Krzysztof Kowalski
PAP/EPA/CESARE ABBATE
Liga Mistrzów. Napoli znowu pokazało moc. Tym razem zespół Luciano Spallettiego pokonał u siebie Ajax 4:2 (2:0). Cudowną asystą przy pierwszej bramce popisał się Piotr Zieliński. Drużyna z Neapolu jest już pewna udziału w fazie pucharowej Ligi Mistrzów.

Zespół spod Wezuwiusza wiedzie prym w silnej grupie A. Do meczu czwartej kolejki przystępował z kompletem dziewięciu punktów i imponującym bilansem bramkowym 13:2. Wielkie zasługi w sukcesach Napoli miał Piotr Zieliński.

Reprezentant Polski przed tygodniem w Amsterdamie strzelił już trzeciego gola w tej edycji Ligi Mistrzów, a Napoli rozgromiło Ajax 6:1. Problem z łydką nie okazał się poważny, dlatego Zieliński rewanżowe spotkanie zaczął w wyjściowym składzie. Błysnął już w 4. minucie. Jednym magicznym dotknięciem zagrał ponad defensorami Ajaksu. Z precyzyjnego podania skorzystał Hirving Lozano, który głową posłał piłkę do siatki po dalszym rogu.

ASYSTA PIOTRA ZIELIŃSKIEGO:

W pierwszej połowie gospodarze byli wyraźnie lepsi. Ich przewagę potwierdził niezawodny ostatnio Giacomo Raspadori. 22-latek kropnął pod poprzeczkę po asyście Chwiczy Kwaracchelii.

Tuż po przerwie Ajax złapał kontakt. Trafił Davy Klaasen, który skutecznie główkował po dośrodkowaniu Calvina Basseya. W 62. minucie Napoli odzyskało dwubramkowe prowadzenie. Sędzia Felix Zwayer podszedł do monitora i podyktował rzut karny po faulu na Tanguyu Ndombele. Z jedenastu metrów nie pomylił się Kwaracchelia.

W końcówce Ajax niespodziewanie wrócił do gry. Arbiter dopatrzył się przewinienia w polu karnym gospodarzy, a po chwili Steven Bergwijn skutecznie wykorzystał jedenastkę. Ostatnie słowo należało jednak do Napoli. Po koszmarnym błędzie Daleya Blinda wynik meczu na 4:2 ustalił Victor Osimhen. Zieliński opuścił boisko w 89. minucie. Świetną partię rozegrał w pierwszej połowie. Po przerwie był już mniej widoczny.

SSC Napoli - Ajax Amsterdam 4:2 (2:0)

Bramki: Hirving Lozano 4, Giacomo Raspadori 16, Chwicza Kwaracchelia (karny) 62, Victor Osimhen 89 - Davy Klaasen 49, Steven Bergwijn (karny) 83

Napoli: Alex Meret - Giovanni Di Lorenzo, Kim Min Jae, Juan Jesus, Mathias Olivera - Andre-Franck Zambo Anguissa (49 Tanguy Ndombele), Stanislav Lobotka, Piotr Zieliński (89 Gianluca Gaetano) - Hirving Lozano (77 Matteo Politano), Giacomo Raspadori (50 Victor Osimhen), Chwicza Kwaracchelia (77 Eljif Elmas).

Ajax: Remko Pasveer - Jorge Sanchez (65 Youri Baas), Jurrien Timber, Daley Blind, Calvin Bassey - Davy Klaasen, Edson Alvarez, Kenneth Taylor (64 Florian Grillitsch) - Steven Berghuis (84 Francisco Conceicao), Mohammed Kudus (65 Brian Brobbey), Steven Bergwijn (84 Lucas Ocampos).