W informacji otrzymanej przez portal polskatimes.pl z Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia wskazano, iż ze 107 zgłoszonych podejrzeń zakażenia małpią ospą:
- 53 zostało potwierdzonych (20 pacjentów przebywa w szpitalu, 33 zostało wypisanych ze szpitala po upływie okresu zakaźności),
- 1 prawdopodobny (pacjent wypisany ze szpitala po upływie okresu zakaźności),
- 47 zostało wykluczonych,
- 6 jest w trakcie badania.
- 91 osób ze styczności z przypadkami dodatnimi i podejrzanymi objętych jest nadzorem epidemiologicznym, zaś 12 objęto kwarantanną.
Dane opierają się na komunikacie Głównego Inspektora Sanitarnego z niedzieli, do poniedziałku nie potwierdzono żadnego nowego przypadku, pojawiło się jedno zgłoszenie podejrzenie zakażenia.
WHO: Małpia ospa to globalne zagrożenie
W sobotę wieczorem dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus poinformował, że WHO uznała małpią ospę za „globalne zagrożenie dla zdrowia”.
Szef Organizacji powiedział, że na całym świecie zdiagnozowano ponad 16 tys. zakażeń tą chorobą w 75 państwach. Pięć osób zmarło z powodu małpiej ospy.
W Polsce pierwszy przypadek potwierdzono 10 czerwca.
Symptomy choroby mogą łudząco przypominać ospę wietrzną, dlatego warto zwrócić uwagę na pojawienie się swędzącej wysypki na ciele, gorączki i ogólnego osłabienia organizmu.
td
