Młode pokolenie Schumana z Trójmorza nie chce Unii Europejskiej jako superpaństwa

Prof. Zbigniew Krysiak
Wydarzeniem relacjonowanym intensywnie przez liczne media w ostatnich dniach stało się „Forum Młodego Pokolenia Schumana w Trójmorzu” (Trimarium Schuman’s Young Generation Forum, TSYG) w Krasiczynie na Podkarpaciu koło Przemyśla. Wzięło w nim udział około 150 młodych aktywnych społecznie przedstawicieli prawie wszystkich krajów Trójmorza, a wśród nich byli między innymi przedstawiciele Słowenii, Chorwacji, Węgier, Bułgarii, Rumunii, Austrii, Słowacji, Polski, Litwy, Ukrainy, Białorusi, a także zaproszeni goście z innych krajów Europy takich jak Holandia, Belgia i Gruzja. Forum odbywało się w roku rozpoczynającym obchody 60 rocznicy śmierci Roberta Schumana.

Zadaniem tej inicjatywy jest integrowanie i budowanie wspólnoty aktywnych społecznie młodych ludzi, symbolicznie w wieku od 25 do 35 lat, w tym młodych parlamentarzystów z Trójmorza. Wydarzenie to inicjuje integrację młodych liderów, co w dalszej kolejności ma przechodzić w systematyczny rozwój struktur organizacyjnych i realizację projektów. Celem forum było zapoczątkowanie wielu ważnych, z perspektywy wszystkich państw, projektów oraz struktur organizacyjnych Młodego Pokolenia na rzecz wspierania budowy Wspólnoty Narodów Trójmorza, krajów leżących na obszarze pomiędzy Morzem Czarnym, Adriatykiem i Bałtykiem, jako prototypu Wspólnoty Narodów Europy wg koncepcji Schumana.

„Demokracja będzie chrześcijańska albo nie będzie jej wcale”

Szczególną uwagę zwracano na takie zagadnienia jak: rozwój, edukacja, formacja oraz promocja młodych kadr do podejmowania różnych funkcji, zadań i stanowisk w organizacjach społecznych, gospodarczych, politycznych i innych w obrębie Trójmorza i Wspólnoty Europejskiej w celu powrotu do Europy Schumana poprzez współpracę i tworzenie solidarnej wspólnoty osób będących członkami Młodego Pokolenia Schumana. W procesie realizacji tych zamierzeń kładzie się nacisk na wdrażanie zasad i norm wynikających z myśli chrześcijańsko-społecznej przy realizacji projektów w obszarze społecznym, kulturowym, edukacyjnym, ekonomicznym. Takie podejście stosował Czcigodny Sługa Boży Robert Schuman, który twierdził, że demokracja będzie chrześcijańska, albo nie będzie jej wcale.

Realizacja tych celów ma być związana z rozwojem kariery zawodowej poszczególnych jego członków, budowaniem struktur organizacyjnych i instytucjonalnych, tak aby tworzyć silny organizm o charakterze wspólnotowym, który działa w duchu, stylu i modelu Schumana, budując jedność, solidarność i pokój w jej obrębie, Wspólnoty Narodów Trójmorza i w całej Europie.

Bardzo ważnym komunikatem, wyrażanym przez przedstawicieli państw obecnych w Krasiczynie, jest potrzeba utrwalania tożsamości narodowej, własnej kultury, suwerenności we wszystkich wymiarach państwa i otwartości na budowanie wspólnoty z innymi narodami Trójmorza, co wydaje się szczególnie mocno wybrzmiewać w sytuacji kiedy ostatnio, wielu polityków w Brukseli i Berlinie naciska na przyspieszanie budowy superpaństwa, czemu bardzo mocno sprzeciwiał się Robert Schuman: „Moja idea nie polega na tym, aby połączyć kraje w celu stworzenia superpaństwa. Nasze kraje europejskie są historyczną rzeczywistością. Z psychologicznego punktu widzenia byłoby to niemożliwe i nierozsądne, aby się ich pozbyć. Ich różnorodność jest dobrą rzeczą i nie ma sensu, aby je usuwać lub dokonywać zrównywania lub unifikacji”. Tę wypowiedź Schumana przedstawiono w Krasiczynie na dużych posterach w językach narodowych krajów Trójmorza.

Młode Pokolenie Schumana ma swoje cele

Do podejmowanych zagadnień na forum, które w dalszej kolejności mają być realizowane w ciągu następnego roku przez Młode Pokolenie Schumana z Trójmorza należą:

  • Trójmorze jako idea i organizm oparty na podobnej kulturze, tradycji, historii oraz wspólnocie losów i zainteresowań.
  • Wspólna historia kluczem do integracji.
  • Forum Młodych Parlamentarzystów Inicjatywy Trójmorza.
  • Model współpracy narodów Trójmorza w koncepcji Schumana w przestrzeni kultury, nauki, edukacji, gospodarki i polityki.
  • Bezpieczeństwo energetyczne i transformacja energetyczna z ludzką twarzą w krajach Trójmorza.
  • Projekty edukacyjne i Hi-Tech jako siła napędowa Inicjatywy Trójmorza w dobie zmieniających się modeli ekonomicznych.
  • Szkoła Służby Społecznej i Politycznej jako możliwy integrator siły naukowej, eksperckiej i ideologicznej młodych liderów Trójmorza.
  • Współpraca naukowa w kontekście rozwoju biznesu, gospodarki i handlu w krajach Trójmorza.
  • Trójmorska Akademia Stosowanej Myśli Chrześcijańskiej i Społecznej: edukacja skoncentrowana na wartościach.
  • Polityka rodzinna w koncepcji holistycznego rozwoju człowieka i odbudowy kondycji psychicznej, intelektualnej i duchowej młodych pokoleń.
  • Budowanie relacji między ludźmi poprzez współpracę wolontariuszy w działaniach społecznych jako szansa dla młodzieży z Trójmorza oraz aktywizacja obywatelska.
  • Znaczenie wojska w budowaniu patriotyzmu w Trójmorzu opartego na etosie żołnierza jako patrioty w obronie wspólnych granic.
  • Potencjał myśli technicznej w kształtowaniu modelu gospodarki prowadzącej do zwiększenia wymiany handlowej między narodami Trójmorza.

Oryginalne przedsięwzięcie, które młoda generacja z Trójmorza podjęła ma niezwykle strategiczne i przyszłościowe znaczenie dla rozwoju relacji pomiędzy państwami w naszym regionie, co wydaje się szczególnie ważne na tle wojny na Ukrainie i superpaństwowych

zamierzeń niektórych polityków z Zachodu. Można antycypować, że młodzi z Trójmorza dojrzeli do podejmowania odpowiedzialności za kształtowanie w przyszłości wspólnoty naszego regionu, wzmacniania wspólnej kultury i tradycji chrześcijańskiej oraz budowania silnej gospodarki przez zwiększanie wymiany handlowej w Trójmorzu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl