Lekarz z Rwandy winnym ludobójstwa. 29 lat temu miał pomóc w zamordowaniu 800 tys. osób z grupy etnicznej Tutsi

Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
od 16 lat
Francuski sąd uznał za winnego ludobójstwa lekarza z Rwandy, Sosthene Munyemanę. Sprawa dotyczy wydarzeń w afrykańskim kraju w 1994 roku i śmierci około 800 tys. ludzi z grupy etnicznej Tutsi. Prawnicy 68-latka już zapowiedzieli apelację.
Lekarz ginekolog Sosthene Munyemana został skazany na 24 lata za udział w ludobójstwie Tutsi
Lekarz ginekolog Sosthene Munyemana został skazany na 24 lata za udział w ludobójstwie Tutsi Twitter/Rwanda Broadcasting Agency

Lekarz ginekolog Sosthene Munyemana został w środę skazany na 24 lata więzienia za udział w ludobójstwie z 1994 roku. Lekarza oskarżono o to, że pomiędzy kwietniem a czerwcem 1994 roku miał organizować masowe wyłapywanie osób z grupy etnicznej Tutsi. Ludzie ci byli potem przetrzymywani w nieludzkich warunkach, a na koniec zabici. Munyemana po tej maskarze uciekł do Francji. Przez cały czas trwania śledztwa uważał, że właśnie pomagał Tutsi i oferował im schronienie w urzędach samorządów lokalnych.

Śledztwo trwało aż 28 lat

Prokuratura i sąd nie dali wiary lekarzowi. Zarzucono mu ludobójstwo, zbrodnię przeciwko ludzkości, o pomoc w ustawianiu blokad drogowych w celu łapania ludzi, o przetrzymywanie ich w nieludzkich warunkach, a także o sporządzenie listu, który zachęcał do masakry Tutsi. Całe śledztwo we francuskiej prokuraturze trwało aż 28 lat.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!

Prokuratura domagała się dla Munyemany 30 lat więzienia. Ostatecznie lekarz został skazany na 24 lata więzienia. Munyemana nie przyznał się do winy, a jego prawnicy zapowiedzieli apelację.

Rzeź w Rwandzie

Skazany lekarz w czasach popełnienia ludobójstwa na Tutsi był bliskim współpracownikiem Jeana Kambandy - ówczesnego premiera Rwandy. Kambanda został skazany na dożywocie przez trybunał ONZ ds. zbrodni wojennych i odsiaduje wyrok w Mali.

Ludobójstwo w Rwandzie zostało rozpoczęte po zestrzeleniu samolotu z pochodzącym z większości etnicznej Hutu prezydentem Juvenalem Habyarimaną na pokładzie 6 kwietnia 1994 roku w stolicy kraju Kigali. Tuż po katastrofie, straż prezydencka rozpoczęła krwawą kampanię odwetu. W ciągu 100 dni zginęło wówczas 800 tys. ludzi. Zamordowano też przywódców opozycji politycznej.

Źródło: BBC/Guardian

ag

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl