Limit cen ropy uderzył finansowo w Rosję. Wiadomo, o ile zmniejszyły się jej przychody

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę, Zachód próbował doprowadzić do degradacji rosyjskiej gospodarki, generującej wpływy z podatków, dzięki którym możliwe jest finansowanie armii, przy jednoczesnym minimalizowaniu szkód dla zachodnich gospodarek.
Od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę, Zachód próbował doprowadzić do degradacji rosyjskiej gospodarki, generującej wpływy z podatków, dzięki którym możliwe jest finansowanie armii, przy jednoczesnym minimalizowaniu szkód dla zachodnich gospodarek. Mateusz Sarello/ Polska Press
Szef Międzynarodowej Agencji Energii (MAE) Fatih Birol nie ma wątpliwości, że limit cen na ropę uderzył finansowo w Rosję. Przekazał też, jakie Rosja zanotowała przychody w styczniu tego roku.

Ile straciła Rosja?

Zdaniem szefa MAE, wzrost globalnego popytu na ropę w tym roku będą generować Chiny, a to może wymagać od krajów OPEC+ zrewidowania polityki jej wydobycia. – W tym roku chińska gospodarka odbija się. (...) To powoduje wzrost popytu – powiedział, odnosząc się do gwałtownego wzrostu zapotrzebowania na paliwo lotnicze w ChRL.

– W styczniu Rosja zanotowała przychody o 30 procent, tzn. o 8 mld USD, mniejsze w porównaniu z takim samym okresem 2022 roku – poinformował.

Państwa zachodniej koalicji, w skład której wchodzą Stany Zjednoczone, Australia, Kanada, Japonia i 27 krajów UE, wprowadziły od 5 grudnia ubiegłego roku limit cenowy 60 dolarów za baryłkę rosyjskiej ropy, a UE nałożyła embargo na import rosyjskiej ropy drogą morską. Sankcje te miały stosunkowo niewielki wpływ na światowe ceny.

Od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę, Zachód próbował doprowadzić do degradacji rosyjskiej gospodarki, generującej wpływy z podatków, dzięki którym możliwe jest finansowanie armii, przy jednoczesnym minimalizowaniu szkód dla zachodnich gospodarek. Amerykański dziennik „Wall Street Journal” uważa, że „lukratywny rosyjski przemysł naftowy był jak dotąd największym wyzwaniem dla Zachodu ze względu na jego znaczenie dla światowych rynków energii, które są czynnikiem wpływającym na inflację, nękającą większą część świata”.

Pułapy cenowe dla rosyjskich produktów ropopochodnych

W sobotę Rada (państwa członkowskie) UE formalnie przyjęła dwa pułapy cenowe dla rosyjskich produktów ropopochodnych oraz dla takich produktów wywożonych z Rosji. Decyzja jest elementem sankcji wprowadzanych przez Zachód na Rosję za jej inwazję na Ukrainę.

Pułapy to 100 dolarów za baryłkę produktów naftowych premium, takich jak olej napędowy i 45 dolarów za baryłkę tzw. produktów przecenionych, takich jak olej opałowy. Zaczynają one obowiązywać od 5 lutego. Przewidziano 55-dniowy okres przejściowy dla statków przewożących rosyjskie produkty ropopochodne, które zostały zakupione i załadowane do 5 lutego i zostaną rozładowane przed 1 kwietnia 2023 roku.

Podobnie, jak w przypadku pułapu cenowego na rosyjską ropę, nowe ograniczenia nałożone na produkty ropopochodne mają zastosowanie do zachodnich firm, które finansują, ubezpieczają lub wysyłają drogą morską rosyjskie produkty ropopochodne.

Polecjaka Google News - Portal i.pl

mm

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
My nie dostaliśmy po kieszeni, nas rząd zabezpieczył żeby Niemcy nie wykupili nam benzyny :D
D
Dager
Widzę że uaktywniło się mnóstwo ruskich trolli. Śmierdzące kacapskie pomioty
J
Jan Borowy
5 lutego, 18:38, Polski Pan:

Rosjanie patrząc na Polskę zawsze widzieli i będą widzieć Polskich Panów! Polska zawsze była dla nich ZACHODEM (cywilizacją), na którą patrzyli z zazdrością. Od 1610 gdy Polacy zajęli Moskwę aż do dnia dzisiejszego.

Wystarczy posłuchać co mówią sami Rosjanie (Ci mądrzejsi i bardziej wykształceni):

https://youtu.be/Vb3EMkWRzg8?t=198

I z tej zazdrości wymyślili powiedzonko "Курица не птица Польша не заграница"? Faktem jest, że kiedyś Polacy zajęli Moskwę. Podobno tak im się spodobało, że woleli się nawzajem pozjadać niż opuścić te gościnne dla nich miasto.

P
Polski Pan
Rosjanie patrząc na Polskę zawsze widzieli i będą widzieć Polskich Panów! Polska zawsze była dla nich ZACHODEM (cywilizacją), na którą patrzyli z zazdrością. Od 1610 gdy Polacy zajęli Moskwę aż do dnia dzisiejszego.

Wystarczy posłuchać co mówią sami Rosjanie (Ci mądrzejsi i bardziej wykształceni):

https://youtu.be/Vb3EMkWRzg8?t=198
S
Seba
No tak a my nie dostaliśmy... Ropa była po 5,3 zł a teraz po 7,5 zł... Ale każdy pisze ze Rosja dostała. Obłuda
Wróć na i.pl Portal i.pl