Lampedusa i kryzys migracyjny
Szynkowski vel Sęk został zapytany w piątek w rozmowie z Programem Pierwszym Polskiego Radia o sytuację na włoskiej wyspie Lampedusa, gdzie w ostatnich dniach przez morze przybyło kilka tysięcy migrantów z Afryki.
– Na Lampedusie widać jak w soczewce wszystkie błędy popełnione w polityce migracyjnej w przeszłości i ich efekty. Polityka migracyjna na poziomie europejskim co najmniej od roku 2015 jest prowadzona przez część państw członkowskich i instytucje europejskie w sposób błędny - pierwszym efektem tego była fala migracyjna, na którą próbowano odpowiedzieć zupełnie nietrafionymi i szkodliwymi pomysłami o obowiązkowej relokacji uchodźców – ocenił Szynkowski vel Sęk.
Jak dodał, „w 2015 niestety ówczesny rząd PO i PSL, rząd Ewy Kopacz zgodził się na to, łamiąc solidarność Grupy Wyszehradzkiej”.
– To była decyzja z września 2015 roku - i tylko to, że do władzy, wygrywając wybory doszła Zjednoczona Prawica i odmawiając wdrożenia mechanizmu, uchroniło Polskę od tego, żeby nielegalni migranci byli relokowani na terenie Polski – stwierdził minister.
Minister o mechanizmach migracji
Szynkowski vel Sęk mówił, że wypracowany wtedy kompromis ws. dobrowolności w decyzjach o przyjmowaniu migrantów „był utrzymywany przez około 5 lat, i te próby wprowadzania szkodliwych propozycji były powstrzymywane”.
– Powrócono wiosną tego roku do tego rodzaju szkodliwych propozycji – spróbowano złamać ten kompromis zawarty na poziomie liderów na poziomie ministerialnym – dodał.
Minister odniósł się również do tego, że kwestia migracji będzie jednym z pytań w referendum zaplanowanym na 15 października.
– W przeszłości Cezary Tomczyk (polityk KO) mówił, że Polska jest gotowa na przyjęcie każdej liczby uchodźców. To wypowiedzi skrajnie nieodpowiedzialne, sprzeczne z polską racją stanu - dlatego właśnie potrzebne jest referendum, żeby obywatele dali jasną odpowiedź tym wszystkim politykom, którym gdzieś chodzi po głowie rozważanie tego rodzaju propozycji, że nie ma na to społecznej zgody – powiedział Szynkowski vel Sęk.
Referendum 2023. Pytanie o migrację
[cyt]– Po drugie – to referendum ma bardzo ważny aspekt wzmocnienia naszej argumentacji na poziomie europejskim. Dzisiaj cały czas dyskusja o pakcie migracyjnym trwa; chwilowo udało się w odniesieniu do części aktów prawnych zbudować mniejszość blokującą, ale jest niesłychana presja z strony KE i innych instytucji europejskich, żeby te rozwiązania wprowadzić. Im więcej argumentów będziemy mieli przy stole negocjacyjnym, tym większa szansa, że te zmiany powstrzymamy – ocenił Szynkowski vel Sęk.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
lena
Źródło: