TikTok na celowniku amerykańskich służb
Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie portalu wPolityce w związku z toczącą się w Stanach Zjednoczonych debatą nad zakazem działalności TikToka w tym kraju. Przypomnijmy, że TikTok został stworzony i jest zarządzany przez prywatną chińską firmę. Nie oznacza to jednak, że nie pozostaje ona pod kontrolą chińskiego rządu i Komunistycznej Partii Chin.
Amerykańskie służby bezpieczeństwa obawiają się, że chińskie władze mogą wykorzystać dane użytkowników TikToka dla własnych celów politycznych. Ostatnio wiele amerykańskich instytucji, zarówno federalnych, jak i stanowych, zakazało swoim pracownikom korzystania z tej aplikacji na służbowych urządzeniach mobilnych.
Media społecznościowe a młodzież
Portal również przypomina o wyzwaniach TikToka, które nie tylko są bezsensowne, ale często okazują się niebezpieczne. Przykładem może być wyzwanie polegające na rywalizacji o to, kto weźmie więcej leków antyhistaminowych, które są stosowane w przypadkach alergii, co skończyło się śmiercią jednego nastolatka.
Jednak nie tylko TikTok wpływa na nasze postrzeganie świata i zdolności poznawcze. – Era mediów społecznościowych spowodowała infantylizację przestrzeni informacyjnej, która z miejsca wymiany opinii stała się walką o atencję. Media społecznościowe spowodowały gwałtowny spadek zdolności skupienia uwagi na jednej rzeczy – mówi Eliasz Grubiński, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa Fundacji Instytutu Wolności, cytowany przez wPolityce.
Czy należy ograniczyć nieletnim dostęp do mediów społecznościowych?
Wyniki ankiety świadczą o dużej nieufności Polaków do mediów społecznościowych, szczególnie w odniesieniu do ich wpływu na dzieci i młodzież. Jedynie 7 proc. badanych uważa, że jest on pozytywny, a 13 proc. sądzi, że nie mają one szczególnego wpływu na nieletnich. 66 proc. ankietowanych uznało, że wpływają one negatywnie.
Niemal tyle samo ankietowanych, bo 61 proc., opowiedziałoby się za przepisami ograniczającymi dostęp nieletnim do tego typu mediów. Przeciw takim rozwiązaniom opowiedziało się 22 proc. badanych.
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie Polaków. W badaniu wzięło udział 1061 osób.

Źródło: PAP, wPolityce