Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapewnił Ukrainę o bezterminowej kontynuacji niemieckiego wsparcia w konflikcie z Rosją.
– Będziemy nadal wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne - powiedział Scholz w środowym wystąpieniu na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.
Scholz odniósł się m.in. do obiecanej przez niemiecki rząd dostawy systemu obrony powietrznej Patriot. W przemówieniu wygłoszonym po angielsku określił dotychczasową pomoc wojskową udzieloną i obiecaną Ukrainie jako „głęboki punkt zwrotny w niemieckiej polityce zagranicznej i bezpieczeństwa”.
– Aby wojna się skończyła, rosyjska agresja musi ponieść porażkę – powiedział Scholz. Dlatego Niemcy dostarczają „duże ilości broni” „w ciągły sposób” i w ścisłym porozumieniu ze swoimi partnerami międzynarodowymi - podkreślił kanclerz.
Cisza w sprawie czołgów dla Ukrainy
Kanclerz nie odniósł się jednak do kwestii ewentualnej dostawy niemieckich czołgów Leopard, która jest przedmiotem żywej dyskusji w Niemczech i wewnątrz rządowej koalicji. W tej sprawie Niemcy znajdują się również pod rosnącą presją międzynarodową.
Do tej pory Scholz blokował dostawy tych czołgów, argumentując, że Niemcy nie powinny same podejmować takiej decyzji. W międzyczasie Polska i inne państwa UE i NATO chcą dostarczyć Ukrainie własne czołgi Leopard i naciskają na uzyskanie niezbędnego pozwolenia od Niemiec, czyli kraju-producenta. Wielka Brytania zapowiedziała też dostarczenie Ukrainie czołgów bojowych Challenger z własnych zapasów.
"Polityka imperialna Rosji poniosła całkowitą porażkę"
W swoim przemówieniu kanclerz podkreślił, że Niemcy wsparły do tej pory walczącą Ukrainę kwotą ponad 12 mld euro i będą kontynuować pomoc, w tym militarną, uczestnicząc również w odbudowie zaatakowanego przez Rosję kraju.
„Prywatny sektor będzie pełnił kluczową rolę w odbudowie Ukrainy” – stwierdził Scholz, wyrażając przekonanie, że wiele niemieckich firm będzie nią zainteresowanych.
„Miniony rok przyniósł wielkie zmiany dla świata i Europy, ale również dla Niemiec” – podkreślił. W tym kontekście wspomniał między innymi o odejściu przez Berlin od rosyjskich surowców energetycznych w ciągu kilku miesięcy, a także o ambitnych niemieckich planach w zakresie produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

mm