Spis treści
Piwo istniało od zawsze
Słowo "piwo" ma swoją długoletnią historię i w zasadzie istnieje od początku istnienia słowiańskich języków. W naszej kulturze językowej słowo to pochodzi od czasownika "pić". Oznacza to, że niegdyś piwem nazywany był każdy napój, który się piło.
Nie sama etymologia wskazuje jednak na fakt, iż piwo istnieje, tak naprawdę, od zawsze, bo ten złocisty trunek rzeczywiście był znany już tysiące lat temu i jest jednym z najstarszych napojów produkowanych przez człowieka.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Najwcześniejsze dowody na warzenie piwa pochodzą z około 3500-2900 roku przed naszą erą. Starożytne dowody na warzenie tego alkoholu zostały znalezione w Iranie, a według niektórych źródeł jest to nawet V tysiąclecie przed naszą erą.
Pierwszy zapis związany z piwem wiąże się z sumeryjskim wierszem z Mezopotamii poświęcony czci Ninkasi, czyli patronki warzenia piwa. Przy okazji zawiera też najstarszy zachowany przepis, który wskazuje na produkcję z chleba jęczmiennego.
Co ciekawe, w Chinach - gdzie źródła datuje się na około pięć tysięcy lat temu, piwo warzono z jęczmienia i innych zbóż.
Jakby tego było mało, Sumerowie czy Egipcjanie tworzyli słomki np. z trzciny, by swobodnie wypić swoje piwa.
Najmocniejsze piwo niczym śliwowica
Piwo kojarzy nam się z delikatnym alkoholem. Dla niektórych nie ma nic złego w jednym lub dwóch piwkach podczas wyjścia ze znajomymi. Są jednak na świecie takie piwa, po których wypiciu dwóch buteleczek moglibyśmy nie pamiętać, jak minęła nam miniona noc, a trzeźwienie po piwie będzie trwało bardzo długo.
Konkretnie mowa tutaj o piwie Snake Venom, które zostało stworzone w 2017 roku przez szkocki browar Brewmeister. To "piwko" sprzedawane jest w butelkach 330 ml i ma aż 67,5% mocy, czyli mniej więcej tyle, co śliwowica!
Jak zdobywa się taką moc? Piwo warzy się z wędzonego i torfowego słodu przy użyciu dwóch odmian drożdży oraz jednego piwa i jednego szampana. Po procesie fermentacji jest kilkakrotnie zamrażany, a kryształki lodu są usuwane, co sprawia, iż alkohol się koncentruje. Dodatkowo i tak wzmacnia się je alkoholem.
"Nie ponosimy odpowiedzialności za ryzyko, które możesz podjąć i nie zachęcamy Cię do bycia twardzielem!" - czytamy w jednym z internetowych sklepów, gdzie można nabyć ten trunek.
Piwo stworzyło Księgę Rekordów Guinnessa
Tak jak wszyscy wiedzą, czym mniej więcej jest piwo, tak prawdopodobnie każdy chociaż raz słyszał o Księdze Rekordów Guinnessa. Okazuje się, że mają one ze sobą bardzo wiele wspólnego.
Księga została bowiem wymyślona przez Hugh Beavera - dyrektora wykonawczego Guinness Brewing Company, czyli znanego browaru i właśnie z nim, poniekąd, powiązany jest powód utworzenia Księgi Rekordów Guinnessa.
Pomysł zrodził się, gdy Beaver pomyślał, iż warto byłoby stworzyć miejsce, w którym bywalcy pubów i barów mogliby rozstrzygać spory dotyczące konkretnego niecodziennego zjawiska.
Wypij piwo ze swoim pupilem
Rzekło się mówić, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Okazuje się, że może być również najlepszym kompanem do butelki piwa. Wszystko za sprawą jednej z marek w Stanach Zjednoczonych, która stworzyła specjalne piwo dla psów - Bowser Beer.
Jest to produkt warzony specjalnie dla psów i jest bezalkoholowy. Psie piwo zawiera natomiast takie składniki jak bulion wołowy czy słód jęczmienny.
Piwo to może być nawet wskazane dla naszych czworonogów, ponieważ nie tylko zawiera prawdziwe mięso przeznaczone dla ludzi, ale też jest bogate w witaminę B, co pozwala zadbać o lśniącą sierść, a w dodatku zawiera glukozaminy dla zdrowych stawów naszych pupili. Brzuch piwny raczej im nie grozi!
Butelki piwa sprzedawane są w wielkości 12 uncji, czyli 360 mililitrów.
Piwo spowodowało rozwój cywilizacji
Jakie wynalazki można uznać za kluczowe dla rozwoju cywilizacji, który sprawił, że jesteśmy w obecnym miejscu? Koło? Pismo? Pieniądze? Komputery? Otóż niektórzy uważają, że - nie inaczej - piwo!
Konkretniej ma to być chleb i piwo - tak uważać ma jeden z profesorów Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis - Charlie Bamforth. Mężczyzna, którego cytował "Scientific American" uważa, iż "piwo jest podstawą współczesnej cywilizacji statycznej".
Naukowiec wyjaśnia to w ten sposób, że odkrycie chleba i piwa zachęciło wczesnych koczowniczych ludzi do osiedlania się, co pośrednio przez lata doprowadziło do rozwoju całych społeczeństw.
rs
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?