Nasze włosy wymagają nieustannej opieki. Jak o nie dbać?

(imo)
Końcówka lata to pierwszy moment, gdy bardziej wypadają włosy
Końcówka lata to pierwszy moment, gdy bardziej wypadają włosy pixabay.com
Nasze włosy wymagają nieustannej opieki. Teraz, po lecie, mogą być przesuszone i zaczynają wypadać. Jak o nie zadbać? Radzą specjaliści

Teraz, po lecie, wymagają szczególnej pielęgnacji. Przywiązujmy też większą wagę do naszego stylu życia - stres, zła dieta zawsze negatywnie wpływają na włosy. Gdy wypadanie trwa dłuższy czas - warto udać się do specjalisty.

Na początek słów kilka o naturze włosów - te mają specyficzny cykl życiowy. Znajdują się w różnych fazach. I tak - 80-85 procent włosów jest w fazie wzrostu, która trwa najdłużej, od 3 do 6 lat. Krótsza około 1-2-tygodniowa jest faza inwolucji - moment, w którym cebulka włosowa traci siły i przechodzi w stan spoczynku. Dotyczy ona około 0,5-1 procent włosów. Po tym czasie następuje telogen, gdy włosy już są w stanie spoczynku. Ten okres trwa 2-4 miesiące i dotyczy 10-20 procent włosów.

Wypadanie włosów to zjawisko naturalne, jeśli mieści się w „zdrowych” normach. - Wypadać ma prawo 60 do 100 włosów dziennie. Jest to absolutna norma. Jeśli tracimy ich więcej, to zaczyna być niepokojące - zaznacza Maria Pyzio-Gutkowska, dermatolog i lekarz medycyny estetycznej.

Sprawdź, czy to tylko sezonowa przypadłość
Gdy kończy się lato, wiele osób uskarża się na wypadanie włosów - możemy mieć do czynienia z tak zwanym przejściowym wypadaniem włosów. - Bywa ono związane z porą roku - wiosną lub jesienią, ale nie tylko. Wpływ mają także czynniki hormonalne - niektórym paniom wypadają włosy na przykład po porodzie. Włosy tracimy również przez stres - po ciężkich przeżyciach czy po operacjach w znieczuleniu ogólnym, ale też bardzo często przez niewłaściwe odchudzanie. To dotyczy szczególnie kobiet, które są nieustannie na dietach i często zapominają o odpowiedniej suplementacji - przyznaje doktor Pyzio-Gutkowska.

Włosy mogą też wypadać ze stresu. Tu weźmy pod uwagę, że nie dzieje się to z dnia na dzień - objawy mogą się uwidocznić nawet i po pół roku po stresujących przeżyciach.

Oczywiście wypadanie włosów może okazać się nie tylko przejściowym problemem. Jeśli objętość włosów stale się zmniejsza albo narzekamy na permanentne ich wypadanie - warto udać się na konsultację do specjalisty. - To, że coś niedobrego dzieje się z naszymi włosami, zaobserwujemy na zdjęciach. Porównajmy, czy czasem nie przerzedziły się w stosunku do ubiegłych lat - radzi doktor Maria Pyzio-Gutkowska.

Wiele osób zmaga się bowiem z problemem łysienia plackowatego lub w przypadku kobiet z łysieniem tak zwanym androgenowym, gdy dochodzi do przerzedzenia włosów na czubku głowy.

Więcej odżywczych posiłków, mniej stresu
Gdy w grę wchodzi sezonowe wypadanie włosów, możemy sobie z nim poradzić - przede wszystkim zmieniając styl życia i stosując właściwą dietę. Podstawą jest unikanie stresu lub znalezienie na niego sposobu - może relaksujące ćwiczenia, spacery, odprężające masaże? Co włączyć do diety - poleca dietetyk kliniczny Edyta Leźnicka. - Warto ograniczyć kawę, herbatę, a zamiast nich sięgać po soki ze świeżych warzyw i owoców - tych teraz pod dostatkiem. Lepiej wystrzegać się także słodyczy i przetworzonych wysokokalorycznych pokarmów. Zawsze pomocne będą zbilansowane posiłki, które dostarczą niezbędnych składników mineralnych i odżywczych. Szczególnie zachęcam do sięgania po chude mięsa, ryby morskie, nabiał, ale także awokado, banany, bób, botwinkę, jaja, krewetki, kukurydzę, małże, pestki słonecznika i dyni, ziarna zbóż - wymienia Edyta Leźnicka.

Zabieg, który wzmocni włosy od wewnątrz
We wszystkich przypadkach, gdy włosy są słabe, wymagają wzmocnienia, silnego odżywienia, warto skorzystać ze specjalistycznych zabiegów - jednym z najbardziej polecanych w takich przypadkach jest mezoterapia igłowa.

Polega ona na wstrzykiwaniu niewielkich dawek substancji leczniczych bezpośrednio w skórę, w sąsiedztwo cebulek włosowych, które są w niej położone. Podczas zabiegu w skórę głowy wstrzykiwanych jest ponad pięćdziesiąt substancji odżywczych, takich jak witaminy, mikroelementy, kwasy nukleinowe, biomimetyczne peptydy, substancje regenerujące, podobne składniki do tych, jakie znajdują się w naszej skórze, które zapobiegają utracie włosów. Zabiegi można stosować co dwa, trzy tygodnie, wystarczy seria sześciu zabiegów, aby uzyskać spektakularny efekt. Włosy przestają wypadać, odrastają, poprawia się krążenie w skórze głowy i stan cebulek włosowych.

- Jest to potwierdzona dematologicznie metoda. Jej efektem jest regeneracja, odżywienie, wzmocnienie i zahamowanie wypadania oraz pobudzenie wzrostu włosów. To, co widzimy w krótkim czasie, to szybsze odrastanie, zwiększenie gęstości i grubości włosów, a także ich optymalne nawilżenie i odżywienie. Dotyczy to zarówno włosów, jak i skóry głowy - wyjaśnia droktor Pyzio-Gutkowska.

Jak zadbać o włosy po lecie?
Niestety wysokie temperatury to dla naszych włosów udręka. Teraz mogą wymagać zatem szczególnej troski. Katarzyna Cedro, właści-cielka salonu Extrafryz ra-dzi: - Teraz poelcam szczególnie zabiegi nawadniające, odbudowu-jące, wzmacniające włosy. Warto stosować kosmetyki naturalne, które nie zawierają silikonów, parabenów, mydła, alkoholu, by dodatkowo nie obciążać włosów. Lepiej stosować kosmetyki z aloesem, keratyną, doskonały jest olejek z drzewa herbacianego.

ZOBACZ TAKŻE TOP 5 PRODUKTÓW, KTÓRE POPRAWIĄ KONDYCJĘ SKÓRY GŁOWY I WŁOSÓW

Zdrowe i lśniące włosy to wizytówka każdego człowieka. Nie zawsze jednak wystarczy odpowiedni szampon i odżywka, żeby były zadbane. Należy również zadbać o nie od wewnątrz. Sprawdź, co warto jeść i poznaj TOP 5 produktów, które poprawią kondycję skóry głowy i włosów>>> ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH ZDJĘCIACH

TOP 5 produktów, które poprawią kondycję skóry głowy i włosó...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nasze włosy wymagają nieustannej opieki. Jak o nie dbać? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na i.pl Portal i.pl