Mateusz Morawiecki: Mamy prawo kształtować swój wymiar sprawiedliwości zgodnie ze swoimi tradycjami

Leszek Rudziński AIP
AFP/EAST NEWS
Podczas, gdy na ulicach Warszawy setki osób protestowało przeciwko rządowym zmianom w funkcjonowaniu Sądu Najwyższego, premier Mateusz Morawiecki gęsto tłumaczył się w Strasburgu z reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości. - Nie można dyktować krajom członkowskim warunków praworządności - przekonywał premier.

Dzisiejsza debata Parlamentu Europejskiego, w której brał udział szef polskiego rządu, poświęcona była rozważaniom na tem przyszłości Europy. Jednak niemal natychmiast zdominował ją temat praworządności w Polsce.

Po zakończeniu serii pytań przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani, na wspólnej konferencji z szefem polskiego rządu podziękował temu drugiemu za przyjęcie zaproszenia na obrady europarlamentu.

Podkreślił, ze jeszcze przed ich rozpoczęciem rozmawiał z polskim premierem i udało im się dojść do porozumienia w wielu kwestiach, m.in. obronności. Dodał, że kwestia polskiej praworządności nadal będzie tematem poruszanym w instytucjach europejskich.

W odpowiedzi premier Morawiecki oświadczył, że zawsze odpowie na tego typu zaproszenia. - Między Polską a Parlamentem Europejskim jest bardzo wiele wspólnego (...) Gdyby nie to, że niektórzy posłowie trochę nie bardzo rozumiejąc specyfikę wychodzenia z postkomunizmu i zmianę, poprawę efektywności wymiaru sprawiedliwość, to ta debata jeszcze bardziej spełniłaby moje oczekiwania i myślę, że byłaby jeszcze bardziej owocna. Cieszę się, że to w sumie w dużym stopniu miało miejsce - mówił Morawiecki.

Wcześniej przez prawie trzy godziny szef polskiego rządu odpowiadał na pytania i zarzuty eurodeputowanych.

Przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Manfred Weber pytał, m.in. dlaczego polski rząd „zwalnia sędziów ze względu na ich poglądy polityczne”. - Lech Wałęsa powiedział ostatnio, że w latach 80. nie było wolności bez solidarności, dziś nie ma wolności bez praworządności. Praworządność leży u podstaw Polski i Polaków. Europa nie odwróci się od Polaków. Jeśli polski rząd nie chce zachowywać polskich osiągnięć, Europa pomoże - mówił polityk.

Z kolei przewodniczący liberałów Guy Verhofstadt podkreślał, że „poddanie sędziów kontroli politycznej nie jest częścią europejskich wartości”. Natomiast Róża Thun z PO zaapelowała do szefa rządu, aby wycofał ustawę o SN.

W obronie premiera stanął Ryszard Legutko z PiS. - Tematem pana wystąpienia była przyszłość Europy, ale tak naprawdę nikt nie jest nią zainteresowany (...) Ta Izba jest całkowicie odporna na argumenty - dodał.

W swoim wystąpieniu końcowym premier podziękował europosłom za wszystkie głosy, także te krytyczne. - Myślę, że część z państwa przekonałem, że mamy prawo do reformowania wymiaru sprawiedliwości, systemu podatkowego, spraw wewnętrznych. To są kompetencje krajów członkowskich. Dzięki temu wzmacniamy jeden z kluczowych krajów UE - tłumaczył. Dodał, że Polska i pozostałe kraje członkowskie są „w kwestii wartości po jednej stronie”. - Ale na pewno nie można dyktować krajom członkowskim warunków praworządności. Systemy są bardzo różne i trzeba brać pod uwagę różnice tych systemów - mówił premier.

EBS/x-news

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 114

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
PRafo SŁURZY ELYCIE interPRetyNOKRETYNOkreTACJI CIEMneGO SUWERENA DO ZYSSKU ESTaBLIŚ MĘTA W LIBER TENCZOWEJ TODZE PO BIERUCIE.
s
slepakostka
W dniu 06.07.2018 o 12:30, Samanta Blumstein napisał:

Racja ! Na pierwszy ogień powinie wylecieć mini-ster od sprawiedliwości , który w zemście za śmierć tatusia zaangażował prawie cały system swojego ministerstwa , oczywiście na nasz koszt.


Jeśli ktoś by z mojej rodziny umarł z przyczyny błędu lekarskiego to poruszyłbym niebo i ziemię aby ten kto przyczynił sie do śmierci mojego członka rodziny odpowiedział karnie za błąd tak to działa w cywilizacji łacińskiej. Na każdym odcinku życia zawodowego czy prywatnego każdy odpowiada za swoje błędy oprócz kilku kast.
s
slepakostka
W dniu 06.07.2018 o 12:21, Samanta Blumstein napisał:

a miała być dobra zmiana , po co więc wracasz do przeszłości skoro terazniejszość jest taka sama ?

To jest dobra zmiana, może dla ciebie nie ale dla wielu tak. Za dwa lata idź na wybory i głosuj mniej nadzieje że burdel wróci
A tymi dwoma tylko przykładami pokazuję ci jaka jest krucha ta postkomunistyczna konstytucją można ją "gwałcić" gdzie się tylko da
S
Samanta Blumstein
W dniu 06.07.2018 o 12:25, slepakostka napisał:

Sąd Najwyższy uniewinnił we wtorek w sprawie dyscyplinarnej sędziego Mirosława Topyłę od zarzutu kradzieży 50 zł. Tym samym zmienił wyrok sądu dyscyplinarnego I instancji, który usunął Topyłę ze stanu sędziowskiego w związku z tym zarzutem. Na ocenę Sądu Najwyższego wpłynęła m.in. dotychczasowa opinia o sędzim, jako o osobie sumiennej, wobec której nie formułowano wcześniej zarzutów."Wywalić na zbity ryj tych wszystkich kolesi

Racja ! Na pierwszy ogień powinie wylecieć mini-ster od sprawiedliwości , który w zemście za śmierć tatusia zaangażował prawie cały system swojego ministerstwa  , oczywiście na nasz koszt. 

s
slepakostka
Sąd Najwyższy uniewinnił we wtorek w sprawie dyscyplinarnej sędziego Mirosława Topyłę od zarzutu kradzieży 50 zł. Tym samym zmienił wyrok sądu dyscyplinarnego I instancji, który usunął Topyłę ze stanu sędziowskiego w związku z tym zarzutem. Na ocenę Sądu Najwyższego wpłynęła m.in. dotychczasowa opinia o sędzim, jako o osobie sumiennej, wobec której nie formułowano wcześniej zarzutów."
Wywalić na zbity ryj tych wszystkich kolesi
S
Samanta Blumstein
W dniu 06.07.2018 o 12:18, slepakostka napisał:

Dobre, jak podwyższano wiek emerytalny z 60 na 67 dla Polaków którzy umówili się z państwem polskim że po 60 roku życia państwo będzie wypłacać im emerytury to wtedy prawo mogło działać wstecz lub jak rząd Peło ukradł nam naszą klasę z prywatnych kont emerytalnych to też prawo mogło działać wstecz, kuźwa co za hipokryzja.

a miała być dobra zmiana  , po co więc wracasz do przeszłości skoro terazniejszość jest taka  sama ?

S
Samanta Blumstein
W dniu 06.07.2018 o 12:10, slepakostka napisał:

Hej, komuszki wiedziałem że tu jeszcze jesteście już niedługo Polska zostanie wyczyszczona z bolszewi postkomunistycznej.

Czyżby pislam się zwijał razem z piotrowskimi i swieczkowskimi ?   :P

s
slepakostka
W dniu 05.07.2018 o 06:55, Samanta Blumstein napisał:

Podstawowa zasada prawna w demokracji - PRAWO NIE DZIAŁA WSTECZ - tak więc obecna Prezes SN powinna pozostać na stanowisku . Ty o tym nie musisz wiedzieć , bo ciebie obowiązuje prawo rabina Kalksteina. :P


Dobre, jak podwyższano wiek emerytalny z 60 na 67 dla Polaków którzy umówili się z państwem polskim że po 60 roku życia państwo będzie wypłacać im emerytury to wtedy prawo mogło działać wstecz lub jak rząd Peło ukradł nam naszą klasę z prywatnych kont emerytalnych to też prawo mogło działać wstecz, kuźwa co za hipokryzja.
s
slepakostka
Hej, komuszki wiedziałem że tu jeszcze jesteście już niedługo Polska zostanie wyczyszczona z bolszewi postkomunistycznej.
G
Gość
Gdy ją przeczytasz uważniej to i Ci zdawać przestanie. Życzę powodzenia.
a
ank
Coś mi się zdaje, że obowiązująca Nas Konstytucja została skopana, bo ciągle wszyscy mamy problemy z jej interpretacją. Tworzący ją zapomnieli na koniec jej zapisać Artykuł mówiący o tym: o czym nie mówi Konstytucja to powinno mówić Niższe Prawo Stanowione łącznie z Prawem Zwyczajowym i Prawami Natury. I na tym koniec. Mamy co mamy. Co człowiek to inna interpretacja i TAK TO JEST.
n
nie wiele żle
słownik
z
z za światów - MURY
On natchniony i młody był, ich nie policzyłby nikt
On im dodawał pieśnią sil, śpiewał, że blisko już świt
Świec tysiące palili mu, znad głów unosił się dym
Śpiewał, że czas, by runął mur, oni śpiewali wraz z nim

Wyrwij murom zęby krat
Zerwij kajdany, połam bat
A mury runą, runą, runą
I pogrzebią stary świat!

Wkrótce na pamięć znali pieśń i sama melodia bez słów
Niosła ze sobą starą treść, dreszcze na wskroś serc i dusz
Śpiewali wiec, klaskali w rytm, jak wystrzał poklask ich brzmiał
I ciążył łańcuch, zwlekał świt, on wciąż śpiewał i grał

........................................................... pan systemu nie ma zdania?
m
można stwierdzić
że Michaelowi Jacksonowi zabrakło nie wiele aby stać się Białym

Gdyby nie tragiczny wypadek !
A
A Ty skad sie zerwales?
Ty bronisz konstytucję którą PRL lub Kwaśniewskiego
może tą nową co ma nastąpić według PiS?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
Wróć na i.pl Portal i.pl