Prokurator Waldemar Łubniewski, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Katowicach potwierdza, że prokurator prowadzący sprawę śmierci 39-letniego mężczyzny zna już wyniki sekcji zwłok zmarłego.
ZOBACZCIE ZDJĘCIA
- Prokurator rozmawiał z biegłym, jednak wciąż czekamy na pisemną opinię biegłego z sekcji zwłok – mówi prokurator Łubniewski. - Zleciliśmy też wykonanie analizy toksykologicznej i histopatologicznej. Przesłuchano już pierwszych świadków – dodaje
.
PISALIŚMY O TYM:
Pacjent zmarł w szpitalu w Sosnowcu. Konał w męczarniach 9 godzin na izbie przyjęć
Pacjent zmarł na izbie przyjęć szpitala w Sosnowcu. Śmierć nadeszła szybciej niż pomoc
Rzecznik Praw Pacjenta i wiceminister zdrowia interweniują w sprawie śmierci pacjenta w Sosnowcu
Rzecznik Praw Pacjenta i wiceminister zdrowia interweniują w sprawie śmierci pacjenta w Sosnowcu
Po śmierci pacjenta w Sosnowcu szpital publikuje listę badań. Lekarz dyżurny odsunięty
Pacjent zmarł w szpitalu w Sosnowcu. Konał w męczarniach 9 g...
Śledztwo w Prokuraturze Regionalnej
Przypomnijmy. Śledztwo w sprawie śmierci pacjenta, który trafił do izby przyjęć z pilnym skierowaniem od lekarza rodzinnego, i tam po dziewięciu godzinach oczekiwania, i konsultacji lekarskich zmarł, prowadziła pierwotnie Prokuratura Sosnowiec Południe.
W piątek, 22 marca, po tym jak o tym zdarzeniu zrobiło się głośno w całej Polsce, śledztwo przejęła prokuratura Okręgowa w Katowicach, a w poniedziałek 25 marca sprawą zajęła się już Prokuratura Regionalna w Katowicach. Śledztwu przygląda się Ministerstwo Sprawiedliwości.
Ministerstwo sprawdzi
To nie jedyne ministerstwo, które zaangażowało się w wyjaśnienie tej bulwersującej sprawy. Na stronach Ministerstwa Zdrowia zapowiedziano, że w związku z nieprawidłowościami, do jakich doszło w szpitalnych oddziałach ratunkowych kontroli zostaną poddane wszystkie SOR-y w województwie śląskim.
CZYTAJCIE:
Będą kontrole we wszystkich oddziałach SOR w Śląskiem
Przypomnijmy. Śląski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia kontroluje już cztery SOR-y w województwie śląskim: w Sosnowcu, w Zawierciu (po tym jak ponad sześć godzin zwlekano z pomocą dla 21-letniej kobiety, która trafiła na SOR z podejrzeniem udaru.
Skandal w szpitalu w Zawierciu: 21-latka z udarem czekała na...
Kobieta walczy obecnie o życie w katowickiej klinice), w Bytomiu i Dąbrowie Górniczej. Ten ostatni szpital - Zagłębiowskie Centrum Onkologiczne w Dąbrowie Górniczej, został poproszony o złożenie wyjaśnień po tym, jak w internecie ukazał się film pokazujący zwijającą się z bólu kobietę, która na SOR-ze prosiła o pomoc, a lekarze i pielęgniarki mijali ją obojętnie. To nie wszystko, bo dziś (29.03) rozpoczynają się przygotowania do kontroli szpitalnych oddziałów ratunkowych w całym województwie.
Pracownicy sprawdzać będą placówki pod kątem oceny prawidłowości postępowania personelu medycznego oraz prawidłowości procesu diagnostyczno-terapeutycznego zastosowanego wobec pacjentów.
– Będziemy badać, czy pacjenci w tych szpitalach zostali odpowiednio przyjęci, czy udzielono im niezbędnej pomocy lekarskiej, czy wykonano wszystkie wymagane w danych przypadkach badania. Sprawdzać także będziemy całą dokumentację medyczną czy też kwestie dotyczące personelu: czy szpital zatrudnia odpowiednią, wykwalifikowaną kadrę lekarzy i pielęgniarek, sprawdzimy czas i organizację pracy personelu. Trzeba także przeprowadzić rozmowy z kadrą, tym jednak zajmą się nasi wojewódzcy konsultanci medyczni, bowiem pamiętajmy, iż urzędnik nie jest lekarzem – podkreśla rzecznik wojewody śląskiego Alina Kucharzewska. Jak dodaje, kontrole te są niełatwe i czasochłonne – jedna trwa około miesiąca.
Kontrolę w Sosnowieckim Szpitalu miejskim prowadzi też Rzecznik Praw Pacjenta.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Czy trzeba płacić opłaty za użytkowanie wieczyste?
Polacy są przeciwko zmianie czasu
