
Prawie wylądujemy na Słońcu
24 grudnia 2024 roku sonda Parker Solar Probe, należąca do NASA, ma przemknąć obok Słońca. Prędkość, jaką ma osiągnąć to 195 km/s, czyli 700 tys. km/h. Trzeba zauważyć, że żaden obiekt stworzony ludzką ręką nawet nie zbliży się do tego wyniku, jeśli misja się powiedzie. Według naukowca dr Noura Raouafiego, sonda przemknie zaledwie 6,1 miliona kilometrów od powierzchni, do powierzchni Słońca. Będzie to także najmniejsza odległość, która kiedykolwiek miała miejsce, jeśli chodzi o odległość od gwiazdy.
– W zasadzie prawie lądujemy na gwieździe. Będzie to monumentalne osiągnięcie dla całej ludzkości. Jest to równoznaczne z lądowaniem na Księżycu w 1969 roku. Prędkość Parkera będzie wynikać z ogromnego przyciągania grawitacyjnego, jakie odczuwa, gdy spada w stronę Słońca. Będzie to porównywalne z lotem z Nowego Jorku do Londynu w czasie krótszym niż 30 sekund – powiedział BBC naukowiec.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!
Naukowcy chcą też okrążyć Wenus
Sonda jest już w przestrzeni kosmicznej. Wystrzelono ją w 2018 roku. Jej celem są coraz bliższe przeloty obok Słońca. Prognozuje się, że przelatując tak blisko, jak planuje się to w Wigilię 2024 roku, przód sondy może rozgrzać się do 1400 stopni Celsjusza.
Przelatując tak blisko naszej gwiazdy, sonda dokona pomiarów środowiska słonecznego za pomocą zestawu instrumentów rozmieszczonych za grubą osłoną termiczną. Zanim jednak to nastąpi sonda okrąży Wenus 6 listopada 2024 r.
Źródło: BBC
ag