Młodzi Izraelczycy znów mogą przyjeżdżać do Polski. Szefowie MSZ podpisali porozumienie

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Od wielu lat izraelska młodzież przylatywała na teren byłych niemieckich obozów koncentracyjnych w Polsce, by uczyć się o Holokauście. W ubiegłym roku jednak strona polska zażądała, by grupom nie towarzyszyli już uzbrojeni izraelscy ochroniarze. W odpowiedzi izraelskie władze zawiesiły organizację wycieczek.
Od wielu lat izraelska młodzież przylatywała na teren byłych niemieckich obozów koncentracyjnych w Polsce, by uczyć się o Holokauście. W ubiegłym roku jednak strona polska zażądała, by grupom nie towarzyszyli już uzbrojeni izraelscy ochroniarze. W odpowiedzi izraelskie władze zawiesiły organizację wycieczek. Adam Jankowski/ Polska Press
Młodzi Izraelczycy znów będą przyjeżdżać do Polski na wycieczki edukacyjne. Umowę w tej sprawie podpisali w Warszawie ministrowie spraw zagranicznych obu krajów – Zbigniew Rau oraz Eli Cohen. – Z satysfakcją odnotowujemy, że strona izraelska ze zrozumieniem odniosła się do naszego stanowiska i przyjęła polską pozycję – powiedział szef polskiej dyplomacji. Izraelski minister podkreślił, że jest to ważny moment w relacjach między oboma krajami i narodami.

Porozumienie ws. wycieczek młodzieży do Polski i Izraela

O porozumieniu z Izraelem w sprawie organizacji wycieczek młodzieży izraelskiej do Polski i polskiej młodzieży do Izraela Zbigniew Rau i Eli Cohen poinformowali na wspólnej konferencji prasowej.

– Z satysfakcją odnotowujemy, że strona izraelska ze zrozumieniem odniosła się do naszego stanowiska i przyjęła polską pozycję – powiedział Rau.

Dodał, że w toku trwających niemal rok negocjacji, którym przewodziło MSZ i w których uczestniczyli także ministerstwa edukacji, nauki udało się porozumieć w kilku kwestiach. – Po pierwsze - jako naczelną zasadę przyjęliśmy równoprawność stron i wzajemność świadczeń – mówił szef polskiej dyplomacji.

– A zatem porozumienie porządkuje i optymalizuje rozproszone dotychczas zasady organizacji izraelskich wizyt edukacyjnych w Polsce, gwarantuje także stronie polskiej możliwość organizacji polskich wizyt edukacyjnych w Izraelu na tych samych zasadach – ogłosił Rau.

– Porozumienie zamyka pewien etap, daleki od stanu optymalnego, pewien etap w relacjach dwustronnych i otwiera perspektywy stosunków zrównoważonych, równoprawnych i opartych na wzajemności – podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Co przewiduje umowa z Izraelem?

Szef polskiego MSZ zaznaczył, że jako naczelną zasadę przyjęto równoprawność stron i wzajemność świadczeń, i porozumienie gwarantuje stronie polskiej możliwość organizacji polskich wizyt edukacyjnych w Izraelu na tych samych zasadach, jak izraelskich w Polsce.

Umowa przewiduje ponadto - wskazywał Rau - że ważnym elementem programu wzajemnych wizyt młodzieży będą spotkania rówieśników z Polski i z Izraela. – Wspólne spotkania są najlepszym antidotum na krzywdzące i nieprawdziwe skojarzenia – powiedział Rau.

Porozumienie stanowi również - poinformował - że programy wizyt młodych Izraelczyków nie będą obejmowały wyłącznie wizyt w miejscach pamięci związanych z historią Holocaustu. – Polska pielęgnuje pamięć o II wojnie światowej, utrzymuje i ochrania miejsca pamięci o Zagładzie Żydów, dokonanej w większości niestety na naszej ziemi w rezultacie niemieckiej polityki eksterminacyjnej – zaznaczył. Jednocześnie - wskazywał - program izraelskich wizyt edukacyjnych będzie obejmował nauczanie o historii Polski, "niemal tysiącletnim dziedzictwie Żydów polskich i tak samo długich relacjach polsko-żydowskich, które w wymiarze tysiąclecia miały najczęściej harmonijny charakter".

– Po czwarte ustaliliśmy, że obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa grup młodzieży izraelskiej w Polsce czy też polskiej w Izraelu będzie spoczywał na kraju przyjmującym. Ta zasada jest godna podkreślenia z racji kontrowersji, jakie w przeszłości wywoływały kwestie obecności podczas wizyt w Polsce uzbrojonych izraelskich funkcjonariuszy – powiedział minister.

Jak zaznaczył, podczas rozmów strona polska wskazywała, że Polska jest krajem bezpiecznym, zarówno dla Izraelczyków, Żydów i innych obcokrajowców, "dlatego też podczas standardowych sytuacji nie ma potrzeby korzystania ze wzmocnionej koordynacji ze stroną izraelską w zakresie bezpieczeństwa". Podkreślił, że strona izraelska podzieliła to stanowisko.

– Polska podtrzymuje gotowość do niemal natychmiastowego przyjęcia zorganizowanych grup izraelskiej młodzieży według standardu określonego przez polskie prawo i nową umowę. Oczekujemy od strony izraelskiej podobnej otwartości na wizyty młodzieży polskiej w Izraelu – powiedział szef polskiej dyplomacji.

Szef MSZ Izraela: Ten moment jest elementem historii

Szef izraelskiej dyplomacji podkreślił, że jest to ważny moment w relacjach między oboma krajami i narodami. – Ten moment jest elementem historii – mówił.

Wyraził zadowolenie z podpisania porozumienia, które pozwoli na natychmiastowe wznowienie wyjazdów izraelskiej młodzieży do Polski. – Nie chodzi tylko o delegacje młodzieży, ale o dialog o naszej historii – powiedział Cohen i wyraził nadzieję, że do Izraela przyjeżdżać będzie polska młodzież.

– Młodzi ludzie to jest nasza przyszłość, a wiedza o przeszłości jest kluczem do przyszłości – mówił.

Szef MSZ Izraela mówił, że przez tysiąc lat Polacy i Żydzi mieszkali obok siebie, pracowali, tworzyli. Wskazywał, że były także okresy, w których duża część diaspory żydowskiej mieszkała w Polsce.

– Żydzi i Polacy stworzyli razem wielkie rzeczy dla Żydów, dla Polaków i dla spuścizny światowej: pisarze, naukowcy, laureaci nagrody Nobla, wielcy kompozytorzy, muzycy – wyliczał. Jak dodał, czterech premierów Izraela urodziło się i mieszkało w Polsce.

Jak mówił, nie da się opisać historii judaizmu bez polskiego rozdziału, jak i nie da się opisać współczesnej Polski bez żydowskiej przeszłości. – Obok tego jest też wielki ból, jeden z największych w naszej historii, czyli Zagłada i II wojna światowa, nazistowskie niemieckie próby unicestwienia 6 mln Żydów – dodał.

– Nigdy więcej antysemityzmu, nigdy więcej dyskryminacji innych ludzi, nigdy więcej chęci anihilacji Żydów na świecie. Musimy pamiętać, do czego może doprowadzić nienawiść, rasizm i antysemityzm – dodał Cohen.

Spór o wycieczki. Izraelskiej młodzieży towarzyszyli uzbrojeni funkcjonariusze

W połowie czerwca ub. roku ministerstwo edukacji Izraela poinformowało o odwołaniu wyjazdów edukacyjnych do Polski dla uczniów szkół średnich. Ministerstwo uzasadniło swoją decyzję tym, że pojawiły się problemy, które uniemożliwiły właściwe i bezpieczne informowanie uczniów podczas podróży.

Jak przekazywał polski MSZ, powrót do dotychczasowych zasad wycieczek młodzieży żydowskiej z udziałem uzbrojonych służb izraelskich nie jest możliwy. W ubiegłym tygodniu resort dyplomacji poinformował, że w ramach negocjacji miedzy polskim a izraelskim rządem osiągnięto wstępne porozumienie ws. umowy o współpracy w zakresie wizyt studyjnych zorganizowanych grup młodzieży.

IAR, PAP

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tak uważam
22 marca, 16:14, Tu jest Polska:

Nareszcie Polska sprowadziła Izrael do parteru bo poprzednie wycieczki z Izraela w Polsce to był horror bo Izraelczycy zachowywali się jak dzikusy

Bardzo się mylisz. To porozumienie nie jest dla nas dobre i

otwiera możliwości ataków na nas przez Izrael. Ono zostało

prawdopodobnie wymuszone na nas przez opanowane przez

Żydów USA. Niedługo się o tym przekonasz.

T
Tak uważam
Jest to wielkie nieszczęście dla Polski. Mieliśmy chwilę spokoju

od Żydów i Izraela , a teraz znowu się zacznie !

Nie wierzę w żadne pojednanie i normalizację bo nie jest

przypadkiem , że Żydów nie lubią na całym świecie.
g
gegr
Wow, wygląda na to, ze żydzi się ugieli i przystali na nasze warunki. Jestem w pozytywnym szoku
k
konger
Wreszcie jakieś konkretne decyzje (chodzi mi o ochronę). Jeszcze żeby przewodnik był z Polski, to będzie całkiem dobrze.
T
Tak uważam
22 marca, 16:44, Abdul Al Azis El Alszach:

Moim zdaniem te wycieczki nie wnoszą nic dobrego. Była, jest i będzie "trzoda" żymian dewastować hotele, do tego im była potrzebna tzw: ochrona uzbrojonych zbirów z Mosadu. Teraz jak nasza Policja będzie miała "oko" na wyczyny rozwydrzonych młodych żymskich rycerzy to będzie wycie na całą galaktykę o PRZEŚLADOWANIE.

Całkowicie się zgadzam Tobą. Nie wierzę w żadne pojednanie.

A
Abdul Al Azis El Alszach
Moim zdaniem te wycieczki nie wnoszą nic dobrego. Była, jest i będzie "trzoda" żymian dewastować hotele, do tego im była potrzebna tzw: ochrona uzbrojonych zbirów z Mosadu. Teraz jak nasza Policja będzie miała "oko" na wyczyny rozwydrzonych młodych żymskich rycerzy to będzie wycie na całą galaktykę o PRZEŚLADOWANIE.
T
Tu jest Polska
Nareszcie Polska sprowadziła Izrael do parteru bo poprzednie wycieczki z Izraela w Polsce to był horror bo Izraelczycy zachowywali się jak dzikusy
Wróć na i.pl Portal i.pl