Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Andrzej Duda złożył wizytę w Sierpcu

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
od 16 lat
1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W związku z tym świętem prezydent Andrzej Duda odwiedził Sierpc, gdzie złożył kwiaty pod pomnikiem gen. Emila Fieldorfa "Nila". Następnie prezydent spotkał się z mieszkańcami powiatu sierpeckiego. - 1 marca, Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych, to bardzo ważny dzień dla wolnej, suwerennej, niepodległej Polski - powiedział.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych złożył wizytę w Sierpcu (woj. mazowieckie). Tam przed godz. 16 złożył kwiaty pod pomnikiem gen. Emila Fieldorfa "Nila". Następnie na placu przed Centrum Kultury i Sztuki zaplanowano spotkanie głowy państwa z z mieszkańcami powiatu sierpeckiego.

Prezydent złożył kwiaty

Pomnik gen. Fieldorfa w Sierpcu został odsłonięty 10 maja 2012 r. przy ul. Dworcowej. Ulokowany został pod jedyną w tym miejscu sosną, obok znalazła się tablica informacyjna, zawierająca biogram generała oraz zdjęcia ukazujące okoliczne plenery, w których wiosną 2008 r. realizowano zdjęcia do filmu "Generał Nil" w reżyserii Ryszarda Bugajskiego.

Dziękujemy dzieciom i młodzieży z powiatu sierpeckiego za obecność, pamięć i wspólne oddanie hołdu Żołnierzom Niezłomnym – czytamy w kolejnym poście zamieszczonym na oficjalnej stronie Kancelarii Prezydenta.

Przemówienie prezydenta w Sierpcu

Przemawiając Andrzej Duda zaznaczył, że dzięki Żołnierzom Wyklętym Polska może dziś rosnąć w siłę, stając się bezpiecznym państwem.

Żołnierze niezłomni zginęli za Polskę - wierzę - taką, jaką mamy dzisiaj: Polskę, która jest suwerenna i niepodległa, która w zdecydowany i skuteczny sposób prowadzi swoje sprawy, Polskę, która potrafi dbać o swoje interesy na całym świecie, Polskę, która nie tylko przyjmuje bezpieczeństwo od swoich wielkich, ważnych sojuszników, ale która (...) stała się na tyle silna, że może swoje bezpieczeństwo dać innym, może być dawcą tego bezpieczeństwa, może dzielić się swoim potencjałem - powiedział.

W tym kontekście Duda przypomniał, że Polska uczestniczy w misji Air Policing i wysyła swoje samoloty do państw bałtyckich, a polscy żołnierze stacjonują m.in. na Łotwie i w Rumunii.

Myślę, że o taką Polskę właśnie oni wtedy walczyli: o Polskę, która będzie niezależna, o Polskę, w której Polak będzie mógł sam decydować o swoich sprawach - oświadczył prezydent i podziękował mieszkańcom powiatu sierpeckiego za liczny udział w wyborach.

W swoim przemówieniu Andrzej Duda nawiązał też do trwającego na Ukrainie konfliktu, a także wsparcia, jakiego udzielają Polacy swoim ukraińskim sąsiadom.

Dzisiaj nasi sąsiedzi z Ukrainy powiedzieli „nie” ruskiemu mirowi. Chcą żyć w uczciwym państwie. Dziękuję za to, że ich wspieracie. Dzielicie się Państwo tym, co macie, dajecie możliwości przetrwania i rodzinne ciepło. Docenił to świat - powiedział prezydent.

Czas wrócić do jedności

Kiedy przed wiekami byliśmy razem, umieliśmy odeprzeć agresje przychodzące na Rzeczpospolitą. Póki nie daliśmy się rozdzielić, umieliśmy pokonać każdego napastnika. Czas do tego wrócić, by znowu mieli do nas respekt - powiedział Andrzej Duda, dodając, że potencjał naszej armii musi wzrastać.

- To Polska jest najważniejsza. Dziś, kiedy widzimy, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze - musimy się wzmocnić. Polska musi mieć armię silną i nowoczesną. Musimy być silni, aby nie musieć walczyć; aby nikt nie musiał ginąć w obronie Polski - podsumował prezydent.

„Wybitny oficer Fieldorf”

August Emil Fieldorf urodził się 20 marca 1895 r. w Krakowie. W czasie I wojny światowej walczył w Legionach Polskich oraz wojnie z bolszewikami. W międzywojniu Fieldorf dowodził batalionem Korpusu Ochrony Pogranicza. Na początku 1938 r. wrócił do armii, obejmując jako podpułkownik dowództwo 51. Pułku Piechoty w Brzeżanach. Przy okazji kolejnych awansów i odznaczeń przez swoich przełożonych był określany jako "wybitny oficer".

Przez ponad dwa lata pełnił obowiązki sztabowe w Komendzie Głównej ZWZ i był komendantem ZWZ w Białymstoku. W styczniu 1943 r. został dowódcą Kierownictwa Dywersji. Do swoich oficjalnych pseudonimów dodał wówczas nowy – "Nil".

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

Źródło: KPRP / PAP

mm

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl