Odra w szpitalu MSWiA przy ul. Jagiellońskiej w Szczecinie. Pacjenci są odprawiani z kwitkiem

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Przypadek zachorowania na tę zakaźną chorobę spowodował, że ograniczono przyjmowanie pacjentów do szpitala MSWiA przy ulicy Jagiellońskiej w Szczecinie.

PODSUMOWANIE

W szpitalu MSWiA przy ulicy Jagiellońskiej zanotowano 7 zachorowań i podejrzeń odry wśród pracowników szpitala. Nie odnotowano zachorowań wśród pacjentów. Jedno pewne zachorowanie dotyczy pracownicy szpitala.

Sanepid potwierdził, że dotąd jedyne potwierdzone zachorowanie na tę zakaźną chorobę dotyczy kobiety - pracownicy szpitala, pochodzącej ze wschodniej Europy.

- W tym roku, jak dotąd, mamy jeden przypadek. Zachorowała Ukrainka pracująca w szpitalu przy ul. Jagiellońskiej - mówi Małgorzata Kapłan, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Szczecinie. - W województwie zachodniopomorskim w 2018 roku zarejestrowaliśmy 4 przypadki zachorowania na odrę, w tym trzy przypadki to obywatele Ukrainy i jedno zachorowanie dziecka.

Szpital przy ul. Jagiellońskiej długo zwlekał z oficjalnym potwierdzeniem, tego, co się stało. Około godziny 14 pojawił się oficjalny komunikat i wyjaśnienia tego, co się dzieje.

Co wiadomo?

  • Przyjmowanie nowych pacjentów do szpitala jest ograniczone.
  • Do piątku, 18 stycznia wstrzymano wypisywanie pacjentów do domu.
  • Nie są w tej sytuacji możliwe odwiedziny osób przebywających w szpitalu.

Najbardziej poszkodowani są ci, którzy mieli zaplanowane zabiegi w szpitalu przy ulicy Jagiellońskiej.

Dyrekcja szpitala podjęła rozmowy w celu zapewnienia alternatywnego dostępu do świadczeń medycznych w innych jednostkach służby zdrowia na terenie Szczecina.

Aktualizacja 14:00

Podano oficjalny komunikat:

W związku z pojawieniem się na terenie SPZOZ MSWiA w Szczecinie zachorowań na odrę, placówka podjęła wszelkie przewidziane w takiej sytuacji działania. W szpitalu wprowadzono szczególny rygor sanitarny. Nie odnotowano zachorowań wśród pacjentów.

W szpitalu, zgodnie z procedurami sanitarnymi, działa zespół ds. zapobiegania i zwalczania zakażenia wirusem odry. Podejmuje on wszelkie przewidziane w takiej sytuacji działania. Z uwagi na bezpieczeństwo pacjentów wprowadzono szczególny rygor sanitarny. Przyjmowanie nowych pacjentów do szpitala jest ograniczone. Do 18 stycznia 2019 r. wstrzymano wypisywanie pacjentów do domu.

Obecnie przygotowywane są rozwiązania, które w sposób bezpieczny zapewnią jak najszybsze przywrócenie płynnego udzielania świadczeń medycznych w szpitalu. Oczywiście nie są w tej sytuacji możliwe odwiedziny osób przebywających w szpitalu.

Od chwili uzyskania wiadomości o pierwszym zachorowaniu na odrę w szpitalu prowadzone są czynności epidemiologiczne. Lekarze kwalifikują pracowników do szczepienia, wykonuje się też badania poziomu przeciwciał odrowych.

Aktualnie zanotowano 7 zachorowań i podejrzeń odry wśród pracowników szpitala. Nie odnotowano zachorowań wśród pacjentów.

Do szpitala w Szczecinie udaje się dr n. med. Maciej Kisiel, Główny Inspektor Sanitarny MSWiA. Na miejscu, zgodnie z poleceniem Jarosława Pinkasa, Państwowego Głównego Inspektora Sanitarnego, będzie również Izabela Kucharska, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego. Eksperci wspomogą działania szpitala w związku z zachorowaniami na odrę.

Dyrektor Szpitala MSWiA przeprasza wszystkich pacjentów za czasową niedostępność do planowanych świadczeń medycznych i dołoży wszelkich starań, aby nastąpiło możliwie niezwłoczne przywrócenie jego funkcjonowania w sposób zapewniający pełne bezpieczeństwo przyjmowanych pacjentów.

Dyrektor Szpitala podjął również rozmowy z Narodowym Funduszem Zdrowia Oddział w Szczecinie w celu zapewnienia alternatywnego dostępu do świadczeń medycznych w innych jednostkach służby zdrowia na terenie Szczecina.

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Szczecinie

Aktualizacja 13:17

- Mogę potwierdzić, że wstrzymane zostały (do odwołania) zaplanowane zabiegi, przyjmowanie pacjentów - mówi dr Marleta Zienkiewicz ze szpitala przy ulicy Jagiellońskiej.

Aktualizacja 12:12

- W województwie zachodniopomorskim w 2018 roku zarejestrowaliśmy 4 przypadki zachorowania na odrę, w tym trzy przypadki to obywatele Ukrainy i jedno zachorowanie dziecka - mówi Małgorzata Kapłan, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Szczecinie. - W tym roku jak dotąd mamy jeden przypadek. Zachorowała Ukrainka, pracownica szpitala przy ul. Jagiellońskiej.

Publikacja 11:14

- Szpital, przychodnia, laboratorium przy ul. Jagiellońskiej zamknięte do odwołania przez panującą epidemię. Epidemię czego? Pacjenci nie wiedzą - mówi pani Malwina, nasza internautka.

Czekamy na odpowiedź. Do godz. 12 szpital ma wydać oficjalny komunikat.

POWIKŁANIA PO ODRZE - SZCZEGÓLNIE GROŹNE DLA ŻYCIA

Najbardziej narażone na wszelkiego rodzaju powikłania są oczywiście dzieci. Najbardziej dotyczy to dzieci z obniżoną odpornością, tzw. niejadki ale także dzieci z wadami serca oraz niemowlęta. Niektóre z powikłań mogą ujawnić się po kilku a nawet kilkunastu latach od przebytej choroby. Najczęściej są to zapalenia płuc, ucha środkowego oraz mięśnia sercowego czy mózgu.

Odra, ospa, polio...Co wiesz o chorobach zakaźnych? Ta wiedza jest ci niezbędna! TEST

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Odra w szpitalu MSWiA przy ul. Jagiellońskiej w Szczecinie. Pacjenci są odprawiani z kwitkiem - Głos Szczeciński

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
bielik

Mam pytanie do Lidla i Biedronki i innych marketów, czy wymagają od pracowników ze Wschodu dowodu szczepień ? Przecież  zatrudnieni obcokrajowcy dotykają towar spożywczy na półkach, w magazynie, nie wspomnę o kasjerach, którzy mają bezpośredni kontakt z klientami i wtedy może dojść do zakażenia.

p
pb
W dniu 16.01.2019 o 14:54, Kinga napisał:

A zachorowali bo grupa wszechwiedzących nie szczepi się i roznosi zarazę

w szpitalu zachorował również personel który był szczepiony

h
henio
W dniu 16.01.2019 o 21:06, Człowiek Zmartwiony napisał:

Jeżeli pracownik nie miał badania to dyrekcja powinna zostać skazana za stwarzanie zagrożenia dla ludzi !!!!!!!!!!!!!!!

 


To się nazywa outsourcing. Personel sprzątający, ochrona, kuchnia najczęściej jest firmą zewnętrzną. Wałek polega na tym, że jak ktoś idzie do pracy w szpitalu to ma wymogi szczepień itd. Jak ktoś idzie do pracy do firmy prywatnej na stanowisko sprzątacz to nie musi spełniać takich wymogów jak do pracy w szpitalu bo firma kierując na badania nie deklaruje, że będzie sprzątał w szpitalu.  

C
Człowiek Zmartwiony

Jeżeli pracownik nie miał badania to dyrekcja powinna zostać skazana za stwarzanie zagrożenia dla ludzi !!!!!!!!!!!!!!!

A
Aga

Oczywiście środki finansowe i niedogodności jak zwykle poniosą podatnicy, a to żadna tajemnica, że standardem jest brak szczepień, rtg płuc potencjalnych pracowników pochodzących z bloku wschodniego oraz filipińczyków tam za taki luksus trzeba zapłacić i mieć jeszcze świadomość zagrożenia, ale to nie działa - co kraj, to obyczaj. Raczej to my powinniśmy przejąć na siebie odpowiedzialność przy zatrudnianiu a nie liczyć na cud. Pomijam już stan zębów i chorób związanych.

S
Szok
Tania siła robocza!
Przez nich ciągle jakieś epidemie! Zakaz wjazdu i zakaz pracy jeśli nie mają uzupełnionej książeczki szczepień
Q
Qm
Czy ta pracownica szpitala była szczepiona?
Jeśli nie to dlaczego osobom nieszczepionym pozwala się na pracę w szpitalu?
Może Gazeta spróbuje sie tego dowiedzieć?
S
Simon

Kto to przytargał CHOROBĘ ZAKAŹNĄ do Szpitala ...Straż Graniczna czy pracownicy ze Wschodu !?

To chyba pierwszy szpital w polsce...a obecność zastępcy GIS świadczy tylko o powadze sytuacji.

 

K
Kinga
A zachorowali bo grupa wszechwiedzących nie szczepi się i roznosi zarazę
K
Kinga
A zachorowali bo grupa wszechwiedzących nie szczepi się i roznosi zarazę
A
Ambroży
Zaszczepili się i zachorowali....
Wróć na i.pl Portal i.pl