Ojciec Leon Knabit, 91-letni ozdrowieniec: Widocznie Bóg uznał, że na coś jeszcze mogę się tu przydać

Maria Mazurek
Maria Mazurek
Ojciec Knabit: Jak jest się zakonnikiem przez 63 lata, to wszystko dzieje się tak, jak powinno się dziać.
Ojciec Knabit: Jak jest się zakonnikiem przez 63 lata, to wszystko dzieje się tak, jak powinno się dziać. Andrzej Banas
- Jak leżałem w szpitalu, więcej było we mnie ciekawości niż lęku. Myślałem, że zostanie mi już tylko spotkanie z Bogiem - mówi słynny benedyktyn z Tyńca

Ojciec napisał: To doświadczenie było mi potrzebne. Co wniosło?
Gdy leżałem w szpitalu chory na COVID, całkowicie oddałem się w ręce Pana Boga. Naprawdę liczyłem się z tym, że mogę odejść, szykowałem się na to. Nie było we mnie buntu.

A strach?
Też nie. Więcej było we mnie ciekawości niż lęku. Zatem, odpowiadając na pani pytanie: zetknięcie się z perspektywą własnej śmierci jest doświadczeniem wzbogacającym. Oczywiście, to nie jest tak, że to jest dla mnie perspektywa całkiem nowa. Mam 91 lat; zdaję sobie sprawę, że Pan Bóg prędzej niż później wezwie mnie do siebie. Jednak chyba nigdy nie było tak blisko jak teraz. To doświadczenie potrzebne również z drugiego powodu: czym innym jest słyszeć o tym, co dzieje się na oddziałach zakaźnych, oglądać obrazki w telewizji, a czym innym - widzieć to na żywo.

Co to zmieniło?
Jeszcze bardziej doceniłem zaangażowanie, cierpliwość i heroiczność służby zdrowia. Personel szpitalny, choć przepracowany i przemęczony - pandemia przecież trwa od miesięcy - jest życzliwy, pomocny, troszczący się o pacjenta. Kompetentni, zabiegani jak nieszczęście. Podziwiam ich. I żeby było jasne: to nie jest tak, że mogłem w szpitalu liczyć na szczególne względy. Nie. Z początku nawet nie wiedzieli, kim jestem. Zostałem przyjęty jako staruszek „Stefan Knabit”. Dopiero po jakimś czasie zorientowali się, że jestem tym słynnym zakonnikiem z Tyńca. Wszystkich traktowało się tam z taką samą czułością i zaangażowaniem. Jak na oddział przywieziono młodą kobietę, która dostała w domu strasznych duszności i zemdlała, musieli więc podłączyć ją pod tlen - to moje łóżko, mówiąc kolokwialnie, zostało przesunięte w kąt. I dobrze, i tak powinno być!

Który to szpital?
Żeromskiego, w Krakowie. Chce pani usłyszeć, jak tam trafiłem?

Zakładałam, że karetką, kiedy ojciec się źle poczuł.
No właśnie to nie było tak. Bo ja byłem pacjentem bezobjawowym. I gdyby nie to, że spadłem ze schodów, pewnie nawet nie dowiedziałbym się, że jestem chory. Wchodziłem po schodach i zamiast złapać za poręcz - złapałem za powietrze. Sturlałem się po osiemnastu kamiennych schodkach. Zaraz wezwano pogotowie. Po gruntownym przebadaniu odesłano mnie od razu do domu. Było tylko ogólne potłuczenie - bez złamań. Ponieważ jednak wciąż się źle czułem, Ojciec Opat po paru dniach zadecydował, że potrzebny będzie szpital. Zdążył mnie jeszcze namaścić, podać Komunię. I dobrze, bo później w szpitalu, na zakaźnym, byłem pozbawiony dostępu do sakramentów. Podczas tego przymusowego postu solidaryzowałem się ze wszystkimi, którzy nie mają dostępu do sakramentów przez długie miesiące, nawet lata, a do tego są często poniżani, torturowani. Moja sytuacja w takim układzie była komfortowa.

Za drugim razem trafił ojciec na oddział zakaźny?
Na internę. Drugiego dnia stwierdzono, że przy tym upadku ze schodów miałem dużo szczęścia. Że w zasadzie nic mi nie jest. Poza jedną rzeczą: mam koronawirusa. Przyszła do mnie miła lekarka i mówi: Proszę ojca, ojciec ma pozytywny wynik wymazu, jedziemy na zakaźny.

A ojciec co pomyślał?
Że jadę na wakacje. Bo tu, w zakonie, mam obowiązki: piszę książkę o Maryi, mam różne spotkania, zadania. A w szpitalu nic nie trzeba.

Ojciec dobrze się czuł ?
Moje parametry nie były idealne, ale nie najgorsze. Nie miałem gorączki. W miarę spokojnie oddychałem. Nie straciłem węchu, smaku, żadne straszne rzeczy się ze mną nie działy. Nikt nie musiał wokół mnie, na szczęście, latać. Jedynie mój wiek był tu czynnikiem podwyższającym znacznie ryzyko, powiem wprost, zgonu. Dlatego lekarze ostrzegali: spokojnie, nie cieszmy się zbyt szybko, ten wirus jest nieprzewidywalny. Ale codziennie było tylko lepiej. Trafiłem do szpitala 28 października, wyszedłem już 9 listopada, dziękować Panu Bogu. Mówią, że to kwestia odporności, a moja ponoć nie jest najgorsza. Jasne, miałem jakieś przypadłości, słabsze, uszy, oczy, kolana, operacje na żylaki czy przepuklinę, ale ogólnie cieszę się względnie dobrym zdrowiem.

Jaka jest na to recepta?
Balsam kapucyński.

Ojciec żartuje?
Nie. Codziennie od lat biorę parędziesiąt kropel na łyżeczkę cukru. Widocznie kapucyni, opracowując tę mieszankę ziół, odkryli jakiś sekret długowieczności i nie tylko. Nie mam żadnego interesu w tym, żeby ją reklamować - no gdzie, benedyktyn reklamujący produkt kapucynów! Dlatego jest to rekomendacja obiektywna. Na mnie ta nalewka działa. Nie wiem wprawdzie, na jakiej zasadzie.

Może na zasadzie placebo?
A niechby. Kapucyni mówią z uśmiechem, że pomaga temu, kto wierzy, że pomoże. Zresztą, Pan Jezus mówił też: Wierzysz? Jesteś zdrowy.

Czuł ojciec samotność w szpitalu?
Mnich nigdy nie jest samotny. Zawsze są przy mnie przynajmniej Trzy Osoby Boskie i Anioł Stróż. No i ja, razem to już piątka. Jak się w życiu postawiło na Pana Boga, to się nigdy nie jest samotnym. Ja kocham ludzi, zawsze ceniłem sobie przyjaciół, rozmowy, spotkania. Ale tak naprawdę do szczęścia potrzebuję tylko Pana Boga. Dlatego ze spokojem i pokorą przyjmuję wiadomości o odejściu moich przyjaciół, a jestem już w takim wieku, że prawie wszyscy z nich nie żyją.

Widział ojciec tylko innych chorych i personel - w kombinezonach i maseczkach.
Nie. Obok leżał podłączony do ładowarki telefon. Moje okno na świat. Codziennie pisałem na Facebooku raporty o stanie swojego zdrowia i okolicznościowe refleksje. Odbierałem telefony. Czytałem komentarze. Wiedziałem, ile osób się za mnie modli. Jestem im ogromnie wdzięczny.

Czuł ojciec moc modlitwy?
Tak. I teraz modlę się za tych, którzy modlitwą wspierali mnie. I za wszystkich pracowników służby zdrowia. Pani Marysiu, ja naprawdę myślałem, że odejdę. Jedyny opór, jaki czułem, to ten przed zostawieniem swoich współbraci z moimi szpargałami do uporządkowania. Bo mnie czekała - tak myślałem - już tylko milsza perspektywa: spotkania z Panem Bogiem. Jak jest się zakonnikiem przez 63 lata, to wszystko dzieje się tak, jak powinno się dziać. Tym bardziej że w życiu zbyt wiele nie nabroiłem. Majątku nie gromadzę, pedofilem nie jestem, celibatu nie złamałem. Myślę, że skoro Pan Bóg zdecydował, żeby tym razem zostawić mnie na tym świecie, to widocznie uznał, że może jeszcze jestem na nim potrzebny.

Może żeby dawać ludziom nadzieję, że w każdym wieku da się z tej choroby wyjść?
A może po prostu po to, żebym mógł dalej pisać, spotykać się z ludźmi, dzielić się z nimi doświadczeniem, refleksją. Parę lat temu odbyłem w ciągu roku 70 różnych spotkań - w świetlicach, szkołach czy bibliotekach, nie licząc 20 serii rekolekcji. Może niektórzy myślą, że stary dziad ze mnie, który już nic nie rozumie z dzisiejszego świata. Otóż zdaje mi się, że rozumiem go całkiem nieźle, a z młodymi rozmawia mi się bardzo dobrze.

Jak ojciec patrzy na to, co się dzisiaj dzieje?
Pandemia jest bolesnym doświadczeniem. Latami będziemy musieli mierzyć się z jej skutkami: gospodarczymi, emocjonalnymi, psychicznymi. Ale jak przeżyło się wojnę - a wojna była okropna - i przeżyło się komunę, to się wie, że świat po prostu z czasem się zmienia.

Co robić w obliczu zmian?
Robić swoje. Kochać. Pamiętać o Bogu. Pamiętać o bliźnich. A wtedy wszystko się dobrze ułoży.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ojciec Leon Knabit, 91-letni ozdrowieniec: Widocznie Bóg uznał, że na coś jeszcze mogę się tu przydać - Gazeta Krakowska

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

No przepraszam bardzo ale okazuje sie, ze mozna rozmyslac przez 63 lata i pozostac gluptasem - czy wobec tego co mowi nasz bohater Bog nie uznal za przydatne te osoby, ktore zmarly na COVID? Co to za logika? Kompletna dziecinada...

g
gość

Większość ludzi to robi. Też mi wyczyn.

t
trutty

wydaje sie ze koles jest bardzo arogancki...idac tym tokiem myslenia wszyscy ludze na Swiecie ktorzy nie przezyli COVID byli po prostu niepotrzebni...ot take smiecie ktorych sie P.Bog pozbyl.

R
Rudy z Budy
25 grudnia, 5:28, trafiony covidem:

Ojczulku Knabit, porzadny z Ciebie człowiek. To dobrze ze pokonałeś Covid. Jesli uważasz ze to zasługa Boga, to niech Ci będzie.

Zastanawiam sie kiedy wirus trafi Yara, Tadeo , Yędraszkę, Sławuja flaszkę i jeszcze paru innych łotrów........ Uwazam ze zasługują oni jak mało kto w naszej styeranej ojczyźnie.

25 grudnia, 19:08, Gość:

To tylko subiektywny punkt widzenia, tak samo jak moj gdzie za lotrow uwazam Tuska, Schetyne, Budke, Trzaskowskiego....generalnie wszystkich czlonkow i wyznawcow Platfoprmy Oszustow (i zlodzieji).

25 grudnia, 11:40, Gość:

nadal nie przekonałeś się żeby PiS do tej listy dorzucić? Albo masz klapki na oczach, albo dali Ci jakaś posadkę zatem

Tak...mam klapki na oczach i nie widze ze skonczyla sie w Polsce generalna bieda i beznadzieja, ze mlodzi Polacy nie musza juz wyjezdzac na zmywak, ze skonczyla sie propaganda wstydu ze Polak zawsze gorszy a Niemiec "uber alles" i trzeba im sprzedac wszystko za byle jakie ochlapy a najlepiej aby nie bylo LOTu a byla Lufthansa, aby nie bylo przekopu mierzeji bo lepiej placic Ruskim a na lotnisko to jeszcze lepiej do Berlina. Dzieci nalezy uczyc masturbacji juz w przedszkolu a niemieccy zolnierze cierpieli biede w czasie Wigili w 1942 roku....tak,...tego nie widze. Ale jeszcze bardzie NIENAWIDZE roznej masic folkdojczy, oszustow, malwersantow i zlodzieji ktorzy niszcza Polske albo przez glupote albo PO prostu dlatego ze sa zli...a sa to czlonkowie i zwolennicy Partii Oszustow (i zlodzieji).

G
Gość
25 grudnia, 5:28, trafiony covidem:

Ojczulku Knabit, porzadny z Ciebie człowiek. To dobrze ze pokonałeś Covid. Jesli uważasz ze to zasługa Boga, to niech Ci będzie.

Zastanawiam sie kiedy wirus trafi Yara, Tadeo , Yędraszkę, Sławuja flaszkę i jeszcze paru innych łotrów........ Uwazam ze zasługują oni jak mało kto w naszej styeranej ojczyźnie.

25 grudnia, 19:08, Gość:

To tylko subiektywny punkt widzenia, tak samo jak moj gdzie za lotrow uwazam Tuska, Schetyne, Budke, Trzaskowskiego....generalnie wszystkich czlonkow i wyznawcow Platfoprmy Oszustow (i zlodzieji).

nadal nie przekonałeś się żeby PiS do tej listy dorzucić? Albo masz klapki na oczach, albo dali Ci jakaś posadkę zatem

G
Gość
25 grudnia, 5:28, trafiony covidem:

Ojczulku Knabit, porzadny z Ciebie człowiek. To dobrze ze pokonałeś Covid. Jesli uważasz ze to zasługa Boga, to niech Ci będzie.

Zastanawiam sie kiedy wirus trafi Yara, Tadeo , Yędraszkę, Sławuja flaszkę i jeszcze paru innych łotrów........ Uwazam ze zasługują oni jak mało kto w naszej styeranej ojczyźnie.

To tylko subiektywny punkt widzenia, tak samo jak moj gdzie za lotrow uwazam Tuska, Schetyne, Budke, Trzaskowskiego....generalnie wszystkich czlonkow i wyznawcow Platfoprmy Oszustow (i zlodzieji).

t
trafiony covidem

Ojczulku Knabit, porzadny z Ciebie człowiek. To dobrze ze pokonałeś Covid. Jesli uważasz ze to zasługa Boga, to niech Ci będzie.

Zastanawiam sie kiedy wirus trafi Yara, Tadeo , Yędraszkę, Sławuja flaszkę i jeszcze paru innych łotrów........ Uwazam ze zasługują oni jak mało kto w naszej styeranej ojczyźnie.

b
biedny

https://www.youtube.com/watch?v=o_zwyNWbbno

G
Gość

Też nie. Więcej było we mnie ciekawości niż lęku. Zatem, odpowiadając na pani pytanie: zetknięcie się z perspektywą własnej śmierci jest doświadczeniem wzbogacającym.

Tutaj trzeba dodać, że (świadomie, czy mniej świadomie) Ojciec Leon K. spożywał często klasyczna "zupę zalewajkę, wg przepisu Ojca Jana "budowniczego"". A to (jak widać(i słychać) wpłynęło niezmiernie znacząco na układ odpornościowy Ojca Leona !. N.B.: Każdy może "w ten sposób". Przepis na tę zupę nie był nigdy utajniony !.

Wróć na i.pl Portal i.pl