Nietolerancja pokarmowa a alergia - jakie są różnice?

Opracowanie Izabela Mortas
W pokarmie najczęściej uczulają zboża, z kolei aż 1/4 Polaków nie toleruje laktozy
W pokarmie najczęściej uczulają zboża, z kolei aż 1/4 Polaków nie toleruje laktozy 123RF
Kichasz, masz duszności, boli cię brzuch i cierpisz na biegunkę lub z powodu zaparć? Być może masz alergię pokarmową. Nietolerancja na dany składnik, niestety, może objawiać się podobnie.

Z każdym rokiem coraz więcej osób wyklucza z codziennej diety między innymi produkty mleczne i pszenicę ze względu na złe samopoczucie po ich spożyciu lub występujące niepożądane objawy, takie jak wysypka czy duszności. Kiedy jest to nietolerancja pokarmowa, a kiedy alergia?

Pojęcia alergii i nietolerancji pokarmowej często bywają mylone. Podstawowa różnica jest taka, że przy reakcjach alergicznych zaangażowany jest układ odpornościowy i najczęściej występuje bardzo szybko po spożyciu pokarmu, na który organizm jest uczulony. Natomiast przy nietolerancji układ immunologiczny nie bierze udziału i jej skutki występują zwykle kilka godzin po zjedzeniu posiłku. O czym jeszcze należy wiedzieć w przypadku tych schorzeń?

Alergia pokarmowa

Objawy u konkretnej osoby zawsze przyjmują tę samą postać i występują po spożyciu uczulającego pokarmu. W przypadku zdiagnozowania alergii pokarmowej należy całkowicie wyeliminować z jadłospisu alergen.

- Najczęściej pierwszy kontakt z produktem ma charakter uczulający, powtórny może powodować rozwój choroby alergicznej, a nawet zaburzenie funkcji narządu, na przykład przewodu pokarmowego, układu oddechowego czy skóry - mówi Joanna Paczuska, specjalista dietetyk, Maczfit.

Do najpopularniejszych objawów alergii należą: kichanie, duszności, kaszel, obrzęk, zmiany skórne, bóle brzucha, pokrzywka, biegunka czy zaparcia. Najgroźniejszym objawem alergii pokarmowych jest wstrząs anafilaktyczny, który pojawia się w niedługim czasie od spożycia alergenu. Ta reakcja alergiczna najczęściej jest zagrożeniem dla życia i wymaga natychmiastowego leczenia.

Nietolerancja pokarmowa

O nietolerancji pokarmowej mówimy wtedy, gdy organizm nie jest zdolny do pełnego przetworzenia danego pokarmu. Jest to nadwrażliwość na określony rodzaj żywności lub jej składnik. Objawy mogą pojawiać się po kilku godzinach lub nawet po kilku dniach. To między innymi osłabienie i zmęczenie, migreny, bóle brzucha, zaparcia, biegunki, nudności, wymioty, świąd skóry.

Nietolerancja laktozy to jeden z najpopularniejszych przykładów nieimmunologicznej reakcji na pokarm spowodowanej czynnikami enzymatycznymi. Jej przyczyną jest niedobór lub brak enzymu laktazy, który hydrolizuje laktozę do wchłanianych cukrów prostych: glukozy i galaktozy.

Jak leczyć alergie i nietolerancje pokarmowe?

Jeśli zaobserwujemy powtarzające się objawy po spożyciu konkretnego produktu czy posiłku, warto wybrać się do alergologa w celu zdiagnozowania, który składnik pokarmowy jest tego przyczyną. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarz zadecyduje o kolejnych etapach diagnostyki, a następnie leczenia. Jeśli nietolerancja lub alergia zostaną potwierdzone, trzeba wyeliminować dany pokarm z naszego menu.

Produktów, które często uczulają i mogą wywołać wstrząs anafilaktyczny jest wiele. Sprawdź na kolejnych slajdach, które uczulają najczęściej >>>Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia

Te produkty najbardziej uczulają. Poznaj 14 głównych alergen...

- W przypadku konieczności wyeliminowania z diety glutenu lub laktozy trzeba szczególnie uważać. Te składniki występują w bardzo wielu produktach spożywczych dostępnych w sklepach, a także w daniach restauracyjnych. Warto w takich przypadkach skonsultować się z dietetykiem, który podpowie, jakich produktów szczególnie unikać i na co zwrócić uwagę przy codziennych wyborach. Zachęcam również do czytania etykiet - mówi Joanna Paczuska, specjalista dietetyk, Maczfit.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nietolerancja pokarmowa a alergia - jakie są różnice? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Amino
Srodek o ktorym wspominasz nie leczy ;) wiem bo biore inteste z tym samym skladnikiem aktywnym jakim jest maslan sodu. Wplywa na perystaltyke i metabolizm i reguluje prace jelit, wspomaga tez odbudowe blony sluzowej i wzmacnia jelita, ale nie gwarantuje wyleczenia nadwrazliwosci - lagodzi tylko jej objawy:)
K
KAsia
Też miałam robione badania na nietolerancje pokarmowe. U mnie wyszło głównie mleko. Do tego mam nadwrażliwość jelita, więc biorę debutor, żeby się wyleczyć i normalnie załatwiać.
D
Dziod
W dniu 17.08.2018 o 18:02, mateuszmatimat15 napisał:

..robiłem .. Kupiłam ..

Wybierz się do specjalisty, bo dostrzegam pewien problem. I won spamerze!
m
mateuszmatimat15

Ja robiłem sobie badania na nietolerancje, wg lekarza to nie jest to, ale problemy trawienne się nasilały. Kupiłam błonnik witalny i zauważyłem gdzieś po tygodniu, że problemów z wypróżnianiem nie mam. Teraz jak zakupy robię to sprawdzam zawartość błonnika w produktach, jak widać sposób prosty ale i skuteczny.

W
Wiola
U mnie się okazało ze mam nietolerancję pokarmową na mleczne produkty i pszenne. Odkryłam to po przebadaniu się Mezatorem. Teraz wiem co mi szkodzi i przeszłam na dietę. Dobrze sobie takie badania zrobić są dokładne i pokazują co tam się dzieje dobrego czy złego w organizmie
K
Klara

U mnie wystapila nietolerancja laktozy - mialam masakryczne biegunki, ktore minely dopiero po kuracji intesta z maslanem sodu, ktora reguluje prace jelit. Teraz odstawilam laktoze i jest duzo lepiej :) 

G
Gizela
Dla mnie siemie jest nie do wypicia, nie daje rady. Na szczescie sa takie preparaty z maslanem sodu jak np intesta, ktore wspomagaja prace jelit i odbudowuja blone sluzowa. Chyba tylko dzieki tym tabletkom udaje mi sie normalnie funkcjonowac :D
m
magda
mi najlepiej pomaga kombinacja siemienia lnianego - pije je codziennie rano jak przyjadę dopracy i leku Debutir - połykam dwie tabletki w ciągu dnia. taka opcja działa u mnie jak miotełka w jelitach i idealnie rozwiązuje problem zaparć.
m
melma
na zaparcia najlepsze siemię lniane, czasem mimo to i ono nie wystarczy, wtedy trzeba sięgać po czopki eva/qu które działają w ciągu 15min od aplikacji
A
Ana
Ja odstawilam wszelka laktoze calkowicie, bo po niej mialam okropne biegunki. Musialam sie ratowac preparatem intesta, zeby praca moich jelit wrocila do normy..
G
Goscc
Mleka roślinne dostępne na rynku są bardzo drogie. Innym problemem jest fakt , że w większość dostępnych na rynku z bezmlecznych mlek zawiera konserwanty oraz dodatki , takie jak karagen ( związany z powodowaniem zapalenia jelita ), guma guar ( powodująca problem żołądkowe ) . Mleko konopne to coraz popularniejsza alternatywna dla mleka krowiego. Ma wiele korzystnych właściwości, a przepis na jego przyrządzenie jest wyjątkowo prosty. Konopie to przede wszystkim niesamowite źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3 i Omega 6 , które są niezbędne dla naszego zdrowia ( przeciwdziałają zawałom serca, obniżają ciśnienie w krwi oraz poziom złego cholesterolu , są bardzo ważne w prawidłowym rozwoju układu nerwowego i mózgu , działają przeciwzapalnie i antydepresyjnie ) Dzięki swoim właściwościom szczególnie polecane jest osobom z nietolerancją laktozy, uczulonym na białko mleka krowiego i cierpiącym na anemię. Pomoże również uspokoić skołatane nerwy i zachować odpowiednią masę ciała . Zawarta w konopi witamina E wykazuje działanie przeciwnowotworowe, spowalnia procesy starzenia i zapobiega chorobom układu krążenia. Z kolei błonnik przyspiesza perystaltykę jelit, reguluje przemianę materii i stabilizuje poziom cukru we krwi. Nasiona konopi zawierają kompletne białko – 23 niezbędnych aminokwasów . 1,5 łyżki stołowej ziaren konopi dostarcza aż 5 g łatwo przyswajalnego i pełnowartościowego białka. W konopi występuje również edestyna - to białko ,które występuję jedynie w konopiach , podobne białka występują w organizmie ludzkim . Białko z konopi ma wysoką jakość jest łatwo przyswajalne , dzięki temu nasz organizm może więcej energii przeznaczyć na regenerację mięśni .Więcej na temat nasion konopnych organicznych wyłącznie na www Konopiafarmacja pl
G
Gość
Mleka roślinne dostępne na rynku są bardzo drogie. Innym problemem jest fakt , że w większość dostępnych na rynku z bezmlecznych mlek zawiera konserwanty oraz dodatki , takie jak karagen ( związany z powodowaniem zapalenia jelita ), guma guar ( powodująca problem żołądkowe ) . Mleko konopne to coraz popularniejsza alternatywna dla mleka krowiego. Ma wiele korzystnych właściwości, a przepis na jego przyrządzenie jest wyjątkowo prosty. Konopie to przede wszystkim niesamowite źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3 i Omega 6 , które są niezbędne dla naszego zdrowia ( przeciwdziałają zawałom serca, obniżają ciśnienie w krwi oraz poziom złego cholesterolu , są bardzo ważne w prawidłowym rozwoju układu nerwowego i mózgu , działają przeciwzapalnie i antydepresyjnie ) Dzięki swoim właściwościom szczególnie polecane jest osobom z nietolerancją laktozy, uczulonym na białko mleka krowiego i cierpiącym na anemię. Pomoże również uspokoić skołatane nerwy i zachować odpowiednią masę ciała . Zawarta w konopi witamina E wykazuje działanie przeciwnowotworowe, spowalnia procesy starzenia i zapobiega chorobom układu krążenia. Z kolei błonnik przyspiesza perystaltykę jelit, reguluje przemianę materii i stabilizuje poziom cukru we krwi. Nasiona konopi zawierają kompletne białko – 23 niezbędnych aminokwasów . 1,5 łyżki stołowej ziaren konopi dostarcza aż 5 g łatwo przyswajalnego i pełnowartościowego białka. W konopi występuje również edestyna - to białko ,które występuję jedynie w konopiach , podobne białka występują w organizmie ludzkim . Białko z konopi ma wysoką jakość jest łatwo przyswajalne , dzięki temu nasz organizm może więcej energii przeznaczyć na regenerację mięśni . Więcej na temat nasion konopnych i produktach z konopi wyłącznie na www konopiafarmacja pl
Wróć na i.pl Portal i.pl