Opublikowano raport ws. stosunku Polaków do migracji. Są przeciwni przymusowej relokacji

Mateusz Zbroja
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Polacy są w przeważającej większości przeciwni narzucaniu przymusowej relokacji, więc kwestia przyjmowania nielegalnych uchodźców nie jest właściwie osią podziału, który mógłby wyznaczać rywalizację polityczną - powiedział Polskiej Agencji Prasowej szef CBPE prof. Jarosław Szymanek, odnosząc się do raportu ws. stosunku Polaków do migracji. Jak wynika z raportu, jedynie 5,8 proc. Polaków popiera obowiązkową relokację migrantów.
Polacy są zdecydowanie przeciwni przymusowej relokacji nielegalnych migrantów narzucanej przez Unię Europejską.
Polacy są zdecydowanie przeciwni przymusowej relokacji nielegalnych migrantów narzucanej przez Unię Europejską. Fot. rsapmech/123rf.com

Opublikowano raport ws. stosunku Polaków do migracji

W ubiegłym tygodniu Centrum Badań Polityki Europejskiej (CBPE) opublikowało raport z badań dotyczących proponowanego przez UE tzw. paktu migracyjnego, z którego m.in. wynikło, że jedynie 5,8 proc. Polaków popiera obowiązkową relokację migrantów i pakt migracyjny, a 81 proc. Polaków sprzeciwia się koncepcji paktu migracyjnego.

Prof. Jarosław Szymanek, szef CBPE, odniósł się w komentarzu dla PAP do tych wyników. Jak ocenił, raport pokazuje "kilka istotnych prawidłowości".

- Po pierwsze, że od wielu już lat, a właściwie od pierwszych działań UE w tym obszarze w latach 2014/2015, kwestia przyjmowania nielegalnych uchodźców nie jest właściwie osią podziału socjopolitycznego, który mógłby wyznaczać rywalizację polityczną. Polacy są w przeważającej większości przeciwni narzucaniu rozwiązań obligatoryjnych, nie mówiąc już o takich, które pociągałby za sobą sankcje finansowe - stwierdził Szymanek.

- Po drugie, Polacy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że czym innym jest napływ legalnych migrantów, a czym innym fala migracji nielegalnej, niekontrolowanej, która może wywoływać szereg rozmaitego rodzaju obaw, związanych zarówno z bezpieczeństwem społecznym, jak i bezpieczeństwem fizycznym, najbardziej elementarnym - dodał.

Obowiązkiem Unii Europejskiej jest zwalczanie nielegalnej migracji

Badacz zwrócił uwagę, że "zgodnie z Traktatem o Unii Europejskiej, obowiązkiem Unii jest przeciwstawianie się nielegalnej migracji, a w razie jej wstąpienia - jej zwalczanie".

- Mówi o tym wprost art. 79. Tymczasem wszelkiego rodzaju rozważania o legalizacji nielegalnej migracji w istocie przeczą postanowieniom traktatowym, co dla większości opinii publicznej jest niezrozumiałe i nieakceptowalne. Dla wielu osób tego rodzaju działania są jawnym postępowaniem wbrew traktatom, co pogłębia nieufność wobec UE, a przynajmniej niezrozumienie jej działania - ocenił.

- Po trzecie, idąc tym tropem należy wskazać, że Polacy – i to potwierdza sondaż – alergicznie wręcz są przeciwni wszelkim działaniom, które prowadzą do ustanawiania obowiązków, nakazów, zakazów i wszelkiego rodzaju kar. Widać w tym reminiscencję tradycyjnego polskiego podejścia do wolności, ale też trochę wyidealizowanego obrazu UE, która dla wielu Polaków kojarzy się z liberalizmem, wolnością, a nie z opresyjną instytucją narzucającą określone rozwiązania - stwierdził Szymanek.

Polacy są rozczarowani podejściem Unii Europejskiej

Dyrektor CBPE dodał, że "w podejściu Polaków do kwestii tzw. relokacji uchodźców, widać pewne rozczarowanie czy nawet rozżalenie brakiem poczucia sprawiedliwości i podejścia fair UE do Polski". W jego ocenie, "to poczucie generuje od dłuższego czasu tzw. spór o praworządność i piętrzące się żądania instytucji unijnych wobec Polski".

Prof. Szymczyk przeciwstawił temu dużą skalę autentycznego zaangażowania Polaków w przyjmowanie potrzebujących pomocy uchodźców z Ukrainy po lutym 2022 r., co uczynili z własnej woli, przez nikogo nie zmuszani. „Do tego dochodzi jeszcze przekonanie, że migranci, którzy mają być objęci mechanizmem unijnej relokacji, to migranci ekonomiczni, podczas gdy Ukraińcy masowo przyjmowani w polskich domach to autentycznie migranci, uciekający przed barbarzyństwem wojny" - podkreślił Szymanek.

- Po piąte wreszcie, na ocenę mechanizmu, który miałby mieć zastosowanie wobec innych migrantów niż z Ukrainy czy Białorusi, wpływają obrazy z Europy Zachodniej, w tym zwłaszcza z Francji, gdzie widzimy, jak przybysze z innych kulturowo systemów mają problemy z właściwą adaptacją i często kontestują system instytucjonalny państw przyjmujących, co wywołuje oczywiste w takich sytuacjach poczucie zagrożenia, niepewności i obawy przed wszczynaniem społecznych niepokojów - ocenił.

Polacy sprzeciwiają się przymusowej relokacji nielegalnych migrantów

Jak wynika z raportu CBPE, przeciwni obowiązkowej relokacji migrantów są zarówno mężczyźni(łącznie 81,2 proc.), jak i kobiety (81,6 proc.). Powszechna zgodność negatywnych opinii na ten temat wymyka się tradycyjnym podziałom demograficznym. Każda z grup wiekowych wskazała, że pakt migracyjny nie jest zasadny. Respondenci w wieku 18-29 lat najczęściej (60,3 proc.) wskazywali odpowiedź "raczej nie". Takiego samego zdania było także 58,3 proc. osób w wieku 30-44 lata, 41,5 proc. w grupie 45-59 lat i 53,4 proc. osób w wieku 60 i więcej lat.

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie CBPE przez Biuro Badań Społecznych Question Mark przy użyciu techniki badawczej CATI. Próba objęła 1000 dobranych według wielostopniowej techniki losowo-kwotowej osób z uwzględnieniem parametrów: płci, wieku, miejsca zamieszkania i wykształcenia.

Centrum Badań Polityki Europejskiej jest jednostką badawczą działającą w ramach Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości.

lena

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

F
Fan
Relokacja nie dotyczy Polakøw! My przyjęliśmy uchodźców z Ukrainy i należą nam się za to pieniądze. Czesi już to załatwili, nasi nie złożyli wniosku. Dlaczego?
N
Nauczyciel ZNP
Strzelać na granicy. Będzie spokój.
B
Bib
Żadnej nielegalnej imigracji ani też siłowego nakazu relokacji imigrantów.

Stanowcze NIE
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl