109 przypadków nowych zakażeń koronawirusem w województwie lubelskim odnotowało we wtorek (21 września) ministerstwo zdrowia. To najwięcej w całym kraju. Lubelszczyzna przebiła nawet Mazowsze, gdzie było 107 nowych zakażeń.
Najgorsza sytuacja jest w powiecie łęczyńskim. Tam wskaźnik zakażeń na 100 tys. mieszkańców wynosi 12,2.
– Gdyby przyjąć kryteria z trzeciej fali, oznaczałoby to wynik na granicy strefy żółtej – mówi wojewoda Lech Sprawka.
- Mamy świadomość, że te dane są niepokojące i może się powtórzyć sytuacja z października ubiegłego roku, kiedy byliśmy wśród pierwszych powiatów w czerwonej strefie – przyznaje Michał Pelczarski, wicestarosta łęczyński. Zapewnia jednak, że dane statystyczne wynikają z wielkości powiatu. – Jesteśmy małym samorządem. Obecnie mamy około 70 aktywnych zakażonych – wyjaśnia wicestarosta.
Nieznacznie lepiej jest w powiecie lubartowskim, gdzie wskaźnik wynosi 11,3 oraz powiecie kraśnickim – 10,5. W Lublinie wskaźnik zakażeń wynosi 6,2 na 100 tys. mieszkańców.
- Przez cały okres trzeciej fali mieliśmy najniższy wskaźnik zakażeń, teraz jednak, niestety, nadrabiamy straty – przyznaje Lech Sprawka.
Jego zdaniem na aktualną sytuację epidemiczną wpływ mają trzy czynniki: spadek dyscypliny społecznej w przestrzeganiu obostrzeń, stosunkowo niski wskaźnik szczepień oraz utrudnienia w komunikacji z osobami, które miały kontakt z zakażonymi.
– W transporcie publicznym, podczas spotkań w przestrzeniach zamkniętych tylko pojedyncze osoby noszą maseczki – stwierdza wojewoda.
Według deklaracji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, rząd będzie rozważał wprowadzanie obostrzeń jeśli dzienna liczba zakażeń przekroczy tysiąc. We wtorek w kraju odnotowano 711 nowych zakażeń.
Niepokojące są też dane dotyczące tempa szczepień. Z informacji zebranych przez urząd wojewódzki wynika, że najgorzej jest w powiatach radzyńskim i łukowskim. Tam w pełni zaszczepionych jest nieco ponad 35 proc. mieszkańców. Poniżej 40 procent w pełni zaszczepionych jest też m.in. w powiatach biłgorajskim, janowskim, łęczyńskim, chełmskim i parczewskim. Lepsza sytuacja jest w największych miastach regionu. W Białej Podlaskiej pełny proces szczepień przeciwko COVID-19 ma za sobą ponad 45 proc osób, w Zamościu ponad 46 proc., a w Lublinie prawie 53 proc.
Wicestarosta łęczyński zapewnia, że władze powiatu angażują się w promowanie szczepień wśród mieszkańców. – Robimy co możemy, cały czas apelujemy o szczepienia, promujemy je. Trudno jednak przekonać tych co przechorowali i uznają, że są chronieni, więc się nie szczepią. Mamy też grupę zadeklarowanych antyszczepionkowców, których żadne argumenty nie przekonują – tłumaczy Michał Pelczarski.
Zapewnia też, że samorząd jest przygotowany na ewentualne wprowadzenie obostrzeń. – Dostosujemy się do wytycznych centralnych jeśli się pojawią i obejmą teren naszego powiatu. W tej chwili wszystkie służby są przygotowane, a na przyszły tydzień planujemy zwołać posiedzenie powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego – dodaje Michał Pelczarski.
We wtorek premier Mateusz Morawiecki poinformował o przyjęciu rekomendacji dotyczącej trzeciej dawki szczepionki. Według niej po sześciu miesiącach od pełnego zaszczepienia będzie można stosować trzecią dawkę przypominającą. Mogą z tego skorzystać osoby powyżej 50 lat i medycy. Jako trzecia dawka będą stosowane szczepionki firm Pfizer i Moderna. Zgodnie z rekomendacją Rady Medycznej można te preparaty mieszać z innymi preparatami i stosować po szczepionkach jednodawkowych. Rejestracja na trzecią dawkę szczepionki rozpocznie się 24 września.
Tymczasem pogarsza się też sytuacja w szkołach. Coraz więcej placówek przechodzi częściowo na nauczanie zdalne. Według danych Kuratorium Oświaty w Lublinie z wtorku z godz. 13-tej w województwie lubelskim nauka w formie hybrydowej została wprowadzona w 40 placówkach. W Lublinie częściowo zdalnie funkcjonują Zespół Szkół Chemicznych, Branżowa Szkoła Rzemieślnicza I Stopnia, XIV LO, V LO, XXVII LO, Zespół Szkół nr 13 i działające tam Przedszkole nr 88 oraz Szkoła Podstawowa nr 4, SP nr 15, SP nr 28, SP nr 32, SP nr 58 i Rzemieślnicze Technikum Wielozawodowe.
Rośnie też liczba chorych leczonych z powodu koronawirusa w lubelskich szpitalach. We wtorek potwierdzono u 183 osób. To o 94 więcej niż tydzień temu. Wzrost pacjentów z COVID-19 spowodował, że wojewoda wydał polecenia o zwiększeniu łóżek covidowych w szpitalach w Łukowie, Chełmie i Tomaszowie Lubelskim. Więcej łóżek ma być też w szpitalu w Biłgoraju.
Jak deklaruje wojewoda, w razie potrzeby rozwijana ma być także działalność szpitala tymczasowego w Lublinie.
- Kierowco! Zobacz miejsca, gdzie musisz zdjąć nogę z gazu
- Lubelszczyzna w krzywym zwierciadle. Zobacz, z czego śmieją się internauci! [MEMY]
- Moda po zamojsku. Zobacz codzienne stylizacje mieszkańców Zamościa
- Piłkarze wygrali, a tak dopingowali kibice. Zobacz fanów Motoru
- Lublin zadebiutował w rozgrywkach unihokeja. Zobacz zdjęcia z meczu
- Czy w Świdniku wyprodukują dla polskiej armii śmigłowiec na potrzeby XXI wieku?
