Z powodu Covid-19 w Polsce zmarły już ponad 23 tys. osób, a liczba ta jest najprawdopodobniej zaniżona ze względu za nieszczelny system rejestrowania zakażeń.
- Na to jak poważne mogą być skutki pandemii wskazuje liczba zgonów w 2020 roku (...) W pierwszym tygodniu listopada zmarło o 86 proc. osób więcej niż średnio w tym okresie w poprzednich pięciu latach. W szczególności w grupie powyżej 65 lat umieralność wzrosła o ponad 100 proc. - alarmuje Polska Akademia Nauk.
Eksperci PAN zauważają, że dotąd jedynym sposobem walki z wirusem SARS-CoV-2 były zalecenia sanitarne, takie jak noszenie maseczek, utrzymywanie dystansu i częste mycie dłoni, a także ograniczenie kontaktów społecznych. - To ostatnie wiąże się jednak z koniecznością zamykania całych gałęzi gospodarki, co prowadzi do ograniczenia dostępności dóbr, usług, a także zatrudnienia, i w konsekwencji pozostawia wiele osób bez środków do życia - podkreślają.
Nie przeocz
Zdaniem Polskiej Akademii Nauk jest tylko jedno rozwiązanie problemu - szczepionka.
- Szczepienie jest jedynym racjonalnym wyborem, dzięki któremu będziemy mogli szybciej wyjść z pandemii - oto stanowisko PAN.
Szczepionka to jedyny sposób na zatrzymanie Covid-19
Oświadczenie Polskiej Akademii Nauk zostało wydane w związku z coraz częstszymi wątpliwościami co do szczepionki przeciw Covid-19.
- Brak szczepień oznacza, że przynajmniej 75 proc. społeczeństwa się zarazi i większość z tych osób zachoruje. Będzie to związane z setkami tysięcy zgonów, oraz realnymi skutkami ubocznymi zachorowania, które u części z zakażonych zostawiają trwały ślad. To abstrakcyjne liczby. A jednak oznaczają coś bardzo konkretnego, a mianowicie, że COVID-19 dotknie niemal każdą rodzinę. Każdy będzie znał osobę, która zmarła z powodu COVID-19 - czytamy.
Zobacz koniecznie
Jak podkreślają naukowcy, zagrażająca życiu reakcja poszczepienna pojawia się raz na milion przypadków, a nawet wtedy pacjentowi pomoc udzielana jest od razu w punkcie szczepień. Ciężkie reakcje poszczepienne pojawiają się raz na 40 tys. przypadków, a lekkie rzadziej niż raz na sto przypadków.
O czym warto pamiętać, aby szczepionka trafiła na rynek, jej bezpieczeństwo muszą potwierdzić niezależne zespoły naukowe. To Europejska Agencja Leków (EMA), Federalna Agencja Leków (FDA) czy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Z perspektywy państw Unii Europejskiej najważniejsza jest rekomendacja EMA. Kiedy ta będzie pozytywna, szczepionki trafią również do Polski.
Szczepionki przeciw Covid-19 sprawią, że:
- osoby zaszczepione w ogromnej większości przypadków nie zachorują na Covid-19,
- osoby zaszczepione nawet jeśli się zakażą, to przejdą chorobę łagodnie,
- osoby zaszczepione nie będą zakażały innych w ogóle lub w rzadkich przypadkach zachorowań będą zakażały w mniejszym stopniu,
- jeśli zaszczepimy się powszechnie, epidemia wygaśnie.
Aby szczepionka przeciw Covid-19 odniosła sukces, musi się zaszczepić co najmniej 60-70 proc. populacji. W pierwszej kolejności osoby z grup najwyższego ryzyka.
Musisz to wiedzieć
Bądź na bieżąco i obserwuj
