W poniedziałek, 11 czerwca, zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej podpisał porozumienie płacowe z reprezentatywnymi organizacjami związkowymi działającymi w JSW. Porozumienie ma być zakończeniem sporu zbiorowego wszczętego 16 kwietnia 2018 r. dotyczącego wzrostu stawek płac. Związkowcy żądali wówczas podwyżek dla pracowników o 15 procent oraz nadpłaty utraconych świadczeń z czasów, kiedy JSW borykała się z dużymi problemami finansowymi (miało to miejsce w 2015 roku).
Związkowcy spotkali się z zarządem JSW w połowie drogi, bowiem nie udzielono zgody na tak wysokie podwyżki, jakich początkowo chcieli dla pracowników. Można więc uznać, że poszli w tej sprawie na kompromis.
- Na podstawie podpisanego porozumienia płacowego następuje wzrost funduszu wynagrodzeń o 7 proc. od czerwca. W 2018 roku spowoduje to wzrost kosztów płac w spółce o kwotę około 187 mln zł - czytamy w raporcie giełdowym Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
To nie wszystko. Dodatkowo zostanie także wypłacona jednorazowa wypłata pracownikom zatrudnionym w 2016 roku, którzy aktualnie nadal pracują w spółce, w łącznej wysokości około 370 milionów złotych.
Polecamy również: Ile naprawdę zarabia górnik?
- Podpisanie ww. porozumienia wyczerpuje roszczenia płacowe w 2018 roku - podaje JSW.
Przypomnijmy: porozumienie to efekt rozmów JSW ze związkowcami, którzy domagali się nie tylko podwyżek, ale też przywrócenia przywilejów utraconych w 2015 roku, kiedy spółka borykała się z problemami finansowymi. Wówczas podjęto decyzję między innymi o zawieszeniu deputatu węglowego oraz czternastek. Teraz, gdy JSW wróciła na prostą, związkowcy uznali, że górnicy również powinni otrzymać z powrotem to, co im trzy lata temu odebrano.
Tyle zarabia górnik. Koniec kłamstw. Zarobki górników odtajn...
Jak mówią przedstawiciele Federacji Związku Zawodowego Górników w JSW, na razie jest jeszcze za wcześnie, by mówić o kwotach podwyżek dla poszczególnych pracowników. To, ile więcej pieniędzy przypadnie pracownikowi "na głowę" uzależnione będzie między innymi od jego obecnego wynagrodzenia. Ustalanie podwyżek będzie więc uzgadniane indywidualnie.
Czytaj także:
Podwyżki w Polskiej Grupie Górniczej. Górnicy walczą o większe pensje. Ile zarabiali górnicy kiedyś i dziś?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
PROGRAM TYDZIEŃ: Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego
