Niemcy mogą wysłać swoje wojska do przyszłej strefy buforowej na Ukrainie. Mówi o tym niemiecki minister obrony

Kazimierz Sikorski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Minister obrony Niemiec powiedział, że jest otwarty na wysłanie żołnierzy na Ukrainę, aby pomóc zabezpieczyć tam zdemilitaryzowaną strefę, jeśli dojdzie do zawieszenia broni z Rosją.

Spis treści

W wywiadzie dla gazety Suddeutsche Zeitung Boris Pistorius powiedział również, że Niemcy powinny dążyć do wydawania około trzech procent PKB na obronę.

Trwa głosowanie...

Jakie kraje powinny tworzyć międzynarodowy korpus pokoju na Ukrainie?

Będą większe wydatki na siły zbrojne

Zapytany o wkład, jaki Niemcy powinny wnieść w wydatki obronne NATO, Pistorius mówił „Powinniśmy mówić raczej o trzech procentach niż o dwóch”.

Niemcy obecnie przeznaczają około dwóch procent PKB na obronę. 9 stycznia kanclerz Olaf Scholz odrzucił żądanie Donalda Trumpa, aby członkowie NATO podnieśli wydatki na obronę do pięciu procent PKB. Dla Niemiec oznaczałoby to znalezienie dodatkowych 150 miliardów euro rocznie.

Minister, pytany o możliwe rozmieszczenie niemieckich wojsk w celu zabezpieczenia strefy buforowej między Rosją a Ukrainą, jeśli zostanie to uzgodnione, wyjaśnił: „Jesteśmy największym partnerem NATO w Europie. Oczywiście będziemy mieli rolę do odegrania”.

Powiedział, że kwestia ta „zostanie omówiona we właściwym czasie”.

Zakończenie wojny na Ukrainie według Trumpa

Donald Trump, który obejmie urząd w poniedziałek, mówił podczas kampanii wyborczej, że może zakończyć konflikt między Ukrainą a Rosją w mniej niż 24 godziny. Jego obóz od tego czasu wskazał, że potrzebuje więcej czasu. Dyskusje mogą się jednak wkrótce rozpocząć, zwłaszcza spotkanie Trumpa z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Ale Ukraina nie jest obecnie w wystarczająco silnej pozycji, aby rozpocząć negocjacje pokojowe z Rosją - twierdzi sekretarz generalny NATO Mark Rutte.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl