O czym rozmawiali Mateusz Morawiecki i Kamala Harris? Wśród tematów wojna na Ukrainie, Chiny i współpraca gospodarcza

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
O czym rozmawiali premier Mateusz Morawiecki i wiceprezydent USA Kamala Harris? Wśród tematów była wojna na Ukrainie, współpraca gospodarcza, problematyka Chin i sprawy bezpieczeństwa.
O czym rozmawiali premier Mateusz Morawiecki i wiceprezydent USA Kamala Harris? Wśród tematów była wojna na Ukrainie, współpraca gospodarcza, problematyka Chin i sprawy bezpieczeństwa. Piotr Kotomski / Polska Press
Wiceprezydent USA Kamala Harris i premier Mateusz Morawiecki omówili m.in. potrzebę bliskiej transatlantyckiej współpracy w sprawie wyzwań stawianych przez Chiny – podał Biały Dom w komunikacie z wtorkowego spotkania. Według komunikatu przywódcy mieli również rozmawiać o dalszych sankcjach na Rosję i Białoruś.

Rozmowa Kamala Harris - Mateusz Morawiecki

Jak przekazał Biały Dom, wiceprezydent Harris potwierdziła zobowiązanie USA, płynące z Artykułu V Traktatu Północnoatlantyckiego, z zadowoleniem przyjęła rosnącą współpracę wojskową z Polską i podziękowała Morawieckiemu za przewodnią rolę Polski we wspieraniu Ukrainy.

„Przywódcy potępili kontynuowaną brutalną agresję Rosji przeciwko Ukrainie i omówili wspólną determinację, by nadal nakładać koszty na Rosję za pogwałcenie przez nią międzynarodowych zasad i norm, a także na białoruski reżim za jego szkodliwe działania” – czytamy w komunikacie.

Harris miała też docenić rolę Polski w zmniejszaniu energetycznej zależności Europy od Rosji. Pogratulowała również Polsce wyboru amerykańskiej firmy Westinghouse jako partnera przy budowie elektrowni atomowej.

Polityka wobec Chin

Biały Dom dodał, że polski premier i amerykańska wiceprezydent omówili także „wagę ścisłego transatlantyckiego zbliżenia w sprawie wyzwań stawianych przez Chiny”.

Temu ostatniemu punktowi wiele uwagi poświęcił we wtorek szef polskiego rządu podczas briefingu po spotkaniu w Białym Domu. Morawiecki stwierdził, że Polska oferuje Ameryce bliski sojusz, który dotyczy nie tylko polityki wobec Rosji, ale też i Chin. Mówił także, że w Radzie Europejskiej będzie przekonywać przywódców państw UE do przyjęcia planu i zbliżenia stanowisk do USA.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl