Lubuskie pomaga. Strażacy i samorządy województwa lubuskiego ruszyli z pomocą dla mieszkańców Dolnego Śląska poszkodowanym przez powódź

Reporterzy GL
Wideo
od 12 lat
Lubuskie samorządy organizują pomoc mieszkańcom województwa dolnośląskiego dotkniętym skutkami powodzi. Pierwsi na miejsca najbardziej poszkodowane wyruszyli strażacy z naszego regionu.

Spis treści

Tak pomaga Zielona Góra

Wiadomo, że potrzebne są: żywność z długim terminem przydatności, woda, karma dla zwierząt, środki czystości, środki do dezynfekcji, agregaty prądotwórcze i pompy szlamowe.

– Tą specyfikację jasno przedstawili włodarze tamtych regionów, gdzie występują powodzie i w tym kierunku musimy koncentrować pomoc – zapowiedział prezydent Marcin Pabierowski podczas konferencji prasowej w poniedziałek.
Wyznaczone zostały dwa punkty, gdzie można przekazywać wymienione produkty i sprzęt. Miejsce na przekazywanie tzw. indywidualnej pomocy to Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przy ul. Długiej 13 w Zielonej Górze. Akcję koordynuje departament zarządzania kryzysowego urzędu miasta.

Natomiast pomoc od firm, które są chętne przekazać agregaty prądotwórcze czy inne środki jest przyjmowana przez Zakład Gospodarki Komunalnej. Spółka udostępnia trzy hale magazynowe przy ul. Zjednoczenia 110C.

– Chciałbym poprosić mieszkańców, aby indywidualną pomoc kierowali do MOPS-u, z którego będziemy odbierać dary. Na terenie naszego zakładu będziemy je konfekcjonować i wysyłać pod wskazane miejsca. Mamy przygotowany dyżur od godz. 7 do 20. Przedsiębiorcy mogą ustalić, kiedy przyjadą. Dostosujemy się – wyjaśniał na konferencji Mirosław Gruszecki, prezes zarządu Zakładu Gospodarki Komunalnej.

W sprawie umówienia czasu przyjęcia darów można dzwonić pod numer: 693 223 006. Wyznaczonych zostało 15 pracowników, którzy będą działać przy przygotowaniu transportów pomocy.

Pomoc Zielonej Góry dla Kłodzka

W niedzielę wieczorem prezydent Zielonej Góry Marcin Pabierowski poinformował, że zastępy strażaków z OSP Jarogniewice, OSP Racula, OSP Stary Kisielin i OSP Ochla wyruszyły na pomoc powodzianom z transportem wody i żywności.

- Z Zielonej Góry wyjechały cztery samochody. Kierują się do Kłodzka, gdzie panuje krytyczna sytuacja. Po rozmowie z burmistrzem Michałem Piszko zdecydowałem o skierowaniu transportu również z karmą dla zwierząt i sprzętem pożarniczym – powiedział prezydent Pabierowski.

Tak pomaga Gorzów

- Będziemy koordynować zbiórki w mieście. Wielu mieszkańców wychodzi z inicjatywami pomocy, dlatego od dzisiaj uruchamiamy w sali sesyjnej magazyn centralny, do którego od 7.00 do 19.00 będzie można przywozić różnego rodzaju pomoc – mówił w poniedziałek 16 września prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki. Północna stolica Lubuskiego, w której nie ma zagrożenia powodziowego, chce bowiem pomóc powodzianom z południowo-zachodniej części Polski.

Z czym można przychodzić do sesyjnej magistratu, która jest w tzw. niskim parterze budynku przy ul. Sikorskiego 4?
- Odzież zbiera Caritas przy Towarowej, więc my skupimy się na podstawowych elementach pomocy. Do magazynu można przynosić przede wszystkim koce, śpiwory, wodę, długoterminową żywność oraz karmę dla zwierząt – mówi prezydent Wójcicki. Można też przynosić materiały opatrunkowe czy apteczki pierwszej pomocy. Jeśli chodzi o leki, to te nie zostaną przyjęte, bo miasto nie może ich dystrybuować.

Magazyn na pomoc dla powodzian będzie otwarty od poniedziałku do piątku od 7.00 do 19.00 oraz w sobotę od 9.00 do 16.00.
- Zapraszamy mieszkańców, by pod magazyn podjeżdżali na „podwórko” urzędu od ul. Herberta – mówi Marcin Popiel, koordynator magazynu.

Pomoc w postaci koców, śpiworów, wody czy żywności można też przynosić do szkół i przedszkoli (w tym przypadku koordynatorem jest Monika Piaskowska z Inneko). Z kolei przedsiębiorcy, którzy chcą pomóc, mogą się kontaktować z Jackiem Gumowskim, dyrektorem wydziału obsługi inwestora i biznesu, a jednocześnie prezesem Gorzowskiego Ośrodka Technologicznego.
Pomoc z Gorzowa trafi prawdopodobnie do Jeleniej Góry, gdzie zostanie rozdysponowana dla potrzebujących. Prezydent Wójcicki szacuje, że tir z pomocą wyjedzie z Gorzowa pod koniec tygodnia.

Ruszyła pomoc w gminie Kłodawa

Wójt Gminy Kłodawa oraz strażacy z gminnych jednostek OSP postanowili zorganizować zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla poszkodowanych.
Potrzebne są przede wszystkim:

  • woda butelkowana
  • koce i śpiwory
  • suchy prowiant
  • konserwy
  • kawa, herbata, cukier
  • latarki, power banki
  • środki czystości (w tym m.in. worki na śmieci, rękawice ochronne, ścierki, wiadra, mopy, gąbki do mycia naczyń)
  • przybory toaletowe pampersy
  • materiały opatrunkowe
  • naczynia jednorazowe

Wszystkie rzeczy można dostarczać od poniedziałku do piątku do Urzędu Gminy w Kłodawie między godziną 8:00 a 15:00 oraz do gminnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.
KONTAKT DO PREZESÓW OSP:

  • OSP Santocko - 516 575 067
  • OSP Kłodawa - 509 987 558
  • OSP Różanki - 693 343 907
  • OSP Rybakowo - 606 322 340
  • OSP Łośno - 609 580 529

Pomoc w Gminie Trzciel

Gmina Trzciel ogłasza zbiórkę żywności i środków higienicznych dla powodzian. Co potrzebujemy?

  • Artykuły spożywcze długoterminowe (konserwy, zupy instant itp.).
  • Woda butelkowa.
  • Artykuły higieniczne.
  • Latarki, baterie i powerbanki (naładowane).

Rzeczy dostarczyć należy do Ośrodka Pomocy Społecznej w Trzcielu w dniach 16-18.09.2024 (w godz. 7-15, a środa 7-17). Zachęcamy gorąco do wsparcia osób w potrzebie.

- Aby ułatwić zbiórkę pomocy dla powodzian, na terenie gminy zbiórkę prowadzić będą też Ochotnicze Straże Pożarne - informuje gmina Trzciel. Osoby do kontaktu:

  • OSP KSRG Brójce - Borys Muszkieta - tel. 697310352.
  • OSP Chociszewo - Robert Jóźwiak - tel. 504066685.
  • OSP Siercz - Zdzisław Sawka - tel. 513198580.
  • OSP Lutol Suchy - Andrzej Kałek - tel. 601219011.

Pomoc dla powodzian organizowana w Dobiegniewie

Dobiegniew organizuje zbiórkę najpotrzebniejszych artykułów dla osób, które ucierpiały w wyniku powodzi na terenie Polski. Najpotrzebniejsze artykuły to: niegazowana woda butelkowana, środki opatrunkowe, pieluchy dla dzieci, chusteczki higieniczne, ręczniki jednorazowe, koce, kołdry, śpiwory, posiłki do szybkiego przygotowania. Produkty można dostarczać do Centrum Kultury w Dobiegniewie, ul. Gorzowska 11, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00.

OSP Bogdaniec włączyło się do zbiórki

OSP Bogdaniec poinformowało, że jednostka w trybie pilnym rozpoczyna zbiórkę dla powodzian. Start już w poniedziałek o godzinie 16.00. Artykuły będą zbierane każdego dnia w godzinach od 16.00 do 20.00 w remizie OSP Bogdaniec. Możliwe jest dostarczenie artykułów w innych godzinach, tylko trzeba się umówić telefonicznie: 609 093 112. - Liczymy, jak zawsze, na Wasze wielkie serducha - piszą druhowie z Bogdańca.

Pomaga Witnica

Władze Witnicy zdecydowały o zbiórce najpotrzebniejszych rzeczy dla poszkodowanych. Potrzebne są przede wszystkim:

  • woda, napoje i żywność z długim okresem przydatności,
  • środki czystości (w tym worki na śmieci i rękawice ochronne),
  • środki higieny osobistej (również dla dzieci - pampersy, chusteczki, itp.)

Wszystkie te rzeczy można dostarczać od poniedziałku, (16 września) od godz. 8:00 do Mgops Witnica

Pomaga Nowa Sól

Starosta powiatu nowosolskiego Mariusz Stokłosa ogłosił zbiórkę pomocową dla mieszkańców powiatu kłodzkiego.

W informacji czytamy, że priorytetem jest butelkowana woda, żywność z długim terminem przydatności do spożycia, środki higieny osobistej, chemia gospodarcza, nowe, nieużywane koce, naładowane powerbanki, ładowarki do telefonów, latarki.

- Przyjmiemy każdą pomoc w każdej ilości – mówił dziś rano wicestarosta kłodzki Piotr Marchewka w rozmowie z nowosolskim starostą.

Dary można przynosić do nowosolskiego starostwa dziś i jutro od 7.00 do 17.00 – do pokoju nr 3 (parter) w budynku B, przy ul. Moniuszki 3B w Nowej Soli.

Pomaga Bytom Odrzański

Zbiórkę dla powodzian organizują także posłanka Maja Nowak z Bytomia Odrzańskiego i miejscowa Fundacja Fala. Najpilniejsze potrzeby to m.in. woda pitna w butelkach, żywność trwała, karma dla psów i kotów.

- Zbieramy na terenie Lubuskiego. Jeśli będzie trzeba, dojedziemy po odbiór – zapowiada posłanka.

Dary można składać w jej biurze poselskim przy al. Niepodległości 7a/2 w Zielonej Górze i w fundacji w Bytomiu Odrzańskim – Dworcowa 1. Tel.: 500 686 679.

Czytaj też:

Zobacz też relację z Dolnego Śląska:

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl