Pacjent zmarł, prokuratura wnosi, by lekarz przeprosił jego rodzinę

Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
DarkoStojanovic/pixabay.com
Prokuratura Okręgowa w Krośnie wniosła apelację od wyroku wydanego przez Sąd Rejonowy w Lesku, który skazał lekarza kontraktowego z leskiego szpitala za zaniechanie pomocy po próbie samobójczej. Mężczyzna 5 godzin po opuszczeniu szpitala znowu targnął się na życie.

Do próby samobójczej doszło w grudniu 2019 roku, ale po raz pierwszy chory targnął się na swoje życie w tym samym roku w listopadzie. Za pierwszym razem z Leska został skierowany na hospitalizację w szpitalu psychiatrycznym, z którego został wypisany w dobrym stanie. Za drugim razem mężczyzna ponownie trafił do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Lesku, którym przebywał 2-3 godziny i został wypisany do domu. Szpital miał wówczas poinformować rodzinę, że nie można chorego pozostawiać samego. Mężczyzna jednak po raz trzeci targnął się na swoje życie. Ten akt zakończył się śmiercią

29 grudnia 2019 roku policja wszczęła w tej sprawie śledztwo, a szpital wydał organom ścigania dokumentację medyczną dotycząca tego przypadku. Dyrekcja SP ZOZ w Lesku przeprowadziła też wewnętrzne postępowanie, które wykazało, że personel medyczny nie popełnił błędu.

Jednakże Prokuratura Okręgowa w Krośnie po przeprowadzeniu postępowania dowodowego oskarżyła lekarza o przestępstwo z art. 160 par. 2 kk i art. 150 kk w związku z art. 11 par. 2 kk, gdyż bazując na opinii biegłych uznała, że lekarz pomimo ciążącego na nim obowiązku opieki nad pacjentem naraził go na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, naruszając umyślnie zasady postępowania z pacjentami po próbie samobójczej, zaniechał podjęcia właściwych działań diagnostycznych i leczniczych, na wskutek czego postawił błędną diagnozę i wypisał pokrzywdzonego do domu z zaleceniem leczenia ambulatoryjnego, w sytuacji gdy istniały przesłanki do podjęcia decyzji o przymusowej hospitalizacji. Postępowanie lekarza w ocenie prokuratury doprowadziło do śmierci pokrzywdzonego.

Sąd Rejonowy w Lesku w dniu 25 lipca wydał w tej sprawie nieprawomocny wyrok.

  • Uznał lekarza za winnego i skazał na 1 rok pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres próby wynoszący 3 lata.
  • Zasądził również na rzecz dwójki oskarżycieli posiłkowych po 30 tys. zł nawiązki oraz pokrycie kosztów procesowych.

Prokuratura Okręgowa w Krośnie wniosła od tego wyroku apelację z uwagi na fakt, że sąd zawieszając wykonanie kary musi zobowiązać skazanego do obowiązku wynikającego z art. 72 kk. Wśród zapisanych tam obowiązków jest m.in. informowanie sądu lub kuratora o przebiegu próby, wykonywania obowiązku łożenia na utrzymanie innej osoby, powstrzymania się od nadużywania alkoholu lub używania innych środków odurzających, poddania się terapii uzależnień, opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym. Wśród nich jest również przeproszenie pokrzywdzonych. Sąd ma dowolność w wyznaczeniu obowiązku.

Jak informuje Monika Kaszubowicz, z-ca prokuratora okręgowego w Krośnie, prokuratura wnioskuje o zmianę wyroku w tym zakresie.

– W naszej ocenie sąd obligatoryjnie powinien taki obowiązek nałożyć – podkreśla Monika Kaszubowicz.

Jeśli sąd podzieli argumentację prokuratury lekarz będzie musiał przeprosić małżonkę i syna zmarłego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pacjent zmarł, prokuratura wnosi, by lekarz przeprosił jego rodzinę - Nowiny

Wróć na i.pl Portal i.pl