmocnienie polskiej gospodarki oraz sprawić, że będzie on łatwiej znosić wszelkie kryzysy. Polsce należy się 158,5 mld złotych, w tym 106,9 mld złotych w postaci dotacji i 51,6 mld złotych w formie preferencyjnych pożyczek.
Ted
Źródło: