AKTUALIZACJA
Ten materiał jest aktualizowany. Odśwież stronę, by przeczytać najnowsze wiadomości.
Czwartek (19 września), godz. 22.50
Wizyta szefowej Komisji Europejskiej we Wrocławiu. Obiecała duże wsparcie. Sprawdź szczegóły:
Czwartek (19 września), godz. 21.00
Prokuratura Rejonowa w Bystrzycy Kłodzkiej zatwierdziła wniosek o rozpoznanie w trybie przyspieszonym sprawy przeciwko mężczyźnie zatrzymanemu w związku z kradzieżą alkoholu dokonaną w Lądku–Zdroju z jednego ze sklepów. Sprawy zarzucono popełnienie kradzieży szczególnie zuchwałej. takie same zarzuty ma usłyszeć mężczyzna, który zabrał z zalanego budynku sprzęt AGD i rower - informuje PAP. Grozi za to kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Czwartek (19 września), godz. 19.00
Wiele zalanych w miniony weekend miejscowości wciąż nie ma bieżącej wody pitnej. Jak informuje sanepid, na liście są m.in.:
* Kraszewice (pow. bolesławiecki)
* Bolków, Gorzanowice, Wierzchosławice Dolne, Świny, Wolbromek, Lipa, Pogwizdów (pow. jaworski)
* Karpacz Górny, część Kostrzycy i Bukowca (pow. karkonoski)
* Lądek-Zdrój, Stronie Śląskie, Nowa Morawa, Stara Morawa, Ołdrzychowice, Wojciechowice, Boguszyn, Międzygórze, Michałowice (pow. kłodzki)
* Borówno, Czarny Bór, Grzędy, Grzędy, Górne, Jaczków, Witków, Głuszyca, Głuszyca Górna, Grzmiąca, Łomnica, Golińsk, Kamionka, Kowalowa, Łączna, Mieroszów, Nowe Siodło, Różana, Rybnica Leśna, Sokołowsko, Unisław Śląski (po. wałbrzyski)
* Chałupki, Doboszowice, Mrokocin, Pomianów Górny, Brukalice, Czerńczyce, Henryków, Krzelków, Lipa, Niedźwiednik, Nowy Dwór, Raczyce, Rososznica, Skalice, Służejów, Wadochowice, Witostowice, Ziębice (pow. ząbkowicki)
* Lubiechowa, część Wojcieszowa, Nowego Kościoła, Korzeniowa (pow. złotoryjski)
W wielu innych z kranówki można korzystać tylko po przegotowaniu.
Czwartek (19 września), godz. 18.15
Cały czas rejestrowane są zgłoszenia dotyczące sztucznego zawyżania cen produktów pierwszej potrzeby na terenie dotkniętym powodzią. Jeśli ktokolwiek zauważy zawyżanie cen na terenie Dolnego Śląska proszony jest o podanie tej informacji do Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej od poniedziałku do piątku w godz. 9-17 pod numerem tel. 71 3418452 lub adresem mailowym: [email protected].
Czwartek (19 września), godz. 17.30
Ludzkie tragedie nie powstrzymują złodziei i oszustów przed kradzieżami oraz wyłudzaniem pieniędzy. Ofiarami padli nawet ratownicy z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Roman Kuster, I zastępca Komendanta Głównego Policji, mówi o ponad 30 fałszywych zbiórkach dla powodzian.
Czwartek (19 września), godz. 16.55
Jak podaje portal Olawa24.pl, w Ścinawie (pow. oławski) kontynuowane są prace przy umacnianiu nasiąkniętych wałów. Na miejscu pojawiły się dwie wojskowe amfibie. Żołnierzom aktywnie pomagają mieszkańcy, którzy pracowali także minionej nocy. Potrzebne są dodatkowe osoby do pakowania worków.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oławie informuje, że woda z publicznych sieci wodociągowych na terenie powiatu oławskiego jest bezpieczna i zdatna do spożycia. Sytuacja w zakresie ujęć wody na terenie powiatu jest stabilna i jest stale monitorowana.
Czwartek (19 września), godz. 16.15
Wójt gminy Rudna (pow. lubiński) Zbigniew Grabowski wprowadza alarm powodziowy. "Stan alarmu" obowiązuje do odwołania" - czytamy w oficjalnym komunikacie.
Władze gminy Rudna apelują do mieszkańców o wsparcie przy umacnianiu wałów przeciwpowodziowych. Apelują też o zabezpieczenia posesji. Fala kulminacyjna na Odrze spodziewana jest tu piątku na sobotę (20-21 września). Przy wałach od kilku dni pracują strażacy OSP i wolontariusze KGHM.
Czwartek (19 września), godz. 16.00
Najnowsza prognoza dla Dolnego Śląska opracowana przez IMGW:
- W czwartek (19 września) po południu i wieczorem zachmurzenie umiarkowane. Temperatura maksymalna od 18°C na południu do 21°C na krańcach północnych regionu. Wiatr słaby i umiarkowany. W Sudetach i Przedgórzu Sudeckim po południu i wieczorem zachmurzenie umiarkowane i duże. Możliwe są słabe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 16°C do 19°C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty.
- W nocy z czwartku na piątek (19/20 września) zachmurzenie małe. Na zachodzie i południu regionu nad ranem lokalne mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od 9°C do 11°C. Wiatr słaby, wschodni. W Sudetach i Przedgórzu Sudeckim nieco chłodniej, bez opadów.
- W piątek (20 września) na Dolnym Śląsku zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna od 21°C do 23°C. Wiatr słaby i umiarkowany. W Sudetach i Przedgórzu Sudeckim około 20 st. C, wiatr słaby i umiarkowany, w szczytowych partiach porywisty. Bez opadów.
Czwartek (19 września), godz. 15.15
W Stroniu Śląskim zostanie stworzony szpital polowy, obsługiwany przez zespół medyczny ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Obsadę osobową zespołu stanowi 4 ratowników medycznych i lekarz ze szkoły oraz 6 funkcjonariuszy ratowników medycznych, na co dzień pełniących służbę w komendach powiatowych województwa małopolskiego. Działania ratowników będzie nadzorował koordynator ratownictwa medycznego PSP.
Czwartek (19 września), godz. 14.45
W związku z ogłoszeniem w Ścinawie (pow. lubiński) alarmu powodziowego, w urzędach miasta i gminy uruchomiono całodobowe dyżury. Ewentualne zagrożenia należy bezzwłocznie zgłaszać po nr telefonu 536-573-530 oraz do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubinie. (76) 846 18 10.
Czwartek (19 września), godz. 13.50
W rejonie wałów przy starej przeprawie promowej w Brzegu Dolnym woda mocno napływa. Obecnie stan Odry wynosi 875 cm. Do stanu jaki nadejdzie wieczorem brakuje niecałego metra – prognozy mówią o 946 cm.
Zapraszam i zachęcam wszystkich państwa do pomocy na ul. Wodną – apeluje burmistrz Brzegu Dolnego Ireneusz Fura.
Czwartek (19 września), godz. 13.30
Ponad 16 tys. żołnierzy wojska polskiego jest już zaangażowanych w pomoc na terenach dotkniętych powodzią. W piątek (20 września) liczba ta zostanie zwiększona do 21 tys. Wśród nich są żołnierze WOT, którzy mają do dyspozycji ponad 200 jednostek sprzętu, takiego jak: samochody osobowe i ciężarowe, quady, motocykle, agregaty prądotwórcze, maszty oświetleniowe, piły spalinowe i łodzie saperskie. Z dwóch brygad OT - 12 Wielkopolskiej oraz 8 Kujawsko-Pomorskiej skierowano bezzałogowe statki powietrzne Fly Eye, które będą obserwowały tereny popowodziowe i pomagały szacować zniszczenia i straty. Odpowiedzialne będą również za monitorowanie rejonów, w których poziom wody wciąż stanowi zagrożenie.
Czwartek (19 września), godz. 13.00
Trwają prace nad przywróceniem pociągów na liniach łączących Wałbrzych Główny i Kłodzko Główne oraz Jedlinę-Zdrój i Świdnicę. Prowadzona jest również wizja lokalna stanu dróg między Kłodzkiem i Stroniem Śląskim. Oto aktualny stan połączeń Kolei Dolnośląskich.
Czwartek (19 września), godz. 12.10
Zniszczone przez powódź miejscowości szacują straty. Woda uszkodziła infrastrukturę drogową, ale też budynki mieszkalne. Do niektórych nie będzie można wrócić.
- Pobieżna inwentaryzacja budynków w Lądku-Zdroju wskazała na 75 budynków jako zagrażające osobom tam przebywającym - częściowo lub w całości. W Stroniu Śląskim takich obiektów jest 31 - poinformował dzisiaj nadbryg. Michał Kamieniecki z tamtejszego sztabu kryzysowego.
Do mieszkańców są dysponowane grupy żołnierzy, w celu pomocy przy sprzątaniu domów i mieszkań.
Czwartek (19 września), godz. 11.40
W Stroniu Śląskim i Lądku-Zdroju rozpoczęto prace nad uruchomieniem dostarczania energii elektrycznej, weryfikowany jest też stan sieci sanitarno-kanalizacyjnej. Pomagają strażacy z Warmii i Mazur, Dolnego Śląska i Wielkopolski, a także żołnierze Wojska Polskiego.
"Istotnym problemem jest organizacja wywozu nieczystości. Nie tylko powodziowych, ale też bieżących, bytowych tak, żeby nie dopuścić później do wtórnych skażeń. Bardzo wiele kontenerów, które były na tym obszarze, po prostu spłynęło i teraz tę całą infrastrukturę trzeba odtworzyć" - powiedział nadbryg. Michał Kamieniecki, który od środy odpowiada tam za zarządzanie kryzysowe.
Czwartek (19 września), godz. 11.20
Dziś w godzinach wieczornych fala kulminacyjna dotrze do Brzegu Dolnego.
- W Brzegu Dolnym sytuacja teraz jest stabilna, ale bardzo niebezpieczna. 950 cm kulminacji wieczorem to prawie historyczny stan. W 1997 było to ponad 10 metrów. Miejmy nadzieję, że wały nie popękają, woda będzie płynęła kilka dni – mówi Bohdan Stawiski, radny powiatu wołowskiego.
Jak dodaje, zakłady PCC Rokita w Brzegu Dolnym na ten moment są bezpieczne. Mieszkańcy cały czas pracują przy umacnianiu wałów. Tak wygląda teraz nadodrzańska przeprawa kolejowa w Brzegu Dolnym:
Czwartek (19 września), godz. 11.00
Mobilizacja w Ścinawie (pow. lubiński). Strażacy oraz mieszkańcy napełniają worki piaskiem w bazie ZGK przy ulicy Jana Pawła II. Prace mają być kontynuowane przynajmniej do godz. 20. Wczoraj burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła ogłosił alarm powodziowy na terenie gminy.

Czwartek (19 września), godz. 10.40
Władze gminy Brzeg Dolny wzywają mieszkańców do samoewakuacji: "Do wszystkich mieszkańców gminy Brzeg Dolny zamieszkałych na terenie wzdłuż Odry i innych terenach w obrębie cieków wodnych! Prosimy o przygotowanie się na samoewakuację do bezpiecznych miejsc!"
- Obecnie fala kulminacyjna przechodzi przez Wrocław. My możemy spodziewać się jej w godzinach wieczornych – powiedział Ireneusz Fura, burmistrz Brzegu Dolnego. - Stan wody przewidywalny w Brzegu Dolnym to 950 cm. O trzy metry więcej niż stan alarmowy. Mamy niewiele czasu, 12 godzin. Bardzo proszę państwa o pomoc przy zabezpieczaniu wałów przeciwpowodziowych, jak dotychczas – zaapelował do mieszkańców.
Osoby potrzebujące pomocy w gminie Brzeg Dolny proszone o kontakt pod numerami telefonów: 602 752 572 lub 733 338 384.
Zobacz też: Fala kulminacyjna jest już we Wrocławiu. Mieszkańcy z niepokojem obserwują Odrę
Czwartek (19 września), godz. 10.15
Sytuacja powodziowa w Oławie jest opanowana – powiedział PAP st. kpt. Michał Wójtowicz z PSP w Oławie. Służby są jednak w gotowości. "Cały czas mamy patrole na wałach, monitorujemy stan wałów, reagujemy na lokalne przecieki, ale sytuacja jest opanowana" – zapewnił strażak.
Do tej pory w powiecie zalane zostały dwie wsie – Stary Górnik i Stary Otok – znajdujące się na polderze zalewowym. Woda pojawiła się też na osiedlu Zwierzyniec w Oławie na wyspie między dwoma odnogami Odry.
Czwartek (19 września), godz. 9.50
Fala powodziowa na rzece Odra powoli dociera do Brzegu Dolnego. Wczorajszego wieczora setki mieszkańców wzmacniało wały, podobnie jest dzisiaj. Praca trwa m.in. przy ul. Wodnej.
– Sytuacja staje się coraz bardziej niebezpieczna przez podnoszący się poziom Odry, dlatego prosimy, aby w miejsca workowania piasku nie przychodzić z dziećmi i osobami nieletnimi. Przypominamy, że przy ZGK Brzeg Dolny działa punkt, w którym mieszkańcy gminy mogą zaopatrzyć się w piasek i worki do zabezpieczenia prywatnych posesji – przekazują władze miasta.
Według IMGW stan Odry w Brzegu Dolnym wynosi teraz 846 cm. Przez cały czwartek poziom wody będzie się znacznie podnosił, a swoje apogeum wynoszące 946 cm osiągnie w piątek o godz. 1 w nocy. Zacznie powoli opadać od w sobotę od godz. 5 rano.
Burmistrz Brzegu Dolnego apelował do mieszkańców Wałów i Starego Dworu o zabezpieczenie swojego mienia i wyniesie najcenniejszych rzeczy na I piętro. Wał w tych miejscowościach został zmodernizowany i podniesiony o 1,5 metra, ale nie ma pewności czy spełni swoje zadanie. Nigdy nie został sprawdzony w tak ekstremalnych warunkach.
Czwartek (19 września), godz. 9.20
Gmina Ścinawa i gm. Rudna - wspólne wysiłki strażaków OSP i PSP oraz mieszkańców powiatu. Zabezpieczają domostwa przed wodą z Odry.

Czwartek (19 września), godz. 9.00
W działaniach powodziowych na terenie Dolnego Śląska i we Wrocławiu bierze udział dolnośląski oddział WOPR. W gotowości jest: 170 ratowników, 46 zespołów samochód + łódka lub skuter wodny, 4 ambulanse, 5 quadów, amfibie Argo, agregaty prądotwórcze, pompy szamowe i pływające, drony. W rezerwie czeka kolejnych 100 ratowników.
Czwartek (19 września), godz. 8.20
Mniej osób pozostaje bez prądu. Wczoraj było ich ponad 13 tys, na ten moment to 8,2 tys. Do Kotliny Kłodzkiej Fundacja WOŚP skierowała 10 tirów z pomocą. Na ten moment w województwie ewakuowanych jest 2125 osób.
- Pobieżna inwentaryzacja budynków w Lądku-Zdroju wskazała na 75 budynków jako zagrażające osobom tam przebywającym - częściowo lub w całości. W Stroniu Śląskim takich obiektów jest 31 - zaraportował nadbryg. Kamieniecki.
Czwartek (19 września), godz. 7.00
We Wrocławiu o poranku obradował sztab kryzysowy z premierem Donaldem Tuskiem na czele. - Jest za wcześnie, aby ogłaszać pokonanie powodzi we Wrocławiu - mówił premier.
Dyrektor IMGW Robert Czerniawski podczas sztabu wskazał, że "obserwujemy spadki poniżej Raciborza i to jest najważniejsze". "W Opolu, Brzegu i Oławie też już notujemy delikatne spadki, koło godz. 8-9 w Opolu rozpocznie się najbardziej widoczny" - powiedział.
Czwartek (19 września), godz. 6.00
W związku z zaistniałą sytuacją powodziową, która dotknęła wiele osób w południowych regionach naszego kraju. Dla mieszkańców Dolnego Śląska uruchomione zostało bezpłatne wsparcie psychologiczne, które jest skierowane szczególnie dla dzieci i młodzieży z terenów, które dotknęło nieszczęście.
- Bezpłatna infolinia: +48 800 805 600
- Godziny działania: 08:00-22:00, codziennie
Środa (18 września), godz. 23.00
Do Ścinawy Polskiej (gm. Oława) przyjechała amfibia, która pomaga przy uszczelnianiu wałów.
Środa (18 września), godz. 22.00
Wodowskaz w Trestnie wskazuje 594 cm. Prognoza na czwartek (19 września) to min. 595 cm, poziom maksymalny może wynieść. 610. Z kolei prognoza na piątek to 589 cm.
- Bystrzyca - wodowskaz Jarnołtów: obecnie 356 cm, stan alarmowy: 270 cm, prognoza na 19.09: 352 cm, prognoza na 20.09: 356 cm
- Oława - wodowskaz Oława: obecnie 383 cm, stan alarmowy: 250 cm, prognoza na 19.09: 371 cm, prognoza na 20.09: 300 cm
- Ślęza - wodowskaz Ślęza: obecnie 388 cm, stan alarmowy: 300 cm, prognoza na 19.09: 384 cm, prognoza na 20.09: 359 cm
- Widawa - wodowskaz Krzyżanowice: 141 cm, stan alarmowy:200 cm, prognoza na 19.09: 141 cm, prognoza na 20.09: 140 cm
Środa (18 września), godz. 20.55
Dolnośląski Urząd Wojewódzki publikuje listę punktów, w których są gromadzone rzeczy dla powodzian.
Lista zbiórek:
- Wrocław: Centrum ds Katastrof i Klęsk Żywiołowych Tratwa, ul.: Probusa 9/4, Tratwa dla Powodzian, Czasoprzestrzeń, ul. Tramwajowa 1-3, tel.: 515 397 889, e-mail: [email protected].
- Wrocław: Tarczyński Arena Wrocław, al. Śląska 1, tel.: 71 776 80 00, e-mail: [email protected].
- Wrocław: Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, tel.: 71 327 13 00, e-mail: [email protected].
- Wrocław: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, ul. Walońska 3, tel.: 71 776 90 53, e-mail: [email protected].
- Wrocław: HUB POMOCOWY, Dolnośląskie Centrum Druku 3D, ul. Tyniecka 2 (godz. 7-19), tel.: 508 256 535, e-mail: [email protected].
- Wrocław: Polski Czerwony Krzyż, ul. Bujwida 34, tel.: 71 328 02 54, e-mail: [email protected].
- Wałbrzych: HUB POMOCOWY Teren Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”, ul. Stacyjna 12, tel.: 48 74 664 91 64, e-mail: [email protected].
- Miasto Kłodzko: Twierdza Kłodzka, ul. Nowy Świat.
- Miasto Kłodzko: Basen Kłodzko, Sala Gimnastyczna przy SP nr 3, ul. Jana Pawła II 4.
- Gmina Kłodzko: Centrum Integracji Kłodzko, ul. Wyspiańskiego 2R.
- Bystrzyca Kłodzka: Bystrzycki Ośrodek Kultury i Sportu, ul. Wojska Polskiego 20, tel.: 748 110 591.
- Lądek-Zdrój: Ochotnicza Straż Pożarna, ul. Strażacka 1.
- Radków: Centrum Kulturalno-Sportowo Rekreacyjne, Ratno Górne 4a, tel.: 605 411 606.
- Międzylesie: Dom Kultury Międzylesie, pl. Wolności 15, tel.: 748 126 343.
- Domaszków: Dom Kultury Domaszków, ul. Kolejowa 3, tel.: 748 132 017.
- Stronie Śląskie: Strachocin 2.
Środa (18 września), godz. 15.45
Poziom wody w zbiorniku Racibórz Dolny maleje. Jak przekazuje w rozmowie z dziennikarzami "Gazety Wrocławskiej" Linda Hofman, rzecznik prasowy PGW WP RZGW w Gliwicach, ze zbiornika odpływa więcej wody niż do niego wpływa. O godzinie 14 poziom zapełnienia wyniósł około 70%, co odpowiada 131 mln m3 wody.
Środa (18 września), godz. 15.15
Rząd ogłosił pakiet pomocowy dla osób, które zostały dotknięte skutkami powodzi. Można starać się m.in. o:
- pomoc doraźną,
- środki na remont lub odbudowę zniszczonych budynków,
- wsparcie dla dzieci,
- dodatkową pomoc dla osób z niepełnosprawnościami,
- wsparcie dla rolników,
- pomoc dla studentów,
- pomoc dla kredytobiorców,
- wsparcie dla przedsiębiorców.
Środa (18 września), godz. 13.45
Spore utrudnienia dla kierowców, podróżujących po Dolnym Śląsku. Jak przekazują pracownicy Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu, wciąż pozostają zamknięte:
- DW 346: Marcinkowice, brak przejazdu od DK8 do DW395,
- DW 346: Gniechowice, brak przejazdu od DK35 do DK8,
- DW 364: wyjazd z Lwówka Śląskiego do Złotoryi (zamknięte obiekty mostowe),
- DW 297: odcinek Brunów - Lwówek Śląski (Nowe Miasto),
- DK5: od węzła Bolków do węzła Ptaszków,
- DW 347: odcinek od DW346 do Sośnicy, brak przejazdu od Kątów Wrocławskich do Wrocławia,
- DW 346/347: skrzyżowanie koło miasta Kąty Wrocławskie przed A4,
- DW 347: zamknięty odcinek do Sośnicy,
- DW 381 od skrzyżowania z DP 3338 na Dworki do skrzyżowania z DP 3315D na Sokolec,
- DW 382: Kamienic Ząbkowicki od skrzyżowania z DW 390 do 131 km,
- DW 382: wzdłuż Zalewu Paczkowskiego do granicy województwa,
- DW 382: Strzegom ul. Świdnicka od DK 5 do świateł,
- DW 382: Stanowice od skrzyżowania DW 374 do Nowego Jaworowa,
- DW 382: Boleścin - Dzierżoniów,
- DW 381: Olszyniec - Jedlina-Zdrój,
- DW 392: Żelazno - Trzebieszowice,
- DW 392: Lądek Zdrój - Stronie Śląskie,
- DW 455: od skrzyżowania z DW 396 K/M Oława do Jelcza-Laskowic,
- DW 362: Skałka - Samotwór,
- DW 396: wyjazd z Oławy most na Odrze do Janikowa,
- DW 396: zamknięty most na Odrze w Oławie (skrzyżowanie ulicy Chrobrego z ulicą Oleśnicką),
Środa (18 września), godz. 11
Blisko 14 tysięcy gospodarstw na Dolnym Śląsku jest pozbawionych prądu. Wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń podaje, że od wtorku (17 września), od godz. 18 do środy (18 września) do godz. 6 rano Centrum Powiadamiania Ratunkowego wpłynęło prawie 1,8 tys. zgłoszeń (PAP).
Środa (18 września), godz. 10.55
Premier Dolnad Tusk zapowiedział wsparcie państwa przy spłatach kredytów mieszkaniowych, które zostały zaciągnięte przez powodzian.
- Będziemy spłacali przez 12 miesięcy raty kredytu - my jako państwo, poprzez Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - mówi Donald Tusk (PAP).
Minister Finansów Andrzej Domański dodaje, że udzielone wsparcie nie podlega zwrotowi. Decyzja o umorzeniu nie jest zależna od wysokości raty kredytu.
Środa (18 września), godz. 9.40
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekazuje informację, że wszystkie autostrady i drogi ekspresowe są przejezdne. Na niektórych odcinkach pojawiają się utrudnienia:
- DK39 Strzelin – Wiązów (woj. dolnośląskie): droga zablokowana,
- DK94 m. Bolesławiec (woj. dolnośląskie): zamknięty most (wysoki stan wody),
- DK12 m. Szprotawa (woj. lubuskie): droga zablokowana.
Dokładne lokalizacje utrudnień znajdziecie na mapie:

Środa (18 września), godz. 8.50
Pojawiają się informacje o zaginięciu stu osób w Stroniu Śląskim. Rafał Kochańczyk z Komendy Głównej Policji przekazuje w rozmowie dla PAP, że służby nie są w stanie potwierdzić tych doniesień.
- Na chwilę obecną na terenie województwa dolnośląskiego nie mamy informacji o zaginięciu żadnej osoby, a co dopiero takiej liczby - dodaje.
Komenda Główna Policji kieruje specjalną sekcję poszukiwawczą. Może rozpocząć działania od razu po dotarciu na miejsce.
Środa (18 września), godz. 8.30
Koleje Dolnośląskie publikują plan realizacji połączeń na środę (18 września). Te linie pozostają zawieszone:
- Wałbrzych Główny - Kłodzko Główne,
- Świdnica Miasto - Kłodzko Główne,
- Kłodzko Miasto - Stronie Śląskie,
- Kłodzko Miasto - Bystrzyca Kłodzka - Międzylesie - Lichkov.
Komunikacją zastępczą są obsługiwane trasy:
- Świeradów-Zdrój - Orłowice,
- Strzelin - Ziębice - Kamieniec Ząbkowicki - Kłodzko Miasto - Kudowa Zdrój.

Wtorek (17 września), godz. 23:00
W Oławie zamknięto most!
Wtorek (17 września), godz. 20:00
Już teraz wiadomo, że odbudowa uzdrowisk, infrastruktury, zajmie lata:
Wtorek (17 września), godz. 18:40
WAŻNE! Stabilizuje się poziom wód w zbiorniku Racibórz Dolny. Do godz. 16 zbiornik zgromadził około 147mln m3 wody. Woda opada ale zlewnia Wisły i Odry jest nią nasycona - informują Wody Polskie RZGW Gliwice.
Wtorek (17 września), godz. 18:25
W Oławie pod Wrocławiem trwa wielka mobilizacja mieszkańców. Minionej nocy poziom Odry podniósł się tam aż o 1,5 metra i już niedługo może osiągnąć wysokość 770 centymetrów. To stan zbliżony do tego, jaki Odra w Oławie osiągnęła podczas powodzi w 1997 roku. Pierwsza fala kulminacyjna może tu dotrzeć już w środę nad ranem.
Wtorek (17 września), godz. 18:00
Jezioro Bystrzyckie, ulubione miejsce wielu Dolnoślązaków, przypomina ogromne, błotne bajoro. To efekt kilkudniowej ulewy, która doprowadziła do powodzi na Dolnym Śląsku. W Jeziorze Lubachowskim pływa wszystko - porwane przez wodę z domków letniskowych wanny, kanapy, mnóstwo gałęzi, śmieci.
Zobaczcie >>>>Trwa usuwanie szkód w Zagórzu Śląskim. Potrzebni ludzie do sprzątania jeziora
Wtorek (17 września), godz. 16:55
Policjanci zatrzymali na terenie Kłodzka dwóch mężczyzn w wieku 29 i 41 lat, którzy kradli alkohol i papierosy z zalanej stacji paliw. - Nie ma przyzwolenia na szabrownictwo! - informuje KWP Wrocław. Obaj panowie zostali ukarani mandatami karnymi w wysokości 500 złotych.
Zobaczcie na FB filmik nagrany przez świadka zdarzenia.
Wtorek (17 września), godz. 16:20
W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego odbyło się dzisiaj spotkanie wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz ministrów MSWiA i infrastruktury Tomasza Siemoniaka i Dariusza Klimczaka z samorządowcami z terenów objętych powodzią. Poruszano m.in. kwestię odbudowy domów, dróg i torów kolejowych. Samorządowcy wykorzystali także okazję, aby poprosić o pomoc ze strony rządu, tam gdzie jest ona potrzebna od razu. Podjęto decyzję o uproszczeniu procedur i remontowania bez przetargów, aby przyśpieszyć powrót do normalność. W usuwanie skutków powodzi zaangażowani będą także nadleśnictwa.
Wtorek (17 września), godz. 15:45
Najnowsze informacje o stanach rzek (stan na godz. 14.30, dane przekazywane przez IMGW do centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu):
- Odra - wodowskaz Trestno: obecnie 417 cm (powyżej stanu ostrzegawczego), stan ostrzegawczy: 380 cm, stan alarmowy: 450 cm.
Prognoza na 19.09: 592 cm
Prognoza na 20.09: 640 cm
- Bystrzyca - wodowskaz Jarnołtów: obecnie 320 cm (powyżej stanu alarmowego), stan ostrzegawczy: 230 cm, stan alarmowy: 270 cm.
Prognoza na 19.09: 346 cm
Prognoza na 20.09: 338 cm
- Oława - wodowskaz Oława: obecnie 316 cm (powyżej stanu alarmowego), stan ostrzegawczy: 200 cm, stan alarmowy: 250 cm.
Prognoza na 19.09: 298 cm
Prognoza na 20.09: 287 cm
- Ślęza - wodowskaz Ślęza: obecnie 355 cm (powyżej stanu alarmowego), stan ostrzegawczy: 270 cm, stan alarmowy: 300 cm.
Prognoza na 19.09: 331 cm
Prognoza na 20.09: 325 cm
- Widawa - wodowskaz Krzyżanowice: 146 cm, stan ostrzegawczy: 150 cm, stan alarmowy:200 cm
Prognoza na 19.09: 158 cm
Prognoza na 20.09: 170 cm
Wtorek (17 września), godz. 15:20
Rośnie liczba ofiar powodzi, która w miniony weekend przeszła przez Ziemię Kłodzką. Dziś ujawniono ciała dwóch kolejnych osób - w Lądku Zdroju i Stroniach Śląskich. Oficjalne dane mówią już o 10 ofiarach wielkiej wody - poinformowało starostwo powiatowe w Kłodzku.
Wtorek (17 września), godz. 15:00
Coraz więcej szabrowników pojawia się na terenach objętych powodzią. Do zabezpieczenia domów i budynków gospodarczych zostały wysłane dodatkowe siły: 500 żandarmów i 500 policjantów, którzy razem będą działać prewencyjnie i patrolować obszary po katastrofie.
- Nasi żandarmi zrobią wszystko, aby szczególnie w nocy te miejsca były bezpieczne. Będą patrolować przy użyciu noktowizorów, wszelkiego sprzętu, które wojsko udostępnia jednostkom – powiedział we Wrocławiu minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Wtorek (17 września), godz. 14:20
Kłodzko nadal bez bieżącej wody.
"Na terenach zalanych woda wodociągowa nie może być wykorzystana do spożycia. Należy spożywać tylko wodę butelkowaną!!! W celu minimalizacji zagrożenia dla zdrowia ludzkiego, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kłodzku zaleca, aby mieszkańcy korzystali z wody dowożonej przez przedsiębiorstwa wodociągowe cysternami, a woda z sieci wodociągu była używana tylko do celów sanitarnych" - informuje sanepid.
Jak zapewniają Wodociągi Kłodzkie, "trwają prace zmierzające do przywrócenia funkcjonowania sieci wodociągowej na terenie miasta. Aktualnie uruchomiona została sieć wodociągowa w niższych częściach miasta".
Od środy (18 września) w siedzibie PSSE w Kłodzku będzie dostępna chloramina do dezynfekcji studzien. Chodzi o indywidualne ujęcia wody, które zostały zalane w trakcie powodzi.
Wtorek (17 września), godz. 13:30
Nie działa oczyszczalnia w Brzegu. Przedsiębiorstwo apeluje o rozsądne korzystanie z kanalizacji i i ograniczenie do minimum produkcji ścieków. Komunikat dotyczy także miejscowości podpiętych do oczyszczalni, leżących na terenie gminy Oława (Bystrzyca, Jankowice Małe, Gać, Janików, Stary Otok, Niemil, Osiek, Stary Górnik, Chwalibożyce, Jankowice Małe, Gać, Maszków, Psary i Godzikowice).
"(...) nie udało się utrzymać pracy obiektu. Zasilanie energetyczne zostało wyłączone przez zakład energetyczny i obecnie urządzenia technologiczne nie funkcjonują. Ścieki nie mogą być oczyszczane, powodują zalewanie niedziałającego obiektu, przepełnienie kanałów i mogą doprowadzić do zalewania ulic i zanieczyszczenia środowiska" - alarmuje Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Brzegu.
Wtorek (17 września), godz. 13:15
Oława szykuje się na wielką wodę. Na ul. Rybackiej, Zaodrze i Zwierzyniec setki mieszkańców napełniają worki piaskiem, żeby zabezpieczyć wały na Odrze. Na miejscu pracuje wojsko, policja i inne służby. Aktualny stan Odry w Oławie to 722 cm.

Wtorek (17 września), godz. 12:45
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) we Wrocławiu wprowadził czasowy zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych na terenie całego Dolnego Śląska. Zakaz obowiązuje do odwołania.
Wtorek (17 września), godz. 12:15
Koleje Dolnośląskie przywracają kolejne połączenia. Na tę chwilę zaplanowane są pociągi na odcinku Goerlitz - Gryfów Śląski i Jelenia Góra oraz w kierunku Świeradowa-Zdroju:
- Pierwszy pociąg z Gryfowa Śląskiego do Jeleniej Góry ruszy o 13:27
- Pierwszy pociąg z Jeleniej Góry rusza 14:33 do Świeradowa-Zdroju (do Orłowic, dalej komunikacja zastępcza)
- Pierwszy pociąg ze Zgorzelca rusza do Jeleniej Góry o 15:44
Wtorek (17 września), godz. 11:50
Zachodniopomorski śmigłowiec Bell 407 GXi Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie monitoruje - w ramach lotów obserwacyjnych - stan podtopień, zalania terenów zurbanizowanych i wezbrania rzek na Dolnym Śląsku. Jest jedną z 10 maszyn, które służą do patrolowania terenu. Rano na Dolny Śląsk wyruszyło ze Szczecina także 47 funkcjonariuszy Oddziału Prewencji Policji. Pomagają w powiecie oławskim.

Na Dolny Śląsk dotarli też dzisiaj m.in. żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Lokalne społeczności poszkodowane w powodzi wspiera obecnie ponad 2500 żołnierzy WOT z brygad z całego kraju.
Wtorek (17 września), godz. 11:20
Jak informują Wody Polskie, zbiornik Racibórz przyjął około 147 mln m3 wody, co stanowi ok. 79 proc. jego pojemności. "Zgodnie z prognozami hydro-meteorologicznymi oraz odczytami wodowskazów dopływ do zbiornika będzie malał – zbiornik przechwycił falę wezbraniową i piętrzy ją w sposób prawidłowy i zgodny z instrukcją gospodarowania wodą".
Zbiornik w Raciborzu Dolnym nie zostanie wypełniony w 100 proc. Trend na bezpośrednim dopływie do zbiornika jest malejący i sukcesywnie maleje. Teraz woda zostanie zmagazynowana, będziemy ją trzymać do czasu stabilizacji sytuacji powodziowej w regionie, później sukcesywnie zbiornik zostanie w sposób kontrolny opróżniony - mówi Linda Hofman, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki w Gliwicach.
Zbiornik w Mietkowie napełniony jest w 95 proc., w najbliższych godzinach planowane jest zwiększenie zrzutu.
Wtorek (17 września), godz. 11
Podjęliśmy decyzję o natychmiastowej pomocy finansowej dla dolnośląskich samorządów, które zostały poszkodowane przez powódź. Przeznaczamy na ten cel 20 mln zł i jest to pierwsza, doraźna pomoc - poinformował przed chwilą Paweł Gancarz, marszałek województwa dolnośląskiego.
Wtorek (17 września), godz.10:30
W zdewastowanym przez powódź Kłodzku trwa wielkie sprzątanie.
- Dziś ciężki sprzęt będzie zbierał to, co mieszkańcy wystawili na zewnątrz z zalanych mieszkań. Będziemy uzupełniać drogi tłuczniem, chować wyrwane przez wodę instalacje, w czwartek i piątek planujemy szacowanie szkód. Do końca tygodnia chcielibyśmy uporać z dostawą wody, która mamy nadzieję popłynie z kranów - wylicza Michał Piszko, burmistrz Kłodzka.
Wtorek (17 września), godz.10:15
Starosta Bolesławiecki Tomasz Gabrysiak poinformował dziś rano, że otwarto most przy ul. Mostowej. Ta ważna dla przeprawa została zamknięta w związku z bardzo wysokim poziomem wody w rzece Bóbr. Rzeka w poniedziałek (16 września) zalała miasto.

Wtorek (17 września), godz.9:40
Na wniosek wójtów i burmistrzów na terenie powiatu oławskiego zostało rozlokowanych 200 żołnierzy. 50 mundurowych zakwaterowanych jest na terenie miasta i gminy Jelcz-Laskowice, 50 kolejnych na terenie gminy Oława. W samym mieście do pomocy w walce z wielką wodą oddelegowano 100 żołnierzy. Aktualny stan Odry w Oławie, z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wynosi 720 centymetrów. Woda zaczęła zalewać drogę i posesję w dzielnicy Zwierzyniec Duży.
W związku z decyzją, jaka zapadła w poniedziałkowy wieczór o otwarciu jazu Oława - Lipki, droga wojewódzka numer 455 została zamknięta. Objazd do Oławy wyznaczony jest przez Minkowice Oławskie - Janików drogą nr 396.
Wtorek (17 września), godz. 08:45
Pojawia się coraz więcej informacji o szabrownikach grasujących na terenach dotkniętych powodzią.
- Otrzymałem w nocy od naszych ludzi w Kłodzku, ale to nie jest jedyne miejsce, informację o licznych przypadkach szabru i złodziejstwa - powiedział premier Donald Tusk podczas wtorkowego zebrania sztabu kryzysowego we Wrocławiu.
Przedstawiciel Komendy Głównej Policji poinformował z kolei, że jedna osoba zatrzymana z powodu szabrownictwa, a 12 przypadków podejrzeń o ten proceder nie zostało potwierdzonych.
Wtorek (17 września), godz. 08:30
- Według stanu na godzinę 6.00 stan alarmowy przekroczony był na 74 stacjach, a ostrzegawczy na 40. "Jeśli chodzi o aktualne przekroczenia stanu alarmowego to największe przekroczenie stanu alarmowego notowane jest na wodowskazie Krzyżanowice na Odrze to jest 453 cm, Kopice na Nysie Kłodzkiej 399 cm - informuje dyrektor Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju Paweł Przygrodzki.
Wtorek (17 września), godz. 06:45
W związku z otwarciem polderu zalewowego Oława-Lipki oławska policja poinformowała, że nastąpiło zamknięcie
- drogi wojewódzkiej nr 455 z Oławy w kierunku Jelcza Laskowic
- drogi wojewódzkiej nr 455 Hanna - Janików
Objazd do Oławy wyznaczony jest przez Minkowice Oławskie - Janików drogą nr 396.
Wtorek (17 września), godz. 06:30
Ogrom zniszczeń w klasztorze i kościele Franciszkanów w Kłodzku.
- Nasz klasztor i kościół został zalany. Woda sięgała pod sufit parteru klasztoru, w kościele woda jest na wysokości ambony, z budynku parafialnego widać tylko dach, mur klasztorny został zniszczony przez nurt rzeki. Woda więc osiągnęła prawie poziom, który był podczas powodzi tysiąclecia w 1997 roku. Nasi bracia są bezpieczni. Dzięki pomocy parafian przenieśli cenniejsze rzeczy na wyższe kondygnacje klasztoru. Mają zapasy żywności i wody. Powinny im wystarczyć na kilka najbliższych dni - informują Franciszkanie.

Wtorek (17 września), godz. 06:00
17 osób ewakuowali wczoraj z terenów zagrożonych powodzią policyjni lotnicy i ratownicy oraz strażacy na pokładzie dwóch policyjnych Black Hawków. Wśród potrzebujących natychmiastowej pomocy były m.in. osoby wymagające dializowania, jedna z zawałem i jedna z podejrzeniem zapalenia opon mózgowych. Każda z nich podjęta na dźwigu pokładowym została przetransportowana do szpitala w Kłodzku.

Wtorek (17 września), godz. 05:15
Tuż po północy wrocławski magistrat poinformował, że rozpoczął się zwiększony zrzut wody z Zapory Mietków do Bystrzycy. To oznacza, że "Zagrożone są osiedla Marszowice 1, Marszowice 2".
WIĘCEJ:
Poniedziałek (16 września), godz. 22:55
Potężny nurt rzeki Strzegomki (dopływ Bystrzycy), doprowadził do zawalenia się mostu pomiędzy miejscowościami Mietków i Wawrzeńczyce. Ważne połączenie drogowe z Mietkowa w stronę Katów Wrocławskich, Kostomłotów i Środy Śląskiej przestało istnieć.
Poniedziałek (16 września), godz. 22
Gmina Oława informuje, że Wody Polskie podjęły decyzję o otwarciu śluzy na polderze Oława-Lipki, w momencie gdy stan Odry w miejscowości Brzeg osiągnie poziom 620 cm. Po otwarciu śluzy zakładane będą na wałach Odry szandory - urządzenia odprowadzające nadmiar wody. Konsekwencją takiego działania będzie konieczność zamknięcia dróg Oława-Jelcz-Laskowice i Oława- Janików. Gmina będzie "informować mieszkańców o każdej z opisanych sytuacji niezwłocznie, po uzyskaniu informacji od podmiotów podejmujących decyzje w tym zakresie".
Na posiedzeniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Oławie zdecydowano o rozszerzeniu listy miejscowości, z których mieszkańcy będą musieli się ewakuować:
- Miasto Oława – Zaodrze oraz ulice wzdłuż brzegu rzeki Odra,
- Gmina Oława – Siedlce, Zakrzów, Ścinawa.
Setki mieszkańców Oławy pracuje przy napełnianiu worków, którymi umacniany jest wał przeciwpowodziowy na ul. Bażantowej. Wcześniej pracowali przy ul. Rybackiej.

Poniedziałek (16 września), godz. 20:45
Rzeka Bóbr zalała Bolesławiec.
"Uwaga mieszkańcy ulicy Spacerowej w Bolesławcu! W związku z zaistniałym zagrożeniem życia i zdrowia spowodowanym wystąpieniem powodzi na rzece Bóbr, zgodnie z decyzją nr 2/2024 Starosty Bolesławieckiego z dnia 14 września 2024 r. o ogłoszeniu alarmu przeciwpowodziowego, ogłaszam natychmiastową ewakuację" - poinformował prezydent Bolesławca Piotr Roman.
Poniedziałek (16 września), godz. 19:30
W Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu zwołane zostało posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem m.in. premiera Donalda Tuska i ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza. Premier ogłosił stan klęski żywiołowej obejmujący część województw dolnośląskiego.
Poniedziałek (16 września), godz. 18:45
Do końca dnia w południowej części województwa dolnośląskiego zapowiadane są lokalne opady deszczu do 15 mm. W południowo-zachodniej i zachodniej - do 10 mm, na pozostałym obszarze na poziomie 2-3 mm. W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie ma być duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Możliwe przelotne opady deszczu, głównie początkowo na południu regionu.
Poniedziałek (16 września), godz. 17:30
Trwa mobilizacja służb i mieszkańców przy polderze zbiornika suchego w Mysłakowicach. Trwa doszczelnianie przecieków u podstawy wału. Pomagają strażacy i żołnierze WOT.

Poniedziałek (16 września), godz. 16:45
Kamienna Góra nie odwołała alarmu, ale włodarze powiatu przyznają, że sytuacja się poprawia.
– Nie mogę powiedzieć, że zagrożenie minęło, ale jest dużo lepiej. Uspokoiła się sytuacja na zbiorniku w Krzeszówku koło Kamiennej Góry. To ważne bo rzeka Zadrna, do której wpada woda z tego zbiornika jest dopływem Bobru. Jeszcze w niedzielę woda napierała na tamę i mieliśmy różne myśli, ale w poniedziałek popołudniu widać już, że jest lepiej – mówi Andrzej Mankiewicz wicestarosta powiatu kamiennogórskiego.
Zobaczcie nagranie:

Poniedziałek (16 września), godz. 16
W Wałbrzychu zorganizowano hub pomocowy. W Hali Magazynowej przy ul. Stacyjnej 12 (niebieska hala) prowadzona jest zbiórka produktów z całej Polski. Następnie będą przekazywane na te obszary, gdzie pomoc jest niezbędna. Hub pomocowy działa w godzinach 7-19.
ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź.
- Robimy wszystko co w naszej mocy, aby pomóc przedsiębiorcom, których dotknęła powódź – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Dlatego w placówkach ZUS, na specjalnie oznaczonych stanowiskach obsługi klientów, przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą uzyskać informację o możliwych formach pomocy, w tym odroczenia terminu płatności składek, rozłożenia na raty należności z tytułu składek lub umorzenia należności z tytułu składek za osoby opłacające składki na własne ubezpieczenia – podkreśla rzeczniczka.
Poniedziałek (16 września), godz. 15:30
Most na rzece Piława pomiędzy Świdnicą, a Boleścinem (droga wojewódzka DW382) jest zamknięty w obu kierunkach.
- Jak wynika z informacji jakie dostaliśmy, przeprawa jest uszkodzona. Czekamy na kontrolę zarządcy drogi, który oceni stan techniczny mostu. Most nad Piławą w Pszennie (droga krajowa DK35) jest całkowicie przejezdny, jednak ruch jest bardzo utrudniony dlatego występują korki. To jeden z niewielu mostów na tej rzece, który nie jest zamknięty. Co do samej miejscowości, to dość duży obszar jest zalany - mówi mł. bryg. Łukasz Grzelak, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej PSP w Świdnicy.

Poniedziałek (16 września), godz. 13.10
Rozpoczęły się już procedury związane z wypłatą odszkodowań. Do jednej z największych ubezpieczalni w Polsce – PZU – 14 i 15 września wpłynęło ponad 3000 zgłoszeń szkód spowodowanych czynnikami pogodowymi. To blisko 9 razy więcej niż w typowy weekend. PZU informuje o wprowadzeniu uproszczonego trybu obsługi szkód.
- Należne wypłaty, wyliczone na podstawie wywiadów z poszkodowanymi i dostarczonych przez nich zdjęć, mogą być jeszcze tego samego dnia przekazane na ich konta. Już w niedzielę 15 września wypłaciliśmy pierwsze zaliczki naszym klientom – powodzianom – przekazuje PZU.
Ubezpieczyciele coraz częściej stosują uproszczoną procedurę w przypadku powodzi. Jak zgłosić szkodę w tym trybie?
W miarę możliwości zabezpiecz swoje mienie przed dalszym zniszczeniem.
Zrób zdjęcia uszkodzeń i spisz je (uprzątnięte rzeczy złóż w jednym miejscu, a jeśli musisz je wyrzucić, wcześniej je sfotografuj).
Zgłoś szkodę u ubezpieczyciela za pomocą drogi telefonicznej, mailowej lub innej, przewidzianej przez ubezpieczyciela (np. aplikacja). Jeśli masz już zdjęcia uszkodzeń, możesz sprzątnąć uszkodzone mienie. Ubezpieczyciel skontaktuje się i przekaże informacje o dalszych działaniach.
Poniedziałek 16 września - godz. 12.05
Z najnowszych informacji, które otrzymał burmistrz Gminy Paczków, wynika, że uszkodzenie tamy nie zmienia sytuacji powodziowej poniżej tego zbiornika. Wodę ma przejąć zbiornik Kozielno - zwane także Jeziorem Paczkowskim.
Z nieoficjalnych informacji, które uzyskaliśmy w Wodach Polskich, wiemy że sytuacja jest pod kontrola. Z powodu pęknięcia tamy przepustu (przelewu) ze zbiornika Topola do zbiornika Kozielno, trzeba będzie zwiększyć zrzuty wody z tego drugiego zbiornika. To oznacza wzrost poziomu Nysy Kłodzkiej w Paczkowie i kolejnych miejscowościach: Otmuchowie i Nysie.
Poniedziałek 16 września - godz. 11.30
PILNE! PEKŁA KOLEJNA ZAPORA NA DOLNYM ŚLĄSKU! Po tym jak w weekend została zniszczona zapora na zbiorniku w Stroniu Śląskim, w poniedziałek przed południem pękł przepust pomiędzy Zbiornikiem Topola (na Dolnym Śląsku) a Zalewem Paczkowskim. To spowoduje kolejną falę, która przejdzie Nysą Kłodzką w stronę opolskich miejscowości: Paczkowa, Otmuchowa i Nysy.
Tutaj znajduje się Zbiornik Topola na Dolnym Śląsku:
Poniedziałek 16 września - godz. 11.15
Zbiornik Racibórz Dolny jest wypełniony w ponad 30 procentach – poinformował wojewoda śląski Marek Wójcik. Racibórz Dolny to największy w Polsce suchy zbiornik przeciwpowodziowy, położony w dolinie Odry. - Zbiornik przyjął już 50 milionów metrów sześciennych wody – mówi wojewoda śląski. Dzięki tej budowli, można przejąć masy wody, które płyną do nas z górnego biegu Odry - w Czechach. To zapewnia bezpieczeństwo m.in. Wrocławiowi. Gromadzenie wody powoduje, że na Odrze nie połączą się fale napływające z Czech i te z naszej Kotliny Kłodzkiej, nie połączą się przed Wrocławiem.
Poniedziałek 16 września - godz. 10.30
Stopniowo ruch kolejowy na Dolnym Śląsku wraca do normy.
PKP PLK zamknęła linię kolejowej Wrocław-Sobótka-Świdnica.
Jak poinformowały KD: "pociągi będą dojeżdżać do stacji Kobierzyce, a na dalszym odcinku, do stacji Sobótka, organizujemy komunikację zastępczą". Linia w okolicach Rogowa Sobóckiego jest zalana. Na daną chwilę ewentualne otwarcie może nastąpić w późnych godzinach wieczornych. Autobusy obsłużą wszystkie przystanki pomiędzy tymi stacjami, o ile będzie możliwy do nich dojazd.
Od rana zaczęły kursować pociągi ze stacji Legnica do stacji Jawor.
Po godzinie 11:00 z Wałbrzycha pojedzie pierwszy pociąg do Jeleniej Góry. Najszybciej przywrócone zostaną połączenia na odcinkach (Wrocław Główny) Wałbrzych Główny - Jelenia Góra.
Dziś istnieje również szansa na przywrócenie połączeń ze Świdnicy do Bielawy przez Dzierżoniów, a także na odcinku Legnica - Jawor - Strzegom - Świdnica.
Aktualnie pracownicy Kolei Dolnośląskich wizytują ziemię kłodzką, aby ocenić, czy jest możliwa realizacja komunikacji zastępczej na odcinku Kłodzko - Kamieniec Ząbkowicki - Ziębice - Strzelin. Obecnie autobusy kursują wyłącznie na odcinku Ziębice - Strzelin. Jeśli autobusy będą miały możliwość dojazdu do Kłodzka Miasto (w zmienionej lokalizacji, w ramach dostępnych miejsc postoju), najszybciej zostaną uruchomione 17 września.
16 września na pewno nie zostaną przywrócone połączenia pomiędzy Jelenią Górą - Gryfowem Śląskim, Gryfowem Śląskim i Świeradowem-Zdrojem, Jelenią Górą i Szklarską Porębą.
Nie ma też możliwości realizacji połączeń autobusowych na liniach z Kłodzka do Międzylesia/Lichkova, Stronia Śląskiego i Kudowy-Zdroju. Pomiędzy Jelenią Górą a Gryfowem Śląskim ruch jest możliwy do realizacji (linia jest przejezdna), jednak dojście do przystanków jest uniemożliwione.
- Na daną chwilę nie da się również zagwarantować drużyn trakcyjnych i handlowych ze względu na ich sytuację związaną z powodzią. M.in. z tych powodów ruch nie będzie przywrócony 16 września - informują KD.
Poniedziałek 16 września - godz. 9.45
W nocy z niedzieli na poniedziałek masy wody płynące Bobrem, wlały się m.in. do Wlenia i Lwówka Śląskiego. Więcej informacji poniżej:
Poniedziałek 16 września - godz. 9.00
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej odwołał alerty pogodowe dla Dolnego Śląska. Oznacza to koniec ulew i przybierania wody rzek. Mimo to, dla całego województwa wciąż obowiązuje najwyższy, trzeci stopień alarmu hydrologicznego. Najnowsze prognozy pogody wskazują, że od wtorku w regionie będzie słoneczna pogoda.
Poniedziałek 16 września - godz. 7.30
Koleje Dolnośląskie informują: sytuacja w wielu miejscach jest bardzo zła. Dużo pociągów jest odwołanych, część ma skrócone relacje. Poniżej linie wyłączone z użytkowania w tym momencie (na czerwono):

Więcej informacji:
Poniedziałek 16 września - godz. 7.00
Wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń dla RMF FM: - Do tej pory na Dolnym Śląsku ewakuowano 3194 osoby, ale ta liczba wciąż ulega zmianie, bo rzeki zalewają kolejne miejscowości.
Poniedziałek 16 września - godz. 6.00
Zamknięto drogę wjazdową do Lwówka Śląskiego, ustawiono na niej specjalne zapory. Kolejny raz zwiększono zrzut wody na zaporze w Pilchowicach. Wcześniej woda zaczęła się tam już przelewać górą przez zaporę.
Poniedziałek 16 września - godz. 5.00
Czasowo woda zablokowała drogę nr 3 Jelenia Góra - Szklarska Poręba w miejscowości Wojcieszyce. Droga była zalewana przez wodę.
Poniedziałek 16 września - godz. 3.05
W Lwówku Śląskim trwa ewakuacja ul. Granicznej. Burmistrz miasta Dawid Kobiałka apeluje o pomoc:
"Zaczęło się! Brakuje ludzi, worków i piasku. Jeśli możecie przyjechać pomóc fizycznie lub macie busa, worki lub piasek, to proszę, przyjedźcie na parking z tyłu urzędu gminy"
Poniedziałek 16 września - godz. 2.30
Wleń zalany. Zrzut z zapory Pilchowice na rzece Bóbr nie pomógł, woda zaczęła się przelewać.
"Przegraliśmy walkę z wielką wodą. Woda przelała się przez wały za Ośrodkiem Sióstr Elżbietanek. Powoli będzie zalewała miasteczko. Niestety, tutaj jej nie powstrzymamy. Dziękuję wszystkim, którzy tak dzielnie walczyli. Woda będzie jeszcze w kranach przez około 8 godzin. Niestety, agregat na ujęciu wody jest zalany i nie zasili pomp. Jutro będziemy starali się zapewnić prowiant i wodę" - napisał w mediach społecznościowych Artur Zych, burmistrz miasta Wleń.
Poniedziałek 16 września - godz. 1.40
Fala powodziowa, która przeszła przez Kłodzko, nie oszczędziła klasztoru franciszkanów.

Poniedziałek 16 września - godz. 1.10
Trwają akcje ratunkowe w dwóch wsiach powiatu kłodzkiego. W Gorzuchowie woda porwała busa, w którym znajdowały się 2 osoby, a w Gołogłowach - samochód osobowy z 4 osobami w środku. O zdarzeniach poinformował portal Remiza.pl.
Poniedziałek 16 września - godz. 00.50
W Gminie Sobótka zajęcia szkolne w szkołach podstawowych zostały odwołane (i wraz z nimi dowozy uczniów do szkół). Dzieci mogą skorzystać z oferty świetlic czy zajęć opiekuńczych. Przedszkola działają normalnie.
Zamknięte z powodu zalania są drogi: Rogów Sobócki - Sobótka, Żerzuszyce - Strachów oraz Sobótka - Jordanów.
Poniedziałek 16 września - godz. 00.10
Oława. Trwają przygotowania do ewakuacji zagrożonych miejscowości: Stary Górnik, Stary Otok oraz osiedla Zwierzyniec w Oławie. Dziś w nocy dla ruchu ma zostać zamknięta również ulica Bażantowa w Oławie.
*****
Niedziela 15 września - godz. 23.10
Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk ogłosił alarm przeciwpowodziowy dla Wrocławia. Oznacza to m.in. całodobowy monitoring wałów, kontrolę i zabezpieczenie przepustów, zamknięcie przejazdów wałowych.
- Podwyższamy wał na Kozanowie i Opatowicach. Rozpoczynamy stawianie szandorów czyli dodatkowego zabezpieczenia wzdłuż Kanału Miejskiego od Jazu Psie Pole do Mostu Trzebnickiego - powiedział prezydent Jacek Sutryk.
Więcej o sytuacji we Wrocławiu piszemy tutaj:
Niedziela 15 września - godz. 22.30
Władze Wrocławia uruchamiają punkt zbiórki rzeczy dla poszkodowanych przez powódź na stadionie Tarczyński Arena Wrocław. Będzie czynny od poniedziałku (16 września). Będzie można tam przynosić: wodę butelkowaną, żywność z przedłużonym terminem przydatności (konserwy, makaron, ryż, słodycze) oraz środki czystości (zwłaszcza rzeczy niezbędne do higieny osobistej – papier toaletowy, mydło, szczoteczki i pasta do zębów, podpaski).
Niedziela 15 września - godz. 22.20
Centrum Zarządzania Kryzysowego Wrocławia poinformowało, że od godz. 20 obowiązuje alarm przeciwpowodziowy na terenie miasta Wrocławia dla wszystkich rzek (Odra, Oława, Ślęza, Bystrzyca i Widawa) w związku z wystąpieniem opadów deszczu oraz niekorzystną prognozą hydrologiczną.
Niedziela 15 września - godz. 22.00
Gmina Siechnice ogłosiła pogotowie przeciwpowodziowe na obszarze osiedla Radwanice oraz sołectw: Groblice-Durok, Kotowice, Trestno-Blizanowice, Mokry Dwór, które są bezpośrednio zagrożone powodzią. Do miejscowości: Trestno, Blizanowice, Kotowice zostały dostarczone dodatkowe partie piasku oraz worków przeciwpowodziowych.
Niedziela 15 września - godz. 21.10
Władze Wrocławia poinformowały, że od jutra (poniedziałek) będą wydawane worki z piaskiem.
"Wiemy, że niektórzy z Państwa potrzebują worków i piasku, by zabezpieczyć własne garaże, ponieważ w przypadku stanów alarmowych na rzekach w budynkach położonych w ich pobliżu dochodzi np. podchodzenia wód gruntowych albo budynki położone są w obniżeniu i ktoś obawia się zalania np. podziemnego garażu. Dla takich osób przygotowaliśmy worki i piasek na terenie ZDiUM przy ulicy Długiej." Szczegółowe informacje znajdziecie tutaj:
Niedziela 15 września - godz. 20.40
Złotoryja. Stan rzeki Kaczawy wynosi 390 cm. Zamknięte zostały ulice: 3 Maja i Garbarska. Służby podają, że niedługo zamknięta zostanie także ulica Chojnowska.
Niedziela 15 września - godz. 20.30
Komunikat Wód Polskich
"Zbiorniki retencyjne Topola i Kozielno na Nysie Kłodzkiej przekroczyły dzisiaj maksymalne poziomy piętrzenia. Brakuje pełnej możliwości sterowania limitami zrzutów wody z tych obiektów. Obecnie przepuszczają maksymalne ilości wody, które następnie dopływają do zbiornika Otmuchów. Na zbiornikach Sobieszów, Cieplice i Mysłakowice sytuacja krytyczna. W Sobieszowie i Cieplicach woda płynie przelewami powierzchniowymi. W Mysłakowicach obsługa podejmuje wzmożone próby sterowania urządzeniami hydrotechnicznymi. Zbiornik Mirsk jeszcze piętrzy.**Na zbiornikach Krzeszów I i II** na potoku Zadrna obsługa obiektu robi wszystko, żeby nie doszło do stanu krytycznego i przelania się wody przez przelewy powierzchniowe. Póki co udaje się tego uniknąć, ale przy tak olbrzymim naporze wód nie wiadomo na jak długo."
Niedziela 15 września - godz. 19.40
Schronisko dla bezdomnych zwierząt przy ul. Półwiejskiej w Kłodzku jest pod wodą.
- To były straszne chwile, ale udało się. Wszystkie zwierzęta żyją – mówi Katarzyna Sowa, szefowa fundacji „Pod Psią Gwiazdą”, która prowadzi schronisko w Kłodzku. - Większe psy puściliśmy wolno, tylko tak miały szanse na przeżycie. Cały czas relacjonowaliśmy naszą tragiczną sytuację i to przyniosło skutek. Ludzie ruszyli nam na pomoc. Wszyscy nasi podopieczni w liczbie kilkudziesięciu zostali wywiezieni do schronisk we Wrocławiu i Lesznie.
Niedziela 15 września - godz. 19.20
Ulicami Wałbrzycha płyną rwące potoki. Zła, a miejscami krytyczna, sytuacja jest w miejscowościach powiatu wałbrzyskiego: Walimiu, Mieroszowie, Jedlinie, Głuszycy, Witkowie, Czarnym Borze, Jaczkowie, Chwaliszowie i Starych Bogaczowicach. O sytuacji w tym rejonie przeczytacie nawalbrzych.naszemiasto.pl
Niedziela 15 września - godz. 19.05
Ewakuacja w Lwówku Śląskim. Mieszkańcy tego miasta są transportowani do hali sportowej przy Szkole Podstawowej Nr 2. Mieszkańcy Soboty mogą ewakuować się do kościoła parafialnego w Sobocie.
Niedziela 15 września - godz. 18.55
O sytuacji na Dolnym Śląsku rozmawiano dziś po południu podczas posiedzenia ogólnokrajowego sztabu kryzysowego w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.
- W Kotlinie Kłodzkiej śmigłowce ewakuują ludność, bo inny sposób ewakuacji jest w tej chwili niemożliwy - powiedział wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. - Kotlina Kłodzka, Stronie Śląskie to miejsca, które wymagają największego wsparcia. Uruchomione są wszystkie siły i środki, zarówno straży pożarnej, policji, jak i wojska. Uruchomione są śmigłowce, które ewakuują ludność z Kotliny Kłodzkiej, Stronia Śląskiego. Inny sposób ewakuacji jest na ten moment niemożliwy. Doszło do zerwania mostów, trudnych momentów w ochronie tam czy wałów, przelewania się przez tamy, czy przerwania tamy w Stroniu Śląskim.
- Zniszczona przez powódź infrastruktura zostanie odbudowana ze środków MSWiA na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Chcę zapewnić obywateli i samorządowców, że będziemy odbudowywali każdy most, każdy zniszczony obiekt infrastrukturalny - mówił minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak. - Gdy skończy się czas ratowania, będzie czas odbudowy.
Źródło: PAP
Niedziela 15 września - godz. 18.45
W tej chwili na Dolnym Śląsku blisko 70 tys. odbiorców nie ma prądu. W regionie pracuje 500 żołnierzy WOT oraz jednostki wojskowe.
- Mamy sygnały o tym, że potrzebne są amfibie, ale to wojsko zdecyduje, czy można ich użyć ponieważ przy bardzo wartkim nurcie amfibia nie popłynie. Do dyspozycji są też śmigłowce - przekazuje wojewoda dolnośląski.
Niedziela 15 września - godz. 18.40
Bartosz Wojciechowski, rzecznik prasowy Wojewody Dolnośląskiego:
- Tama w Stroniu Śląskim została rozerwana. Fizycznie rozerwana. Budynki runęły, nie wiemy ile, część zabrała woda. Nie mamy informacji o ofiarach, ale tam sytuacja jest dramatyczna. Miasto jest zupełnie odcięte od świata i zdewastowane, bo cała masa wody runęła na zabudowania.
Zdjęcia ze Stronia Śląskiego obejrzycie TUTAJ - KLIK!
Niedziela 15 września - godz. 18.35
Napływ wody po kaskadowym zrzucie wody z zapory w Pilchowicach cały czas się będzie zwiększał z 350 m3/s aż do 750 m3/s. Największa fala zapowiada się ok. godz. 23.
Niedziela 15 września - godz. 18.30
Gryfów Śląski. O godzinie 17 most został całkowicie zalany. Pod wodą także Olszyna Średnia i Olszyna Dolna. Poziom wody w Kwisie wciąż rośnie.
Niedziela 15 września - godz. 18.25
Droga krajowa numer 33 w miejscowości Roztoki (pomiędzy Międzylesiem a Domaszkowem) została odblokowana - podaje GDDKiA.
Niedziela 15 września - godz. 18.20
Tama w Zagórzu Śląskim - nagranie z godz. 16.40:
Niedziela 15 września - godz. 18
Polski serwis pożarniczy remiza.pl informuje o przerwaniu wału w miejscowości Jarnołtówek (woj. opolskie, powiat nyski). Zagrożona jest tama, która może zostać zniszczona. Służby proszą mieszkańców żeby się ewakuowali.
Niedziela 15 września - godz. 17.45
Bolesławiec. Decyzją GDDiKA we Wrocławiu, do czasu przejścia fali powodziowej przez Bolesławiec, zamknięto most przy ul. Zgorzeleckiej. Sprzęt budowlany i zbrojenia nowych podpór (trwa budowa drugiej nitki mostu) zostały już całkowicie zalane. Woda zbliża się do pierwszych domów ulicy Zabobrze w Bolesławcu. PKS Bolesławiec zawiesił komunikację w obsługiwanym przez siebie powiecie lwóweckim.
Niedziela 15 września - godz. 17.40
We Wleniu woda zalała boisko.
Niedziela 15 września - godz. 17.35
Prezydent Miasta Jeleniej Góry Jerzy Łużniak zaapelował do mieszkańców:
"Prosimy o przygotowanie się do ewakuacji mieszkańców ulic: Lwówecka, Anieli Krzywoń, Grunwaldzka do wysokości ZSE, Osiedle Robotnicze, Pijarska, Wiejska, Wiosenna, Jordana, Chłopska, Lotnictwa, Batalionów Chłopskich."
Niedziela 15 września - godz. 17.30
Intensywne opady deszczu spowodowały zalanie drogi krajowej numer 8 w miejscowości Wilków Wielki (między Niemczą a Łagiewnikami). Droga została zablokowana, wprowa