Ponad 300 żołnierzy i 40 jednostek sprzętu uczestniczy w ćwiczeniach Amber Desire 22

OPRAC.:
Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Ćwiczenia Amber Desire 22 są sprawdzianem zdolności sprawnego przemieszczenia pododdziałów na znaczną odległość i prowadzenia działań obronnych, obejmujące również zgrywanie pododdziałów międzynarodowych, podnoszenie ich interoperacyjności. (zdjęcie ilustracyjne)
Ćwiczenia Amber Desire 22 są sprawdzianem zdolności sprawnego przemieszczenia pododdziałów na znaczną odległość i prowadzenia działań obronnych, obejmujące również zgrywanie pododdziałów międzynarodowych, podnoszenie ich interoperacyjności. (zdjęcie ilustracyjne) Fot. twitter.com Zelazna_Dywizja
Amber Desire 22 to ćwiczenie realizowane w ramach działań NATO; w bieżącej edycji udział bierze 300 żołnierzy i 40 jednostek sprzętu m.in. z Wielonarodowej Dywizji Północny–Wschód - informuje MON. Uczestniczyć w nim ma m.in. wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

W poniedziałek w okolicy Supraśla (woj. podlaskie) odbywa się kolejne ćwiczenie Amber Desire 22 realizowane w ramach działań Sojuszu Północnoatlantyckiego wspólnie przez żołnierzy Wielonarodowej Dywizji Północny–Wschód, 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, Batalionowej Grupy Bojowej eFP oraz 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uczestniczyć w nim ma m.in. wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

W bieżącej edycji ćwiczenia bierze udział 300 żołnierzy i 40 jednostek sprzętu. Ćwiczenie to jest sprawdzianem zdolności sprawnego przemieszczenia pododdziałów na znaczną odległość i prowadzenia działań obronnych, obejmujące również zgrywanie pododdziałów międzynarodowych, podnoszenie ich interoperacyjności. Jak informuje MON, w rejonie odbędą się również pokazy sprzętu wojskowego.

Osłonę z powietrza zapewnią śmigłowce bojowe W-3 Sokół

W ćwiczenia są zaangażowane siły: 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej (1. i 2. batalion zmechanizowany, batalion czołgów, dywizjon przeciwlotniczy, batalion saperów, batalion logistyczny i batalion dowodzenia), Batalionowej Grupy Bojowej eFP (brytyjska kompania rozpoznawcza, żołnierze SZ USA i Rumunii), 11. pułku artylerii i 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Działania ćwiczących sił są osłaniane z powietrza przez śmigłowce bojowe W-3 Sokół.

Polska uczestniczy w inicjatywie NATO eFP (ang. enhanced Forward Presence) - wzmocnionej Wysuniętej Obecności. Główną jej siłę stanowią cztery wielonarodowe batalionowe grupy bojowe NATO, rozmieszczone w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii. Każda grupa została utworzona przez państwo ramowe, którymi są odpowiednio: Stany Zjednoczone, Niemcy, Kanada i Wielka Brytania.

Polska jest nie tylko jednym z państw gospodarzy, ale również państwem delegującym swoje siły do innej z grup (eFP Łotwa). Na terytorium Polski utworzono również dowództwo dywizyjne - Wielonarodową Dywizję Północny Wschód z dowództwem w Elblągu, która koordynuje działania wszystkich grup eFP.

"Funkcjonowanie eFP w Polsce to doskonały przykład dobrej współpracy sojuszniczej, a szczególnie partnerskiego współdziałania Polski i USA" - podkreśla MON.

rs

Źródło:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl